Ruchome schody w Batu Caves – zastąpią tęczowe?

Widok na Batu Caves i słynne tęczowe schody - czy zastąpione zostaną przez ruchome?
Czy ruchome schody w Batu Caves zastąpią tęczowe?, fot. Andrzej Płotnikow / Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 29.01.2024 r., 20:30 | Autor: Paulina Zambrzycka
Jaskinie Batu to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Malezji. Już niedługo turyści będą mogli wdrapywać się do kompleksu jaskiń nie tylko po tęczowych schodach. Oprócz nich pojawią się schody ruchome, które ułatwią wspinaczkę.

Wiele osób nie może wspiąć się do jaskini

Batu Caves to jedno z najpopularniejszych miejsc w Malezji. Zespół jaskiń odkrytych pod koniec XIX wieku w formacjach wapiennych znajduje się ok. 13 km na północ od Kuala Lumpur. Uważa się, że jaskinie mogą mieć nawet ok. 400 mln lat. To ważne centrum kultu religijnego dla lokalnych hinduistów. Do kompleksu jaskiń i świątyni ku czci hinduskiego boga wojny Murugana prowadzą 272 stopnie. Stanowią one dość nietypowe uzupełnienie krajobrazu, ponieważ pomalowane zostały na kolorowo. Tęczowe schody są niezwykle popularne zwłaszcza wśród miłośników fotografii. Uważane są również za jedne z najbardziej znanych schodów zewnętrznych na świecie. Poza urokiem jaskiń i kolorowych schodów, wyznawców hinduizmu i turystów co roku przyciąga tu festiwal Thaipusam. Święto wypada podczas pełni księżyca w trakcie tamilskiego miesiąca thai i związane jest z narodzinami boga wojny Murugana – młodszego z synów Śiwy i Parwati. 

Na szczycie kolorowych schodów zwiedzić można Jaskinię Katedralną. To ogromna komnata z wysokim sufitem, w której środku znajdują się hinduskie świątynie i liczne posągi. Warto dodać, że Batu Caves to również dom dla małp, które licznie spacerują po schodach i zewnętrznej części kompleksu jaskiń. Trzeba na nie uważać, ponieważ codziennie wykradają turystom jedzenie i inne przedmioty. Jaskinie Batu to obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich odwiedzających Kuala Lumpur. Jak żaden inny obiekt dają niesamowitą możliwość spojrzenia na bogate dziedzictwo religijne i kulturowe Malezji. Niestety, nie każdy jest w stanie pokonać 272 schody do jaskini. Właśnie dlatego już niebawem pojawi się dla nich ułatwienie – ruchome schody. Sprawdź, ile kosztuje miesiąc w Malezji na własną rękę.

„Dzięki nim mogliby bezproblemowo dotrzeć do głównej świątyni”

Jaskinie Batu wreszcie będą mogli zwiedzić wszyscy, którzy wcześniej nie zrobili tego np. z powodów zdrowotnych. Nietypowym udogodnieniem przed słynnym kompleksem jaskiń będą ruchome schody. Za ich pomocą turyści i wierni bez problemu dostaną się do środka jaskini. Cytowany przez CNN przewodniczący komitetu świątyni, R. Nadarajah, podczas konferencji prasowej wyraził nadzieję, że rząd wspomoże inicjatywę. – Ruchome schody mogłyby pomóc osobom starszym i z niepełnosprawnościami, które nie mogą samodzielnie wejść po obecnych schodach. Dzięki ruchomym mogliby bez problemu dostać się do głównej świątyni – powiedział.

Co ciekawe, poza schodami wybudowana ma zostać również wielofunkcyjna hala. Najpewniej znajdą się tam punkty obsługi odwiedzających. Prace rozpoczęły się 25 stycznia – tuż po zakończeniu tegorocznego festiwalu Thaipusam. Dokładny koszt inwestycji nie jest znany, jednak szacunkowo wynieść ma 35 mln MYR (ok. 29,5 mln zł). Komitet organizacyjny świątyni najpierw zajmował się kolorowymi schodami – powstały w celu przyciągnięcia do Batu Caves turystów z całego świata. Teraz zadba o ułatwienie wspinaczki do kompleksu świątyń, aby każdy mógł do nich wygodnie dotrzeć.

Jaskinie Batu nie są pierwszym miejscem w Azji, gdzie będzie można dostać się za pomocą ruchomych schodów. Na szczyt 350 m góry Tianyu w chińskim hrabstwie Chun’an (prowincja Zhejiang) również można wybrać się takimi schodami. Zamiast wspinać się przez prawie godzinę, na górę wjechać można w zaledwie 10 minut.

Źródła:

  • https://edition.cnn.com/2024/01/20/travel/batu-caves-temple-malaysia-escalator-intl-hnk/index.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto