Ignorujesz tę kontrolkę? Możesz utknąć w szczerym polu. Zobacz, co oznacza!

Alternator stanowi bardzo ważny element każdego pojazdu. Jego zadaniem jest zmiana energii mechanicznej na energię elektryczną, potrzebną do odpalenia samochodu i działania elektryki. Usterki alternatora mogą całkowicie uruchomić pojazd na środku skrzyżowania. Czy można go naprawić lub zregenerować?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy można jechać z popsutym alternatorem?
Alternator umożliwia dostarczenie prądu do akumulatora i systemów elektrycznych w samochodzie. Jego uszkodzenie nie musi powodować natychmiastowego unieruchomienia naszego pojazdu. Auto z niesprawnym alternatorem będzie nadal działać, dopóki będzie mogło pobierać energię z baterii. Czas działania będzie zależny od poboru energii przez elektrykę samochodową. Na ogół będzie to około kilku do kilkunastu kilometrów jazdy.
Co zrobić, gdy zauważymy awarię alternatora podczas jazdy? Po pierwsze, warto zminimalizować pobór energii elektrycznej. W tym celu wyłączamy nawiewy, klimatyzację i radio. Dodatkowo obserwujemy kontrolkę akumulatora lub ładowania. Przy awarii alternatora nie należy wyłączać silnika, jeśli nie jest to konieczne. Najlepiej znaleźć bezpieczne miejsce do zatrzymania pojazdu i skontaktować się z pomocą drogową lub warsztatem samochodowym.
Długa jazda z uszkodzonym alternatorem nie będzie możliwa. Auto może wymagać odholowania do warsztatu. Następnie należy wykonać kompletną diagnostykę uszkodzenia. W niektórych przypadkach wystarczy zregenerować alternator, w innych trzeba wymienić go na nowy.
Regeneracja czy wymiana alternatora?
Uszkodzony alternator nie musi generować wysokich kosztów naprawy pojazdu. Właściciel auta może zdecydować się na regenerację lub naprawę uszkodzonego elementu. Regeneracja rozpoczyna się od dokładnej oceny stanu alternatora. Doświadczony mechanik sprawdza i ewentualnie wymienia pierścienie, szczotki, sprzęgiełko, regulator napięcia oraz łożyska.
W niektórych przypadkach, alternator wymaga tylko niewielkich działań naprawczych, a regeneracja jest wydatkiem rzędu maksymalnie kilkuset złotych. Cena regeneracji może być korzystniejsza w stosunku do konieczności zakupu nowej części. Dodatkowo, zregenerowany element zachowuje taką samą skuteczność działania.
Pewnym mankamentem regeneracji alternatora jest dłuższy czas usługi mechanicznej. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dedykowane dla kierowców, którzy oczekują błyskawicznej usługi naprawczej. W tym przypadku bardziej zaleca się zakup nowego alternatora. Wymiana elementu na nowy będzie też opłacalna w przypadku, gdy stary alternator znajduje się już w bardzo złym stanie technicznym (co wpłynie na wyższy koszt ewentualnej regeneracji). Więcej o regeneracji alternatora przeczytasz tutaj.

Co wpływa na koszt wymiany alternatora w samochodzie?
Na koszt wymiany alternatora w samochodzie wpłynie kilka podstawowych czynników. Jednymi z najważniejszych są marka, model oraz rocznik pojazdu. Dostępne w sprzedaży alternatory są dostępne w bardzo szerokich widełkach cenowych. W niektórych przypadkach ich zakup może być wydatkiem rzędu ponad tysiąca złotych.
O kosztach wymiany alternatora zadecyduje też stawka robocizny warsztatu mechanicznego. Przyjmujemy w uproszczeniu, że im bardziej skomplikowane i czasochłonne będą prace do wykonania, tym na ogół wyższy będzie koszt robocizny.
Na ostateczną cenę wymiany alternatora w samochodzie wpłynie też szybkość naprawy w warsztacie. Usługi realizowane w weekendy lub w trybie priorytetowym mogą być wycenione nieco drożej. Duże znaczenie w cenach robocizny odgrywa także lokalizacja oraz renoma warsztatu. Więcej o cenach wymiany alternatora w samochodzie przeczytasz tutaj.