Najbardziej kontrowersyjne paliwo wszechczasów? Wizz Air już złożył zamówienie!

Samolot Wizz Air na płycie lotniska
Wizz Air jako pierwszy wykorzysta paliwo z odchodów, fot. Markus Mainka
ikona podziel się
Opublikowano: 20.04.2024 r., 8:53 | Autor: Paulina Zambrzycka
Brytyjski start-up Firefly pragnie stworzyć zupełnie nowe paliwo. Chce przekształcić ludzkie odchody w paliwo do silników odrzutowych. Co ciekawe, do firmy zgłosił się już pierwszy klient. To linia lotnicza Wizz Air, która zamówiła 525 tys. ton paliwa.

Chcą wykorzystać surowiec, którego prędko nie zabraknie

To nie żart. Ścieki z toalet stać się mogą kopalnią złota. Brytyjski start-up Firefly wypracował sposób, dzięki któremu odchody będzie można przekształcać w paliwo lotnicze. Firma zamierza zbudować rafinerię odpadów w hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii. Brytyjska firma zaczyna cieszyć się zainteresowaniem wśród linii lotniczych. Pierwszym klientem, który już złożył zamówienie na innowacyjne paliwo, jest budżetowy przewoźnik Wizz Air. Słynna linia lotnicza kupi 525 tys. ton paliwa w ciągu najbliższych 15 lat. Umowa warta będzie nawet kilkaset milionów funtów.

SAF, czyli zrównoważone paliwo lotnicze, stać się ma dużą szansą na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery związanych z podróżowaniem samolotami. Produkowane jest dziś na wiele różnych sposobów, np. z wykorzystaniem zużytego oleju spożywczego lub odpadów roślinnych. Jednak większość metod finalnie daje produkt znacznie droższy niż klasyczne paliwo z ropy. Poza tym surowców typu olej wciąż jest za mało, aby przekształcić je w paliwo samolotowe i pokryć potrzeby prężnie rozwijającego się przemysłu lotniczego.

Firefly udało się podpisać umowę na budowę pilotażowej rafinerii w Harwich (miasto w hrabstwie Essex). Do produkcji paliwa wykorzystają surowiec, którego prędko nie zabraknie. Nazywają go „biosolidami”, a więc ostatecznym produktem powstającym w wyniku przetwarzania ludzkich odchodów w oczyszczalniach ścieków. Paul Hildtich, który jest dyrektorem operacyjnym Firefly, uważa, że przetworzone ścieki będą tańsze. Staną się one znacznie dostępniejsze niż inne zrównoważone paliwa lotnicze. Zapewnić mają do 5% zapotrzebowania linii lotniczych na paliwo w Wielkiej Brytanii. Jak stwierdził, „osadów ściekowych są miliony ton i nie mają żadnej istotnej wartości”.

Czy branżę lotniczą czekają wielkie zmiany?

Zbliża się nowa dekada, a wraz z nią wielkie zmiany dla branży lotniczej. Przewoźnicy będą musieli zatroszczyć się o to, aby część spalanego paliwa w ich samolotach miała certyfikat zrównoważonego rozwoju. Unia Europejska wymaga stosowania minimum 20% SAF do 2035 r., w wyniku czego Wielka Brytania niebawem ogłosić ma obowiązek wykorzystywania 10% SAF przez samoloty pasażerskie do 2030 r. Zgodnie z zapowiedzią rządu brytyjskiego, do 2025 r. w Wielkiej Brytanii powstanie pięć komercyjnych zakładów produkujących zrównoważone paliwo.

Aktualnie ok. 87% ścieków rozprowadzanych jest przez Brytyjczyków na gruntach rolnych jako nawóz. Firma Firefly twierdzi, że wyprodukowane przez nią testowe paliwo jest „chemicznie nie do odróżnienia” od paliwa do silników odrzutowych. Z kolei odpady pozostałe po procesie wciąż można używać, aby poprawić żyzność gleby. Firefly zaznacza, że w wielu państwach odpady po prostu się spala. Z kolei przekształcenie ich w paliwo do silników samolotów byłoby efektywniejszym sposobem na ich utylizację.

Samolot Wizz Air w powietrzu
Wizz Air pragnie wykorzystywać w swoich samolotach nawet 10% SAF już do 2030 r., fot. perekotypole

„Zamieniamy ścieki w paliwo do silników odrzutowych!”

Firefly cały czas poszukuje partnerów biznesowych, aby sfinalizować budowę rafinerii. Dyrektor naczelny, James Hygate, utwierdza w przekonaniu, że pierwsze komercyjne dostawy SAF z rafinerii rozpocząć mają się do 2028-2029 roku. Pierwsza rafineria obsługiwać będzie lotniska wokół Londynu, jednak niedługo potem powstaną kolejne zakłady.

Wizz Air pragnie wykorzystywać w swoich samolotach nawet 10% SAF już do 2030 r. Jak podsumował Paul Hildtich, „zamieniam ścieki w paliwo do silników odrzutowych i nic fajniejszego nie przychodzi mi do głowy”. Czy takie zrównoważone paliwo ograniczy emisję gazów cieplarnianych przez lotnictwo? Być może niedługo się o tym przekonamy.

Źródła:

  • https://zielona.interia.pl/eko-technologie/news-scieki-moga-stac-sie-zyla-zlota-startup-przerobi-je-na-paliwo,nId,7449174
  • https://www.chip.pl/2024/01/biopaliwa-z-ludzkich-odchodow
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto