Alternatywne pomysły na podłogi – czy już o nich słyszałeś?
Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów aranżacyjnych domu każdego z nas. Najczęściej tworzą ją drewniane panele, dywany, wykładziny lub drewnopodobne płytki. Co powiesz jednak na zupełnie alternatywny pomysł? Podłogę wykonać można za pomocą m.in. betonu polerowanego, linoleum czy żywicy epoksydowej. Przeczytaj, jakie są zalety takich alternatywnych rozwiązań.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto wykonać podłogę z betonu polerowanego?
Beton polerowany najczęściej spotkać można w budynkach przemysłowych, ale też obiektach użytku publicznego i halach produkcyjnych. Jednak podłoga betonowa ostatnio na dobre zagościła również w budynkach mieszkalnych. Beton polerowany stał się popularnym materiałem wykończeniowym w domach. Zachwycają się nim zwłaszcza osoby, które uwielbiają styl loftowy lub industrialny. Jeśli chcesz wykonać skuteczną i trwałą posadzkę betonową, powinieneś pamiętać, aby uszczelnić beton specjalną chemią budowlaną.
Podłogi betonowe mogą być matowe lub połyskujące. Mogą też różnić się pod względem koloru, dzięki czemu podłoga stanie się m.in. biała, szara lub czarna. Pod ogrzewanie podłogowe idealnie sprawdzą się posadzki wykonane z wylewek anhydrytowych. Wyróżnia je wysoka przenikalność cieplna, dlatego świetnie nadadzą się pod takie ogrzewanie. Dlaczego jeszcze warto wykonać podłogę z betonu polerowanego?
- Beton polerowany jest wszechstronny, więc świetnie sprawdzi się jako trwała podłoga nie tylko w halach przemysłowych, ale też w mieszkaniach.
- Szlifowany i polerowany beton chroni przed pyleniem.
- Polerowane posadzki prezentują się estetycznie i okazale, a wnętrze sprawia wrażenie bardzo eleganckiego i zadbanego.
- Podłogę z betonu polerowanego łatwo można utrzymywać w czystości.
- Mimo że przez wrażenie połysku wydaje się śliska, podłoga jest antypoślizgowa.
- Beton polerowany znakomicie odbija światło, dzięki czemu może doświetlić ciemniejsze pomieszczenie.
Na koszt wykonania posadzki z betonu polerowanego wpływają różne czynniki, takie jak rodzaj użytych impregnatów, jakość betonu czy chemii budowlanej. Warto podkreślić, że im większy metraż chcemy wykonać, tym niższa wyjdzie cena za m2 wylewki cementowej. Ostateczna kwota ustalana jest przez wybranego wykonawcę i region, w którym świadczy usługi.
Linoleum – dobry pomysł, aby wybrać je na podłogę?
Wykładzina to jeden z powszechnych sposobów na wykończenie podłogi. Jednak linoleum nie jest typową wykładziną. Linoleum to przede wszystkim wykładzina elastyczna, która wyróżnia się specjalnymi materiałami nadającymi jej wytrzymałość, sprężystość i miękkość. Składa się z masy plastycznej i osnowy z tkaniny. Masa plastyczna wykonana jest z różnych składników – zwykle z włókna lnianego, mączki drzewnej i oleju lnianego. Nakłada się ją cienką warstwą, używając wałka na osnowę. W ten sposób uzyskać można równomierną nawierzchnię.
Linoleum to materiał pełen zalet, o których warto pamiętać. Cechuje się wysoką trwałością i niezwykłą wytrzymałością. Można też estetycznie łączyć ze sobą rolki z tego materiału. Linoleum ma zdolności amortyzujące, a także jest bardzo przyjemne w dotyku. Surowiec zaliczamy do naturalnych i odnawialnych. Ma zdolność do samo naprawy – pozostawione na linoleum rysy po jakimś czasie same znikają. W dodatku podłoga wykonana z linoleum jest łatwa do utrzymania w czystości. Warto jednak podkreślić, że materiał wymaga starannego montażu oraz gładkiego podłoża – właśnie dlatego podłogę z linoleum powinny wykonywać wyłącznie wykwalifikowani specjaliści. Linoleum może wykazywać nieco mniejszą odporność na wilgoć niż np. zwykła wykładzina PCV.
Posadzki żywiczne – warto czy nie warto?
Jeśli planujesz położyć podłogę, zwróć uwagę na posadzki żywiczne. To mieszanka spoiw polimerowych, utwardzaczy, wypełniaczy i spoiw. Wyróżnić można dwa rodzaje posadzek żywicznych, głównie z uwagi na rodzaj materiału, z których są wykonane. Wobec tego mamy posadzki z żywicy epoksydowej i żywicy poliuretanowej. Podłogi żywiczne podzielić też można z uwagi na grubość podłoża. W tym przypadku mamy posadzki cienkowarstwowe i grubowarstwowe.
Posadzki z żywicy epoksydowej – wyróżniają się mocnym połyskiem. Nie trzeba wykonywać przy nich specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych. Są jednak bardziej podatne na zarysowania czy oddziaływanie naturalnego światła (mogą się stracić kolor). Posadzki epoksydowe można barwić niemal na dowolny odcień.
Posadzki z żywicy poliuretanowej – cechują się dużą wytrzymałością i wysokim połyskiem. Nie trzeba przy nich stosować żadnych dodatkowych lakierów. Są odporniejsze na działanie promieni słonecznych niż np. żywica epoksydowa.
Posadzki cienkowarstwowe – są bardzo cienkie, ponieważ mają grubość zaledwie 0,5 mm. Wykonane są z betonu wymieszanego z żywicą gruntującą. Trzeba jednak uważać, bo widoczne są na nich wszystkie niedoskonałości – lepiej nie wykładać nimi podłogi w często używanych pomieszczeniach.
Posadzki grubowarstwowe – ich grubość wynosi od 2 do 4 mm. Dzięki wymieszaniu z piaskiem są bardzo wytrzymałe, więc świetnie sprawdzą się w mieszkaniu. Najtrwalsze są posadzki grubowarstwowe kwarcowe.
Posadzki żywiczne mają mnóstwo zalet. Można stosować je w mieszkaniach, w których żyją alergicy. Żywica jest materiałem samopoziomującym, więc można zaoszczędzić czas na montażu posadzki. Podłoże tego typu nie ma ani fug, ani spoin. Brak łączeń to brak zabrudzeń w szczelinach. Podłogi można łatwo utrzymywać w czystości. W dodatku zatopić w nich można dodatkowe elementy ozdobne, co podbija ich charakter. Sprawdzają się w każdym rodzaju wnętrz i wkomponować je można w dosłownie każdy styl. Mimo że cena posadzek żywicznych nie należy do niskich, liczne zalety sprawiają, że warto rozważyć takie podłoże.
Źródła:
- https://www.weranda.pl/urzadzamy/jak-to-urzadzic/alternatywy-dla-drewnianej-podlogi
- https://czasnawnetrze.pl/wnetrza/pomieszczenia/salon/52544-beton-polerowany-na-posadzce-nowoczesna-podloga-betonowa-we-wnetrzach
- https://interviol.pl/blog/czy-linoleum-to-dobry-wybor-na-podloge
- https://www.archon.pl/posadzki-zywiczne-art-10487