4 najlepsze kierunki na ferie z dziećmi w Polsce

Napis "ferie zimowe" i dziecko bawiące się w śniegu
Ferie zimowe z dziećmi w Polsce to świetny pomysł, fot. Klaudia Baran / shake_pl
ikona podziel się
Opublikowano: 20.01.2024 r., 19:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Twoje dziecko niebawem zaczyna ferie zimowe? Warto zaplanować dla niego niezapomniany czas. Jeśli zamierzacie wspólnie spędzić ferie w Polsce, warto zastanowić się, które miejsca odwiedzić. Sprawdź 4 najlepsze kierunki na zimowe wakacje z dziećmi w naszym kraju.

Najstarsze pasmo górskie w Polsce – Góry Świętokrzyskie

Jeśli chcesz wyjechać na ferie zimowe z dzieckiem, powinieneś wybrać miejsce, które mu się spodoba. Co powiesz na polskie góry, które są znane jako najstarsze w Polsce? Góry Świętokrzyskie to niewysokie, jednak niezwykle urokliwe pasmo górskie. To świetne miejsce na ferie z dziećmi, zwłaszcza że szlaki są niedługie i przyjazne – bez problemów można po nich spacerować. Zobaczyć można tam m.in. pozostałości pierwotnych puszcz. Teren jest wręcz idealny do pieszych wędrówek, również z małymi dziećmi. Będą mogły razem z tobą odkrywać naturę i zbliżyć się do otaczającej was przyrody.

W Górach Świętokrzyskich można robić jednak znacznie więcej ciekawych rzeczy. Dla wielbicieli zjazdów na nartach znajdą się miejsca, gdzie będą mogli sprawdzić swoje umiejętności – w Konarach czy w Bałtowie. Dużo atrakcji czeka na dzieci, m.in. w Kielcach. Znajduje się tam Muzeum Zabawek i Geopark. Pociechy będą mogły zobaczyć kolekcję historycznych zabawek i dowiedzieć się, jak zmieniała się nasza planeta. Niedaleko Kielc czeka zamek królewski (Chęciny). Zaledwie godzinę drogi od Kielc mamy też ruiny niesamowitego zamku Krzyżtopór (Ujazdów). Po drodze warto zahaczyć o Sandomierz, w którym zarejestrowanych jest ok. 120 zabytków.

Widok na zaśnieżone Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie zimą - najlepsze kierunki na ferie z dziećmi, fot. Sławek Rakowski

Ferie zimowe w Sudetach

Jeśli dziecko uwielbia aktywności sportowe, w Sudetach będzie mieć raj na ziemi. Jest tam mnóstwo doskonałych tras, np. narciarstwa biegowego. Te zzczególnie dobrze przygotowane znajdziesz, m.in. w Jakuszycach przy Szklarskiej Porębie. Co ważne, nie ma tu tras wyłącznie dla wprawionych w jeździe na nartach. Osoby rozpoczynające przygodę ze sportem mogą tu zacząć jazdę na łatwych szlakach. Jeśli dzieci nie przepadają za nartami, ale lubią spacerować, zawsze możecie wybrać się na wodospad Szklarki lub Kamieńczyka. Niedaleko Sudetów znajduje się również mnóstwo ciekawych zamków i pałaców, m.in. Zamek Czocha, Zamek Książ i Zamek w Bolkowie. Sprawdź 10 najbardziej znanych tras narciarskich w Polsce.

Niecałe 40 km dzieli Szklarską Porębę od Karpacza. Tam również dzieci znajdą mnóstwo atrakcji, np. snowtubing. To świetna alternatywa dla klasycznych zjazdów na sankach. Dzieci będą mogły zjeżdżać po śniegu na specjalnej „oponie”, która wypełniona jest powietrzem. Zjeżdża się nią po specjalnie przygotowanym i wytyczonym torze. Dmuchany ponton kręci się i podskakuje. Nie da się nim sterować, więc gwarantowana jest kupa śmiechu i niesamowitej zabawy.

Szczyt Śnieżka w Karkonoszach pokryty śniegiem
Śnieżka zimą - najlepsze kierunki na ferie z dziećmi, fot. Piotr Krzeslak

Zakopane, czyli ferie dla całej rodziny

Zakopane to jedno z najbardziej magicznych miejsc na ferie. To mekka ludzi uprawiających sporty zimowe. Zakopane skrywa wiele atrakcji dla najmłodszych. Mogą jeździć tam, np. góralskimi saniami, wybrać się do śnieżnego labiryntu Snowlandia, bawić się w termach zakopiańskich (tutaj sprawdzisz ceny) czy zobaczyć Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej. Warto podkreślić, że stoki narciarskie dla dzieci w Zakopanem są doskonale przygotowane pod kątem bezpieczeństwa. Dostosowane są również do potrzeb początkujących w jeździe na nartach.

Klimat słynnego górskiego miasta świetnie podbijają Krupówki. Od rana do wieczora panuje tam niesamowity klimat. Mnóstwo jest rozmaitych sklepów z pamiątkami i lokalnych, bardzo smacznych restauracji. Jest też np. Myszogród – dom tysiąca myszek z całego świata. Mamy też słynny dom do góry nogami, który położony jest zaledwie 5 minut spacerem od Krupówek. Dzieci na pewno będą zachwycone wizytą w obiekcie.

Widok na Krupówki w Zakopanem
Krupówki, Zakopane - najlepsze kierunki na ferie z dziećmi, fot. Andrey Shevchenko

A może by tak… nad morze?

Jeśli dziecko nie przepada za górami, warto zabrać je nad morze. Ferie spędzone nad Bałtykiem mogą być równie niezapomniane. Morze zimą zachwyca – plaża wygląda zupełnie jak w magicznej krainie. Brzeg zamarza, tworząc zachwycający krajobraz. Często pojawiają się też pływające, oderwane kry lodu, których widok odbiera mowę. Na korzyść morza przemawia również stosunkowo niewielka liczba turystów, a także niższe ceny niż latem.

Warto spacerować i wdychać jod, którego zimą jest dużo więcej niż w sezonie letnim. Dzięki temu uda się wzmocnić cały organizm. Warto pamiętać, że wiele atrakcji po letnich wakacjach się zamyka. Niektóre oczywiście wciąż działają – odwiedzisz je bez stania w niekończącej się kolejce (np. Muzeum Narodowe w Gdańsku czy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni). Pamiętaj również, że w niewielkich nadmorskich miasteczkach po sezonie zamyka się gastronomia. Lepiej więc się upewnić, że w ofertę wliczone są posiłki lub masz aneks kuchenny w apartamencie.

Zaśnieżona plaża nad Morzem Bałtyckim
Morze Bałtyckie zimą - najlepsze kierunki na ferie z dziećmi, fot. FotoKieltyka.pl

Źródła:

  • https://trino.pttk.pl/images/trasy/t/5t16.pdf
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto