Od 1 czerwca nowe przepisy dla kierowców?

Kontrolowanie pojazdu osobowego
Rozporządzenie wpłynie na zakres oraz sposób przeprowadzania badań technicznych niektórych samochodów, fot. kunakorn
ikona podziel się
Opublikowano: 11.05.2024 r., 9:12 | Autor: Paulina Zambrzycka
Kierowcy już niebawem będą mogli spodziewać się zmian w przeprowadzaniu badań technicznych. Przepisy dotyczyć będą niektórych pojazdów. Dzięki nowelizacji aktualnych przepisów ułatwiony zostanie proces badania technicznego samochodu. Jego przeprowadzenie możliwe będzie również poza stacją kontroli pojazdów. Sprawdź, o jakie dokładnie auta chodzi.

Jakie pojazdy będzie można sprawdzić poza stacją kontroli?

Kierowców czekają bardzo ważne zmiany. Już 1 czerwca 2024 r. w życie zaplanowane zostało wejście nowelizacji rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r., które dotyczy zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Pojawi się również nowy wzór dokumentów stosowanych przy takich badaniach. Rozporządzenie wpłynie na zakres oraz sposób przeprowadzania badań technicznych niektórych samochodów. Jakie pojazdy zostaną objęte projektem nowelizacji?

 • Ciągniki gąsienicowe – maksymalna prędkość konstrukcyjna do 40 km / h.
 • Ciągniki rolnicze – maksymalna prędkość konstrukcyjna do 40 km / h.
 • Przyczepy – przystosowane do połączenia z wymienionymi pojazdami.

Przepisy, które obowiązują teraz, nie precyzują procedury badań technicznych poza stacją kontroli pojazdów. Właśnie dlatego stworzone zostaną przepisy, które znacznie ułatwią całą procedurę.

Zakres badania technicznego poza stacją

Projekt nowelizacji przewiduje zmiany w załączniku do rozporządzenia, które określają zakres badania technicznego. Dodany zostanie nowy rozdział 1b, w którym określony będzie zakres badań technicznych ciągnika rolniczego i gąsienicowego, a także przyczepy służącej do łączenia z wymienionymi pojazdami.

Aby zapewnić jednolite podeście i traktowanie w obrębie określonego rodzaju pojazdu, zmiany dotyczyć będą także ich okresowych badań technicznych, które przeprowadzane będą na stacji kontroli pojazdów.

Kontrolowanie samochodu przez diagnostyków
Diagnosta będzie musiał od razu zanotować wynik badania w rejestrze badań technicznych, fot. chokniti

Jakie będą warunki przeprowadzenia badania technicznego?

Co zrobić, aby przeprowadzić badanie techniczne poza stacją kontroli pojazdów? Otóż podmiot prowadzący stację powinien być przede wszystkim wyposażony w odpowiedni, wysokiej jakości sprzęt. Wymienia się wśród niego m.in.:

 • ekran do oceny ustawienia świateł,
 • miernik światłości do oceny światłości świateł pojazdu,
 • urządzenie do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu 115 kN,
 • urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.

Miejsce do przeprowadzania przeglądu poza stacją kontroli pojazdów powinno mieć równą i twardą nawierzchnię. Może być wykonane z kostki, ale też masy betonowej, masy bitumicznej, klinkieru lub płyt betonowych. Wymiary nawierzchni muszą umożliwić swobodne przeprowadzanie kontroli pojazdów. Miejsce nie może znajdować się w pasie drogowym. Musi mieć również dostęp do prądu. Po przeprowadzeniu badania technicznego diagnosta będzie musiał od razu zanotować wynik badania w rejestrze badań technicznych. Nie może zrobić tego później niż w dniu, gdy przeprowadził badanie.

Czy rozporządzenie rzeczywiście wejdzie w życie 1 czerwca 2024 r.? Ciężko powiedzieć. Nawet jeśli by się to udało, stacje i tak potrzebują czasu na dostosowanie się do nowych wymogów. Czasu na przygotowanie może być jednak zdecydowanie za mało.

Źródła:

 • https://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/9495834,beda-zmiany-w-badaniach-technicznych-aut-nowe-przepisy-od-1-czerwca-2024-r.html
 • https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/wazne-zmiany-w-badaniach-technicznych-pojazdow-kto-bedzie-mogl-skorzystac/ebxnvp0
 • https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6545504,nowelizacja-przepisow-zmieni-sie-zakres-i-sposob-przeprowadzania-bada.html
 • https://pim.pl/zmiany-w-przegladach-technicznych-pojazdow-maja-date-przeglad-bez-wizyty-na-stacji/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto