70 zł za Hiszpanię, 100 zł za Jordanię – jak upolować tak tanie loty?

Pasażerka na lotnisku czekająca na samolot
Jak szukać tanich lotów?, fot. berezko / Tomasz Warszewski
ikona podziel się
Opublikowano: 23.01.2024 r., 13:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Coraz więcej ludzi podróżuje w bliższe i dalsze zakątki świata. Jesteśmy ciekawi kultury, kuchni i historii obcych krajów. Linie lotnicze ułatwiają sprawę. W systemach rezerwacyjnych przewoźników często pojawiają się tanie bilety. Jak upolować loty w okazyjnej cenie? Oto kilka trików, które mogą pomóc.

Sprawdzaj strony linii lotniczych i zapisz się do newslettera

Zanim zaczniesz poszukiwania tanich biletów lotniczych, przejrzyj strony różnych przewoźników. Mogą to być zarówno tanie węgierskie lub irlandzkie, jak i polskie narodowe linie lotnicze. Na stronach często pojawiają się promocje sezonowe, kiedy to możesz znaleźć bilet lotniczy w cenie znacznie niższej niż standardowo. Właśnie takie promocje ma m.in. LOT („Szalone Środy”). W tym konkretnym dniu na stronie polskiego przewoźnika pojawiają się bilety do wybranych miejsc w często okazyjnych cenach. Warto zaglądać również na rejsy czarterowe popularnych biur podróży, takich jak Rainbow Tours. Codziennie pojawiają się tam ciekawe propozycje (np. Djerba w Tunezji za 800 zł / dwie strony). Sprawdź 10 błędów w pakowaniu do samolotu, które mogą zrujnować urlop.

Staraj się również być na bieżąco z informacjami, które pojawiają się u przewoźników. Warto włączyć alerty na smartfonie i zapisać się do newslettera. Dobrym pomysłem jest również wnikliwe śledzenie mediów społecznościowych linii lotniczych. Często pojawiają się tam informacje na temat konkursów z nagrodami czy aktualnych promocji lotniczych. Niektórzy przewoźnicy organizują też sezonowe akcje, np. bilety w niskiej cenie na dany dzień. Możesz zapisać się na listę mailingową i czekać na okazję. Możesz również ustawić sobie alert w wyszukiwarce (np. Skyscanner). Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy loty stanieją.

Tanie loty do różnych państw (Skyscanner) - wyszukiwanie z dnia 20.01.2024
Tanie loty do różnych państw (Skyscanner) - wyszukiwanie z dnia 20.01.2024, fot. Skyscanner

Podróże poza sezonem – bilety są tańsze

Jeśli chcesz upolować loty za naprawdę niewielkie pieniądze, powinieneś wyruszać w podróż, wówczas gdy inni czekają na wakacje. Po pierwsze poza sezonem bilety spadają nawet o połowę – zdarzają się też jeszcze większe obniżki. Po drugie, nie ma wówczas aż takich tłumów, jak w sezonie. Będziesz mógł zatem cieszyć się atrakcjami bez przytłaczającej liczby osób. W miesiącach zimowych oraz wiosną pojawia się wiele tanich ofert, np. do Hiszpanii, Jordanii czy Portugalii.

Szukaj lotów poza okresem wakacyjnym. Wówczas można upolować naprawdę korzystne cenowo bilety. Nie wybieraj się w podróż samolotem w momencie, gdy wiele innych osób robi to samo. Unikaj podróżowania w długie weekendy, np. na majówkę. Mnóstwo ludzi bierze wtedy wolne i szuka lotów za granicę. Po co przepłacać? Jeśli tylko masz możliwość ustalenia dni urlopu, omijaj popularne daty. Niedobrym pomysłem jest rezerwowanie biletów w okolicy Bożego Narodzenia. Ceny wówczas mocno szybują w górę. Sprawdź, kto odpowie za zniszczoną walizkę na lotnisku.

Tanie loty na Majorkę (Skyscanner) - wyszukiwanie z dnia 20.01.2024
Tanie loty na Majorkę (Skyscanner) - wyszukiwanie z dnia 20.01.2024, fot. Skyscanner

Odpowiednie wyprzedzenie czasowe to podstawa

Podróż warto zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Niekiedy naprawdę tanie loty pojawiają się na 24-72 godziny przed wylotem. Takie okazje zaobserwować można, m.in. na lotach czarterowych Rainbow Tours. Zdarza się, że ludzie lecą za ok. 1500 zł do Tajlandii czy Wietnamu. Innym razem korzystne oferty pojawiają się ok. 2-3 miesiące przed wylotem. Trafiają się też okazje na 3-4 tygodnie przed dniem wylotu. Wniosek? Cały czas trzeba obserwować. Warto być w tej kwestii mocno elastycznym – sprawdzać, wertować i porównywać.

W wielu przypadkach sprawdza się również konkretny dzień tygodnia. Najkorzystniejsze oferty zwykle pojawiają się w poniedziałek i wtorek. Z kolei w okolicy weekendu ceny idą w górę. Bilety nieco tanieją również nocą lub o poranku. Znacznie mniej kosztują też bilety w nietypowych godzinach, np. przed północną lub wcześnie rano. Wspomagaj się wyszukiwarkami tanich lotów, np. Skyscanner czy Kayak. Możesz wpisywać w nie konkretne parametry i wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę.

O czym jeszcze pamiętać, szukając biletów samolotowych w niskiej cenie?

  • Nie korzystaj z dodatkowych usług. W ramach taniego biletu (np. Ryanair czy Wizzair) w cenę wliczony jest wyłącznie bagaż podręczny. Zakup dodatkowego (rejestrowanego) kosztuje często więcej niż sam bilet.
  • Szukaj lotów z przesiadkami, aby zaoszczędzić. Takie połączenia często opłacają się bardziej niż bezpośrednie loty. Pamiętaj jednak, aby mieć odpowiedni zapas czasu, żeby odprawić się na kolejną część lotu.
  • Możesz zdecydować się również na tzw. stopover. To zwiedzanie miasta, w którym odbywa się przesiadka powyżej 24 godzin. Jeśli masz odpowiedni zapas czasu, może być to znakomity pomysł na urozmaicenie podróży.
Tanie loty na Djerbę (Rainbow Tours) - wyszukiwanie z dnia 20.01.2024
Tanie loty na Djerbę (Rainbow Tours) - wyszukiwanie z dnia 20.01.2024, fot. Rainbow Tours
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto