Krakowskie lotnisko z kolejnym sukcesem!
Lotnisko Kraków-Balice cieszy się ogromną popularnością wśród pasażerów. Tylko w lutym 2024 roku z usług portu lotniczego skorzystało ponad 685 tys. klientów. To 16 proc. więcej niż w zeszłym roku. Plany rozwoju lotniska wybiegają dalej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są plany lotniska w Krakowie na 2024 rok?
W lutym 2024 roku Lotnisko Kraków-Balice obsłużyło już ponad 685 tys. pasażerów. W poprzednim roku w lutym z usług portu lotniczego skorzystało ok. 591 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 16 proc. ilości podróżnych. W porównaniu do okresu sprzed pandemii jest już ponad 32 proc. pasażerów więcej.
Prezes Kraków Airport, Radosław Włoszek, cieszy się z pozytywnych zmian. – Łącznie od początku roku z usług Kraków Airport skorzystało już 1,376 mln pasażerów. Nie ustajemy myśleniu o przyszłości, czyli rozwoju lotniska – mówi Radosław Włoszek. Wciąż konsekwentnie realizowany jest plan generalny poru lotniczego. Sprawdź, kiedy Polacy polecą do Szardży z Krakowa.
Zgodnie z planem, zakończona ma zostać budowa magazynów dla działu cargo. Rozbudowany będzie też terminal odpraw i przylotów, dzięki czemu Lotnisko Kraków-Balice obsługiwać będzie w założeniu minimum 15 mln pasażerów rocznie. Wciąż nie ma jednak decyzji, które są najważniejsze, aby wybudować nowy pas startowy. Bez niego port lotniczy nie będzie mógł efektywnie funkcjonować. Warto podkreślić, że w 2023 roku w Balicach odprawiono ok. 9,4 mln pasażerów. W planach na ten rok jest wzrost ilości odprawionych podróżnych do 10 mln.
Nowe połączenie z Krakowa od września
Dokładnie od 2 września z Krakowa będzie można polecieć do Amsterdamu liniami lotniczymi EasyJet. Radosław Włoszek zachęca podróżnych do wizyty w mieście słynącym z rowerów i tulipanów. Do stolicy Królestwa Niderlandów będzie można wybrać się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki. To idealna okazja na city-break.
- Oprócz spaceru wzdłuż 165 kanałów trzeba koniecznie odwiedzić Rijksmuseum, gdzie zobaczymy słynny obraz „Straż nocna” Rembrandta, a także Muzeum Van Gogha, w którym znajduje się m.in. ponad 200 obrazów oraz 500 rysunków wybitnego Mistrza. – zachęca pasażerów prezes Kraków Airport.
Aktualnie do Amsterdamu z krakowskiego lotniska polecieć można liniami lotniczymi KLM trzy razy dziennie. Od września do siatki połączeń dołącza brytyjski przewoźnik EasyJet. Pojawi się więc możliwość odwiedzenia Amsterdamu w weekend.
Krakowskie lotnisko świętuje 60-lecie
29 lutego 2024 roku minęło 60 lat, odkąd w Krakowie wylądował pierwszy samolot pasażerki Polskich Linii Lotniczych LOT. Kraków Airport jest dziś największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. Z tej okazji została otwarta m.in. edukacyjna ekspozycja multimedialna, którą przygotowało Centrum Edukacji Lotniczej. W holu terminala ustawiono makietę lotniska zbudowaną z ok. 45 tys. klocków LEGO.
- Przez te 60 lat nie brakowało sukcesów, ale też wyzwań. – mówi Radosław Włoszek. – Wizja, ambitne plany, ciężka praca i determinacja całej drużyny krakowskiego lotniska doprowadziła do punktu, w którym w 2023 roku obsłużono ponad 9,4 mln pasażerów. – dodaje. Port lotniczy w Krakowie zbliża się zatem realnie do przekroczenia bariery 10 mln pasażerów rocznie.
Źródła:
- https://www.wnp.pl/logistyka/najwieksze-lotnisko-regionalne-z-kolejnym-rekordem-bez-rozbudowy-sie-zapcha,810238.html?fbclid=IwAR3llkZskepRXHYUy3wQg30qk0mKpHabRqPZkFZc_hy6FVrHfWC35LQ5N6k
- https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/krakow-ponad-685-tys-pasazerow-w-lutym-duzo-wiecej-niz-w-2019-20231.html
- https://www.pasazer.com/news/464965/krakow,airport,ma,juz,60,lat.html