Czym jest decluttering? Sprawdź najnowszą modę na odgracanie domowych przestrzeni

Kobieta przykryta stertą ubrań, pomysły na porządkowanie przestrzeni
Decluttering jako synonim minimalizmu oraz dobrej organizacji, fot. Wayhome Studio
ikona podziel się
Opublikowano: 13.05.2024 r., 15:06 | Autor: Katarzyna Barczyk
Z pewnością sztuka minimalizmu nie jest ci już w żaden sposób obca. Co jednak zrobić, jeżeli nadal jesteśmy przytłoczeni nadmiarem różnych rzeczy? Wtedy z pomocą przychodzi nam deculttering. Zobacz, czym jest moda na system porządkowania przestrzeni, a także, jak wykorzystać taką technikę w swoim domu.

Decluttering, czyli sztuka porządkowania

Nie ma dokładnej genezy skąd się wziął decluttering. Wiadomo jednak, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem, a także, jakie korzyści możemy czerpać, jeżeli zdecydujemy się na odgracanie swojego domu. Warto jednak na początku sięgnąć do genezy problemu, ponieważ i tutaj sprawdziło się stwierdzenie, że “potrzeba jest matką wynalazków”.

Czy już niejednokrotnie czułeś frustrację, gdy nie mogłeś znaleźć w danej chwili potrzebnej rzeczy? W twojej szafie zamiast poukładanych ubrań i dodatków masz wrażenie, że przed chwilą przeszedł huragan? Tego typu sytuacji można byłoby wymieniać jeszcze całą masę, jednak wszystko sprowadza się do jednego: nadmiaru oraz braku organizacji.

To właśnie tutaj z pomocą przychodzi sztuka porządkowania, czyli decluttering. Możemy zająć się tym samodzielnie lub nawet już skorzystać z profesjonalnych usług osób zajmujących się declutteringiem. Do głównych idei decluttering zalicza się minimalizm, a także to, że każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Zobacz, jak krok po kroku przeprowadzić generalne porządki.

Jak wprowadzić sztukę declutteringu w swoim domu?

Jeżeli chcesz samodzielnie podjąć się porządkowania przestrzeni w swoim domu, warto skupić się na najważniejszych zasadach, jakimi kieruje się decluttering. Dzięki temu łatwiej będzie ci zachować ogólny zarys, czego należy spodziewać się w końcowym efekcie.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

 • Minimalizm - nadmiar rzeczy powoduje, że bardzo często czujemy zniechęcenie do sprzątania. Nic dziwnego, uporządkowanie jednego pomieszczenia zajmuje nam bardzo dużo czasu, a nawet przy dużym nakładzie pracy, nie widzimy efektów. Ponadto przy zbyt dużej ilości rzeczy, często nie wiemy co tak naprawdę mamy, a czego nie, więc z reguły nie korzystamy z nich w swojej codzienności.
 • Rzeczy piękne, pamiątkowe lub przydatne - jeżeli chcemy zostawić rzeczy, to powinniśmy kierować się prostą zasadą “3P”. Mówi ona o tym, że powinniśmy skupiać się wyłącznie na rzeczach, które są praktyczne i nam się przydają, są piękne, albo stanowią dla nas bardzo ważną pamiątkę. Niestety wszystkie pozostałe przedmioty odpowiadają za to, że w naszym domu panuje nieustanny bałagan, a my tracimy jedynie energię na ich przekładanie z miejsca na miejsce.
 • Odkładanie rzeczy na swoje miejsce - żeby móc utrzymać porządek, to każda rzecz powinna mieć dedykowane miejsce. W innym przypadku cały czas będziemy znajdować konkretne przedmioty w niepowołanych zakamarkach, a my odczuwamy frustrację za każdym razem, gdy nie możemy ich znaleźć.
 • Pomysłową organizację przestrzeni - oprócz tego, że każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce, to warto zadbać także o efektywną organizację przestrzeni. Do tego celu idealnie sprawdzą się różnego rodzaju organizery, pudełka do przechowywania, czy też sortery.
Układanie ubrań w organizerach, zalety posiadania porządku w domu
Wskazówki, w jaki sposób zadbać o porządek w domu zgodnie z zasadami declutterignu, fot. kostikovanata

Decluttering krok po kroku

Skoro już wiemy, na czym dokładnie polega decluttering, warto wprowadzić go w życie w swoim domu. W takich okolicznościach chcemy się dowiedzieć, jak wygląda profesjonalne odgracanie przestrzeni krok po kroku. Dobrze jest mieć na uwadze, że sztuka declutteringu doskonale sprawdzi się nie tylko w domach, ale również biurach, czy innych lokalach użytkowych.

Zobacz, jak przeprowadzić decluttering krok po kroku w wybranej przestrzeni:

 • Krok 1: Opróżnij całą przestrzeń z przedmiotów - pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest opróżnienie konkretnej przestrzeni ze wszystkich rzeczy. Może to być jedno całe pomieszczenie, albo tylko jedna szafka, w zależności od twoich obecnych możliwości czasowych.
 • Krok 2: Posprzątaj gruntownie pomieszczenie - mając opróżnione całe pomieszczenie, łatwiej jest wysprzątać dokładnie wszystkie meble, nawet odstawiając je i dbając o porządek przestrzeni znajdujących się za nimi. Zdecydowanie łatwiej będzie nam użyć silniejszych detergentów, a nawet dokonać renowacji niektórych mebli, które wymagają renowacji.
 • Krok 3: Wyrzuć niepotrzebne rzeczy - przed ułożeniem rzeczy na swoje miejsce, powinniśmy zdecydować, z których przedmiotów nie korzystamy od dawna. Do wyrzucenia nadają się również przedmioty zniszczone. Oczywiście niepotrzebne rzeczy możemy komuś oddać lub sprzedać. Zobacz też cenne wskazówki, jak pozbyć się nadmiaru rzeczy.
 • Krok 4: Zaplanuj właściwą organizację - na tym etapie warto zastanowić się nad tym, jak wspomóc się produktami do organizacji. Na przykład w kuchni świetnie sprawdzą się pojemniczki na przyprawy, pudełka na produkty sypkie, czy też specjalne półki na przechowywanie patelni oraz garnków. Takie systemy przechowywania możemy zaplanować w każdym pomieszczeniu.
 • Krok 5: Nadaj wszystkim przedmiotom właściwe miejsce - jest to dość żmudny, ale niezwykle pomocny proces, ponieważ pozwoli to na odkładanie przedmiotów na swoje miejsce, przez co zmniejszymy bałagan w naszym domu.

Należy spodziewać się, że odgracanie domowej przestrzeni wg zasad declutteringu może potrwać tygodniami, a nawet miesiącami, jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcić na to zbyt wiele czasu. Jeżeli nie będziemy mogli sami zmierzyć się z wprowadzeniem zmian, możemy zaprosić profesjonalistów, którzy są po skończonych kursach z tej dziedziny.

Źródła:

 • https://www.auchan.pl/pl/blog/poradniki/czym-jest-decluttering-odgracanie-mieszkania-krok-po-kroku
 • https://domowemetamorfozy.pl/blog/2017/06/23/decluttering-co-to-jest-i-dlaczego-warto-z-niego-skorzystac/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~Kejti / 17 maja 2024 04:05
Odgraciłam mieszkanie w ramach wiosennych porządków i faktycznie żyje się lepiej. Teraz tylko muszę pilnować, żeby odkładać wszystko na miejsce, a w codziennym sprzątaniu wspiera mnie roomba. Nie ma wstydu, gdy ktoś wpadnie z niezapowiedzianą wizytą :)
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto