Jak oddzielić kolor ściany od sufitu podczas malowania?

Mężczyzna malujący mieszkanie, jakie są popularne rodzaje farb do wnętrz
Rozwiązania na estetyczne odcięcie ściany od sufitu podczas malowania, fot. Ivan Kmit
ikona podziel się
Opublikowano: 08.04.2024 r., 12:48 | Autor: Katarzyna Barczyk
Malowanie ścian tylko z pozoru wydaje się być bardzo prostym zadaniem. Po drodze jednak możemy napotkać wiele różnych trudności, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jeżeli nasze doświadczenie w malowaniu nie jest zbyt duże. Takim przykładem jest chociażby oddzielenie koloru ściany od sufitu. Zobacz, w jaki sposób możesz tego dokonać, aby uzyskać zadowalający efekt.

Wybór koloru i farby do malowania ścian

Technika malowania ścian będzie uzależniona od tego, na jakim efekcie końcowym nam zależy. Dlatego najpierw powinniśmy przemyśleć sobie dokładnie, jaki kolor chcemy wprowadzić do konkretnego wnętrza, a także, jaki sposób wykończenia nas najbardziej usatysfakcjonuje. Dobrze jest również dowiedzieć się, jakie najczęściej wybierane są rodzaje farb do ścian, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić ich konkretne właściwości. Zobacz, ile kosztuje malowanie ścian.

Poszukując odpowiedniej farby do ścian, warto zwrócić szczególną uwagę na:

 • Farby akrylowe - zalicza się ona do grupy farb emulsyjnych, jednocześnie w jej składzie znajduje się żywica akrylowa, która właśnie odpowiada za nazwę tej farby. Nadaje się doskonale do każdego pomieszczenia, a także wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na działanie promieni słonecznych.
 • Farby lateksowe - zalecane są one przede wszystkim do pomieszczeń, w których panuje podwyższony poziom wilgotności powietrza. Mowa jest tutaj przede wszystkim o łazienkach, kuchniach, czy też pralniach. Farby lateksowe są niezwykle odporne na ścieranie, a także na pozostałe uszkodzenia mechaniczne.
 • Farby winylowe - to także farby zaliczające się do grupy farb emulsyjnych. W tym przypadku spoiwem jest żywica winylowa. Zaletą farby winylowej jest przede wszystkim to, że bardzo szybko schnie, a także z łatwością się nakłada na ściany ze względu na jej wysoką elastyczność. Należy jednak unikać jej w pomieszczeniach, w których panuje wysoki poziom wilgotności powietrza, ponieważ farba wyróżnia się słabą paroprzepuszczalnością.

Dlaczego warto odcinać ściany od sufitu podczas malowania?

Decydując się na malowanie ścian, najczęściej wybieramy kolorową farbę, natomiast sufit pozostawiamy zazwyczaj biały. Istotne jest również to, w jaki sposób oddzielimy sufit od farby nakładanej na ściany. Raczej w najwyższym punkcie ściany pozostawiamy kilkucentymetrowy margines, dzięki czemu dbamy o estetyczne wykończenie wnętrz.

Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego możemy zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ ta technika sprawdzi się szczególnie w starym budownictwie, w którym niestety mamy problemy z krzywymi sufitami. Wtedy wyznaczając jeden poziom, do którego pomalujemy ściany, zdecydowanie bardziej zadbamy o to, aby efekt końcowy był zadowalający. Oczywiście jeżeli takie różnice są zbyt duże, zdecydowanie lepiej będzie pomalować ściany do samej góry.

Kobieta malująca ścianę przy pomocy wałka, odcięcie koloru ściany od sufitu dzięki taśmie malarskiej
Akcesoria przydatne przy zachowaniu marginesu na ścianie podczas malowania, fot. ABCreative

Sposoby na odcięcie koloru ściany od sufitu

Po podjęciu decyzji o zachowaniu białego marginesu na samej górze ścian pozostaje jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób możemy tego dokonać. Co ciekawe, istnieje kilka technik, z których możemy skorzystać. Na pewno wybierzemy spośród nich tę, która będzie nam odpowiadać najbardziej, a także dostosujemy ją do swoich umiejętności i doświadczenia w malowaniu ścian.

Wśród najczęściej wymienianych sposobów na odcięcie koloru na ścianie od sufitu, wymienimy m.in.:

 • Naklejenie taśmy malarskiej - jest to najpopularniejsza i najłatwiejsza metoda na odcięcie ściany od sufitu. Do wyboru mamy przynajmniej 3 różne możliwości, jak tego dokonamy. Pierwszą z nich jest poszukanie taśmy malarskiej o szerokości takiej samej, jak margines, który chcemy uzyskać. Wtedy taśmę przyklejamy przy samej górnej krawędzi ściany, dzięki czemu wyznaczymy idealną linię odcinającą. Drugim sposobem jest wyklejenie taśmy z pomocą laserowej poziomicy. Możemy też narysować linię ołówkiem przy pomocy zwykłej poziomicy. Te dwa ostatnie sposoby sprawdzą się, gdy nasza taśma malarska jest węższa niż zakładany margines na ścianie.
 • Wyznaczenie linii przy pomocy wałka odcinającego - jeżeli malujemy ściany przy pomocy wałków malarskich, które są dodatkowo wyposażone w specjalny ogranicznik, wtedy możemy automatycznie wykonać odcięcie od sufitu. Zaletą tej metody jest to, że nie potrzebujemy do tego celu żadnych dodatkowych akcesoriów. Niestety musimy również bardzo uważać, aby nie pobrudzić ściany, ponieważ wałkiem, który jest już zamoczony w farbie, możemy wykonać niepotrzebne odciski na ścianie.
 • Odciśnięcie linii zamoczonym w farbie sznurkiem - kolejnym sposobem na wyznaczenie linii odcięcia jest zamoczenie bawełnianego sznurka w farbie, a następnie odciśnięcie jej na wyznaczonym poziomie. Minusem tego rozwiązania jest to, że trzeba być bardzo precyzyjnym oraz uważnym, aby nie zachlapać ściany farbą. Ponadto do wykonania linii odcięcia tą metodą będziemy potrzebować jeszcze jednej osoby do pomocy.

Jak widzimy, to są najczęściej wybierane sposoby na wykonanie odcięcia ściany od sufitu. Powinniśmy również pamiętać koniecznie o tym, żeby podczas malowania być szczególnie ostrożnym podczas malowania powierzchni przy górnej granicy, aby nie wyjechać za linię. Zobacz też, jak przygotować ścianę do malowania.

Źródła:

 • https://farbykabe.pl/jak-prawidlowo-odciac-sufit-od-sciany/
 • https://www.homebook.pl/artykuly/4423/farby-do-scian-jaka-farbe-wybrac-przeglad-farb-malarskich
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto