W Kambodży powstaje lotnisko łudząco podobne do CPK

Wizualizacja przedstawiająca projekt nowego lotniska Techo w stolicy Kambodży
Nowe lotnisko Techo w Kambodży, fot. Twitter: @FosterPartners
ikona podziel się
Opublikowano: 18.01.2024 r., 7:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Globalne biuro architektoniczne Foster + Partners zaprezentowało wizualizację nowego lotniska w stolicy Kambodży, Phnom Penh. Na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo podobne do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nic dziwnego – oba projekty zostały stworzone w tym samym biurze architektonicznym. Lotnisko Techo, jak nazwano nowo powstający obiekt, ma być jednym z najbardziej ekologicznych portów lotniczych na świecie.

Lotnisko w Kambodży wyznaczy nowe standardy?

Budowa międzynarodowego lotniska Techo w stolicy Kambodży, Phnom Penh, postępuje błyskawicznie. Położony 20 km na południe od centrum miasta obiekt to zupełnie nowa wizja kambodżańskiej stolicy. Projekt jest ucieleśnieniem silnego przywiązania do miejsca, tradycji i kultury. Architekci czerpali inspirację z jednej z najstarszych cywilizacji na świecie. Budynek wyróżniają niesamowite kształty oraz innowacyjne rozwiązania. Zwycięski plan generalny portu lotniczego obejmuje m.in. plan nowego miasta lotniskowego, którego nowoczesny terminal powstanie w samym centrum. Budynek ma dać pasażerom najwyższy poziom doświadczeń – zarówno, jeśli chodzi o obsługę, jak i doznania wizualne. Lotnisko w Kambodży wyznaczyć ma zupełnie nowe standardy w zakresie zrównoważonych podróży.

Zwycięski projekt jest dziełem Foster + Partners – globalnego biura architektonicznego, projektowego i urbanistycznego. Architekci mają już olbrzymie doświadczenie przy projektowaniu m.in. lotnisk w Pekinie, Kuwejcie czy Hongkongu. Szef studia projektowego Foster + Partners, Stefan Behling, w komunikacie prasowym powiedział: „Nowy międzynarodowy port lotniczy Techo będzie ważną częścią ciągłego rozwoju Phnom Penh jako głównego węzła transportowego w kraju”.

Jeden z najbardziej ekologicznych portów lotniczych na świecie

Terminal składa się z centralnego budynku głównego i dwóch rozłożystych filarów po obu stronach. Będą one skracać czas spaceru między kondygnacjami. W budynku głównym będą wszystkie niezbędne elementy m.in. do obsługi pasażerów, kontroli bezpieczeństwa, odprawy paszportowej i handlu detalicznego. Wszystko to znajdzie się pod jednym ogromnym baldachimem, który zapewnia bezpieczne schronienie przed żywiołami. Dach nawiązuje do miejscowej architektury. Wsparty jest na drzewach konstrukcyjnych o rozpiętości 36 m.

Nikolai Malsch, starszy partner w Foster + Partners, powiedział: „Dach terminalu to taka symboliczna brama w podróży każdego podróżnika”.

Konstrukcja dachu jest lekka, ze stalowej siatki z innowacyjnym ekranem, który filtruje światło dzienne. Dzięki temu oświetla kolosalną powierzchnię terminala. Budynek ma kilka poziomów, z których widać płyty postojowe. W ten sposób poruszanie się po terenie lotniska będzie proste i bardzo intuicyjne. Minimalizowane są koszty eksploatacji. Pojawi się sporo zieleni, a nawet… farma fotowoltaiczna do zasilania lotniska energią odnawialną. Port lotniczy, który ma być jednym z najbardziej ekologicznych na świecie, łączy innowacyjną technologię z lokalną sztuką. Dzięki modułowej konstrukcji w przyszłości będzie można go rozbudować.

Pierwsza faza budowy portu lotniczego obejmuje główny budynek i skrzydła od strony północnej. Obsługiwanych będzie tam ok. 13 mln pasażerów rocznie. Kolejne etapy obejmą również drugie skrzydło, dzięki któremu ilość podróżnych rocznie zwiększy się do 30 mln. Nowe lotnisko ma zostać ukończone w 2025 roku. Zastąpi istniejący międzynarodowy port lotniczy w Phnom Penh jako główny port lotniczy miasta.

Źródła:

  • https://www.fosterandpartners.com/news/construction-gathers-momentum-at-techo-international-airport-in-cambodia
  • https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/stolica-kambodzy-buduje-nowe-lotnisko-wizualizacje-19682.html?fbclid=IwAR2sP4JshEwJHUJ71TknNUrfwTp1oSIKX58ASKq5wSc603sxoHtDyteuEIc
Wizualizacja przedstawiająca projekt nowego lotniska Techo w stolicy Kambodży - widok w nocy
Nowe lotnisko Techo w Kambodży wieczorem, fot. Twitter: @FosterPartners
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto