Czy jeden klimatyzator wystarczy na całe mieszkanie?
W upalne letnie dni sprawna klimatyzacja w domu może okazać się niezbędnym elementem. Żeby jej praca była wydajna i skuteczna, urządzenie musi być dobrze dobrane do powierzchni i układu mieszkania. Czy pojedyncza klimatyzacja wystarczy do schłodzenia całego domu? Jak dopasować typ i moc klimatyzatora do budynku? W naszym artykule przyjrzymy się bliżej wszystkim niezbędnym aspektom, wyjaśniając jak wybrać odpowiedni klimatyzator do Twojego domu!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wielkość i układ domu lub mieszkania
Wybierając odpowiedni klimatyzator do mieszkania lub domu jednorodzinnego, konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku czynników, które mogą wpływać na wydajność pracy urządzenia. Kluczowym aspektem w tym przypadku jest wielkość budynku. Małe lokale, kawalerki lub mieszkania dwupokojowe można bez trudu schłodzić pojedynczym klimatyzatorem o niewielkiej mocy. Jeśli jednak dom ma powierzchnię przekraczającą 50 metrów lub kilka pomieszczeń o skomplikowanym układzie, pojedyncze urządzenie może sobie nie poradzić.
Istotny w tym przypadku jest także układ pomieszczeń. Im plan mieszkania będzie bardziej otwarty, tym łatwiejsze się będzie cyrkulacja powietrza. W efekcie klimatyzator będzie działał skuteczniej i możliwe będzie wydajne zaprogramowanie jednego urządzenia. Wielopokojowe mieszkania z długim korytarzem mogą wymagać więcej niż jednego klimatyzatora, żeby uzyskać pożądany efekt.
Decydując się na zakup klimatyzacji do domu lub mieszkania, warto poznać zasadę jej działania krok po kroku.
Typ i moc klimatyzatora
Dobierając klimatyzator do mieszkania w bloku, zapoznaj się z dostępnymi opcjami, które sprawdzą się w takich warunkach. Drugą bardzo istotną kwestią podczas wybierania odpowiedniego urządzenia jest jego moc oraz typ. Przyjęło się uznawać, że każde 10 metrów kwadratowych wymaga 1,5 kW mocy chłodniczej. Z tego względu przeciętne mieszkania w blokach mogą zostać skutecznie schłodzone przez klimatyzator o mocy 7,5 kW.
Trudniejszą kwestią jest natomiast dobór typu klimatyzatora. Modele przenośne są mniej wydajne niż popularne splity. Sprawdzą się jedynie w niewielkich mieszkaniach, ew. będą wymagały regularnego przenoszenia pomiędzy pomieszczeniami. Systemy wyposażone w jednostkę zewnętrzną i kilka wewnętrznych, tzw. multi-split to sposób na schłodzenie dużego mieszkania lub domu teoretycznie jednym urządzeniem.
Izolacja budynku i rozmieszczenie klimatyzatora
Na skuteczną pracę wybranego klimatyzatora wpływa nie tylko powierzchnia mieszkania oraz plan pomieszczeń. Bardzo istotna jest także izolacja budynku. Jeśli została wykonana z wysokiej jakości materiałów oraz w profesjonalny sposób, bez mostów i uszkodzeń, skuteczność klimatyzacji będzie znacząco wyższa. Mieszkanie będzie utrzymywało chłód o wiele dłużej, a do zmniejszenia temperatury w pomieszczeniach konieczne będzie skorzystanie z mniejszej mocy chłodniczej.
Natomiast jeśli budynek jest zaizolowany w niewystarczający sposób lub nie ma tej izolacji wcale, zarówno schłodzenie jak i utrzymanie optymalnej temperatury będzie o wiele trudniejsze. Pokoje będą nagrzewały się znacznie szybciej, co wymaga większej mocy klimatyzatora. W niektórych przypadkach konieczne jest także zdecydowanie się na więcej niż jedno urządzenie, ew. na model multi-split, mający kilka jednostek wewnętrznych.
Samo rozmieszczenie klimatyzatora także wpływa na wydajność jego pracy. Jeśli jednostka wewnętrzna zostanie zamontowana w centralnym punkcie mieszkania, chłodne powietrze będzie skutecznie rozprowadzane.
Jaki klimatyzator sprawdzi się w mieszkaniu o powierzchni 50 metrów, a jaki w stumetrowym domu?
Mieszkanie o powierzchni około 50 metrów kwadratowych w standardowo zaizolowanym bloku nie wymaga klimatyzatora o dużej mocy. W tym przypadku sprawdzi się model z pojedynczą jednostką wewnętrzną lub wariant przenośny. Mieszkanie o takiej powierzchni skutecznie schłodzi urządzenie o mocy 5-7,5 kW.
Natomiast w przypadku domu o powierzchni około 100 metrów, konieczne będzie zastosowanie systemu split lub multi-split, w zależności od układu pomieszczeń. Do lokali o takim metrażu zaleca się urządzenia mające co najmniej 10 kW mocy chłodniczej. Skuteczną alternatywą może być także centralny system klimatyzacyjny wykorzystujący kanały wentylacyjne.
Chcąc zainstalować wydajny klimatyzator w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym, poznaj koszt urządzenia i całej instalacji.