Największy dmuchany zamek świata! Pakistan w Księdze rekordów Guinnessa

Mapa wektorowa Karaczi i dmuchany zamek Jumbo Jump
Mapa wektorowa Karaczi i dmuchany zamek Jumbo Jump, fot. ink drop / Youtube: @Thejumbojump (Video Frames)
ikona podziel się
Opublikowano: 31.01.2024 r., 11:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Karaczi to największe miasto w Pakistanie. To właśnie w tym miejscu znajduje się największy dmuchany zamek na świecie. Skąd wiadomo, że jego rozmiary są rekordowo duże? Ta atrakcja została bowiem wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Sprawdź, jakie rozmiary ma największy dmuchaniec na świecie!

Może tu skakać nawet 200 osób jednocześnie!

Karaczi jest jedną z największych na świecie metropolii. To stolica pakistańskiej prowincji Sindh. Miasto rozwinęło się dopiero w połowie XIX wieku. Dziś jest to największy port w całym Pakistanie. Właśnie w Karaczi doskonale prosperuje przemysł m.in. maszynowy, chemiczny, obuwniczy i skórzany. Karaczi uchodzi również za centrum krajowego włókiennictwa. Miasto zamieszkiwane jest przez ludzi z czterech prowincji, ale też emigrantów z Indii. Poza tym znajduje się w nim największe lotnisko w Pakistanie. To jednak nie wszystko, co może zaoferować Karaczi. Sprawdź 9 najbardziej przerażających atrakcji na świecie.

W przepięknym pakistańskim mieście powstał również największy dmuchany zamek na świecie, Jumbo Jump. Wielkie otwarcie miało miejsce w listopadzie 2023 roku. Atrakcja przyciąga nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którzy także mogą bawić się na terenie zamku. Nadmuchiwana konstrukcja ma 1,421 m2 i może w niej skakać maksymalnie 200 osób jednocześnie. Dmuchany zamek oficjalnie wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa jako największą tego typu atrakcję. Jumbo Jump pobił więc poprzedni rekord. Należał do dmuchanego placu JumpX w Dubaju, który wpisano do Księgi Guinnessa na początku 2023 roku. JumpX to nadmuchiwany tor ze strefami różnych aktywności, m.in. ścian wspinaczkowych i tuneli. Mierząc dmuchany zamek w Pakistanie, posługiwano się taśmą mierniczą i dalmierzem laserowym. Okazało się, że JumpX w Dubaju jest mniejszy o ok. 160 m2.

Czy atrakcja przyciągnie międzynarodowych turystów?

Założyciel Jumbo Jump, Safeer Khan, wierzy w tworzenie chwil wykraczających poza zwyczajność. Uważa, że pobicie rekordu świata dzięki największemu dmuchanemu zamkowi jest świadectwem zaangażowania w zapewnianie niezrównanej rozrywki w Pakistanie. – Nasz sukces nie jest mierzony tylko liczbami, ale także uśmiechami i wspólnymi doświadczeniami społeczności, której służymy. – powiedział Safeer Khan.

Tworzenie zamku wraz z projektowaniem i doborem odpowiednich materiałów zajęło projektantom sześć miesięcy. Z kolei gotową konstrukcję nadmuchano w zaledwie… 10 minut. Żywe kolory dmuchanego zamku w Karaczi zachwycają. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych atrakcji i dekoracji. Można na przykład wspinać się po specjalnie przygotowanych ścianach wspinaczkowych, a także zjeżdżać z dmuchanych ślizgawek. Założyciel Jumbo Jump wyraża głęboką nadzieję na to, że wpisany do Księgi Guinnessa obiekt przyciągnie do Pakistanu wielu międzynarodowych turystów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Karaczi?

Dmuchany zamek Jumbo Jump nie jest oczywiście jedyną atrakcją, którą warto odwiedzić w Karaczi. Będąc tutaj, można udać się m.in. na dzielnicę Saddar w centrum miasta. Właśnie tam znajduje się największa ilość restauracji, bazarów i centrów handlowych. Na Saddar podziwiać można Empress Market – główny rynek Karaczi, gdzie znajduje się mnóstwo lokalnych produktów. Ciekawie wygląda Defence, czyli jedna z najbardziej ekskluzywnych dzielnic miasta. W Karaczi warto odwiedzić również:

 • Mauzoleum Quaid-i-Azam – ważne miejsce w Pakistanie, gdzie pochowany został założyciel państwa, Mohhamed Ali Jinnah.
 • Meczet Masjid-i-Tuba – jego nisko zawieszona kopuła jest największą tego typu kopułą świata. Średnica mierzy 72 m. Meczet zbudowano z białego marmuru.
 • Frere Hall – najbardziej charakterystyczny budynek w Karaczi, który jest biblioteką narodową. Znajduje się tam ok. 70 tys. książek.
 • Katedra św. Patryka – siedziba rzymskokatolickiej diecezji Karaczi.
 • Clifton i French Beach – dwie popularne plaże nad Morzem Arabskim.

Warto dodać, że Karaczi należy do jednych z największych na świecie miast. Jest znacznie większe niż np. Bangkok, Paryż, Rio De Janeiro czy Buenos Aires.

Widok na Frere Hall - bibliotekę narodową w Karaczi
Biblioteka narodowa Frere Hall, Karaczi (Pakistan), fot. Murtaza Hussain

Źródła:

 • https://www.thejumbojump.com/
 • https://www.instagram.com/thejumbojump/
 • https://www.youtube.com/watch?v=kIZOZJThR4A
 • https://nawakacje.eu/karaczi-atrakcje/
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_100_najwi%C4%99kszych_miast_%C5%9Bwiata
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto