Poczta Polska stanie na straży lotniska w Poznaniu

Widok lotniska w Poznaniu i logo Poczty Polskiej
Centrum Poczta Polska Ochrona wygrało przetarg na ochronę lotniska w Poznaniu, fot. Andrey Shevchenko / Kristina Blokhin
ikona podziel się
Opublikowano: 12.02.2024 r., 15:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Niedawno odbył się przetarg na ochronę Portu Lotniczego Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Udało się wygrać listonoszom, tak więc Centrum Poczta Polska Ochrona (CPPO) zacznie kontrolować pasażerów. Poczta Polska będzie odprawiać podróżnych oraz ich bagaż przed wylotem z Poznania. Wiemy, ilu ludzi skontroluje rocznie.

Poczta Polska zapewni pasażerom bezpieczeństwo

Centrum Poczta Polska Ochrona (CPPO) udało się wygrać przetarg na ochronę lotniska w Poznaniu. 8 lutego Poczta Polska poinformowała o tym fakcie w komunikacie na swojej stronie internetowej. To jedna z największych tego typu umów zawartych przez polską spółkę. Centrum Poczta Polska Ochrona będzie kontrolować pasażerów, ich bagaże i ładunki cargo.

Lotnisko w Poznaniu jest jednym z największych w Polsce. Każdego roku obsługuje powyżej 2,5 mln pasażerów. W komunikacie Daniel Witkowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, pisze, że nie powinien być dopuszczalny transport osób, urządzeń, przedmiotów czy materiałów, które mogłyby zagrażać mieniu lub życiu podróżnych. Celem CPPO jest więc zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom, aby nie czuli się niekomfortowo. Sprawdź, jak powinna przebiegać reklamacja na Poczcie Polskiej.

Wiceprezes Poczty Polskiej, Wiesław Włodek, podkreśla, że rola Poczty Polskiej ma ogromne znacznie. - Myślę, że sytuacja, jaką mieliśmy na przełomie lutego i marca 2022 r. (konflikt zbrojny na Ukrainie) pokazała, że w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych rola Poczty Polskiej, jak również i samego CPPO ma ogromne znaczenie – mówi Wiesław Włodek. Jednym z ważnych elementów przychodów CPPO, poza logistyką gotówki i cash processingiem, jest obszar bezpieczeństwa portów lotniczych. Potencjał poczty, umiejętności pracowników i ciągłość działania zna już cały finansowy.  – Dzięki podjętym działaniom pozyskaliśmy możliwość zaprezentowania szerokiego spectrum umiejętności potencjalnym Klientom – dodaje wiceprezes Poczty Polskiej.

Ilu pasażerów skontrolują pracownicy Poczty Polskiej?

Co zadecydowało o wyborze Poczty Polskiej? Po pierwsze standardy zatrudnienia pracowników, a po drugie ich kwalifikacje. Osoby, które będą obsługiwać lotnisko w Poznaniu, mają uprawnienia dodatkowe – Operatora Kontroli Bezpieczeństwa, które nadawane są przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Przyznawane są jednak dopiero po zdanym egzaminie. Jest on poprzedzony dwutygodniowym szkoleniem. Każdy z pracowników przechodzi szkolenie m.in. z rozpoznawania niebezpiecznych materiałów i przedmiotów, których nie wolno przewozić w samolocie.

Błażej Patryn, rzecznik portu lotniczego w Poznaniu, mówi, że wszystkie osoby pracujące na lotnisku wypełniają swoje obowiązki w duchu bezpieczeństwa. – Naszym celem jest zapobieganie jakimkolwiek incydentom – dodaje. Podkreśla również, że zapobieganiem atakom terrorystycznym może być nawet samo zauważenie bagażu pozostawionego bez opieki.

Warto podkreślić, że Centrum Poczta Polska Ochrona zatrudnia na ten moment ok. 3150 pracowników. Posiada również flotę ponad 400 specjalistycznych pojazdów i 36 Centrów Obsługi Gotówki. CPPO prowadzi również szkolenia w zakresie Ochrony Lotnictwa Cywilnego. Błażej Patryn wyznaje, że lotnisko ma już doświadczenie w pracy z funkcjonariuszami Poczty Polskiej. Jest więc przekonany, że to wykwalifikowani odpowiedni pracownicy, którzy będą efektywnie wspierać ochroniarzy portu lotniczego.

Funkcjonariusze CPPO będą kontrolować ponad 2,7 mln pasażerów rocznie.

Bus Poczty Polskiej
Bus Poczty Polskiej, fot. AlexGo

Źródła:

  • https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/poczta-polska-skontroluje-pasazerow-i-bagaze-na-lotnisku-w-poznaniu/9bwnmgn
  • https://media.poczta-polska.pl/pr/828431/poczta-polska-zapewni-bezpieczenstwo-pasazerow-na-lotnisku-poznan-lawica
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto