„To wielki dzień dla Lublina” – nowa inwestycja zachwyca rozmachem i nowoczesnością

Autobusy elektryczne stojące na nowym Dworcu Lublin
W Lublinie został otwarty nowy dworzec autobusowy, fot. Dworzec Główny Lublin / goami
ikona podziel się
Opublikowano: 16.01.2024 r., 11:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
W piątek 12 stycznia oficjalnie otwarto autobusowy Dworzec Lublin. Wstęgi zostały przecięte, a pasażerowie weszli do budynku. Z dworca będzie można dojechać m.in. do Kijowa, Bonn czy Marsylii. W budynku pojawi się wiele ciekawych, innowacyjnych rozwiązań dla pasażerów. Znamy koszt inwestycji.

Budowa dworca trwała trzy lata

Lublin wreszcie doczekał się nowego dworca autobusowego. Zbudowany został obok dworca PKP przy ul. Dworcowej. Już w dniu otwarcia mieszkańcy Lublina mogli wejść do budynku. Nowoczesny obiekt został oficjalnie oddany do użytku dnia 12 stycznia. Na uroczystym otwarciu pojawili się m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek Jarosław Stawiarski, wiceminister Jan Szyszko i wojewoda Krzysztof Komorski. Budowa dworca trwała trzy lata, a koszt wyniósł ok. 400 mln zł. – To wielki dzień dla Lublina i naszego regionu – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wiceminister Jan Szyszko na wstępie opowiedział, że politycy przyjechali na spotkanie pociągiem. Byli więc jednymi z pierwszych pasażerów, którzy sprawdzili nowy obiekt w Lublinie. – To nie jest dworzec na miarę 2024 roku, to jest dworzec na miarę 2050 roku – przekonywał. Z kolei Jarosław Stawiarski zachwycał się, że dworzec „jest jak opera w Sydney czy Muzeum Guggenheima w Bilbao”.

Realizacja programu transportu została rozpoczęta ponad dekadę temu. Jak mówił prezydent na oficjalnym otwarciu obiektu, jego transformacja nie byłaby możliwa, gdyby nie dotacja unijna. Dofinansowanie inwestycji zwiększone zostało z 172 na 195 mln zł.

Wynajem samochodów - znajdź najtaniej
Wybierz jedną z ponad 5000 opcji na wynajem samochodu w katalogu Fixly!

Dokąd pojedziemy z lubelskiego dworca?

Dworzec Lublin koordynuje transport autobusowy z kolejowym. Dzięki temu przesiadki będą łatwe i szybkie. Obsługuje połączenia miejskie, regionalne, krajowe i międzynarodowe. Jak twierdzi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, od 12 stycznia wykonywanych będzie tam ok. 170 kursów przez 30 przewoźników. Trwają rozmowy z kolejnymi. Wśród zagranicznych miast, do których będzie można dotrzeć z lubelskiego dworca, są:

 • Bonn (Niemcy)
 • Praga (Czechy)
 • Marsylia (Francja)
 • Kijów, Czernihów (Ukraina)

Do tych miast będzie można dojechać autobusem FlixBus. Aleksander Kalenik z biura prasowego FlixBus dodaje, że wśród krajowych połączeń będą kierunki, takie jak m.in. Katowice, Poznań, Łódź, Warszawa, Kraków i Rzeszów. Ok. 75% przewoźników ze starego dworca w Lublinie ma przenieść się do nowego obiektu do końca wakacji. Do tego czasu w mieście będą działać dwa dworce autobusowe.

Garaż podziemny, taras widokowy i inne udogodnienia

Dworzec Lublin jest trzykondygnacyjnym budynkiem. Jego powierzchnia to ok. 18 tys. m2. W podziemiach znajduje się garaż typu „Park & Ride”. Obiekt i teren wokół dostosowany został do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na zewnątrz są m.in. płytki naprowadzające do wszystkich wejść głównych dworca, zewnętrzne windy, przystanki komunikacji miejskiej, perony i przejścia dla pieszych. Aby umożliwić kompleksową obsługę autobusów elektrycznych, pojawiły się również stanowiska do ich ładowania. Niedaleko dworca wybudowano również parking ze 122 miejscami postojowymi dla budów i autobusów, które oczekują na odjazd. Co jeszcze ciekawego znajduje się na terenie dworca i w okolicy? Jakie innowacje zostały wprowadzone?

 • Obsługa pasażerów za pomocą inteligentnych systemów transportowych (ITS).
 • Taras widokowy na dachu – znajduje się tam przestrzeń wypoczynkowa i rekreacyjna.
 • 70 miejsc postojowych dla rowerów i 1,3 km ścieżek rowerowych.
 • System identyfikacji wizualnej, który umożliwia swobodne poruszanie się po dworcu.
 • Zadbany teren zielony wokół obiektu (m.in. zielona ściana z ok. 27 tys. roślin).

Na terenie Dworca Lublin z czasem pojawi się miejsce do przechowywania bagażu. ZTM ogłosił już dwa przetargi na obsługę „bagażówki”. W budynku pojawią się również dwa punkty gastronomiczne. Pierwszy z nich, który mieści się niedaleko poczekalni, zacznie funkcjonować w ciągu najbliższych dni.

Punkt sprzedaży biletów ZTM otwarty będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:15-16:45. Z kolei bilety komunikacji zamiejskiej można będzie kupić w kasach na dworcu od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-20:00. W soboty i niedziele (oraz święta) będą to godziny 8:00-17:00.

Źródła:

 • https://ztm.lublin.eu/uploads/dworzec/rozklady_zbiorcza_1.pdf
 • https://lublin.eu/lublin/przestrzen-miejska/aktualnosci/dworzec-lublin-juz-otwarty,417,2133,1.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto