Jak osłonić balkon w bloku przed wścibskimi spojrzeniami? Sprawdzamy możliwości
Większość z nas lubi relaksować się na balkonie. Co, jeśli jednak podglądający nas sąsiedzi skutecznie to uniemożliwiają, bo sprawiają nam dyskomfort? W takiej sytuacji można spróbować ukryć się przed ich spojrzeniami. Sprawdź, jak osłonić balkon w bloku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ścianki, parawany i maty – osłony balkonowe
Osłony balkonowe to jeden z najlepszych i najprostszych sposobów na schowanie się przed wścibskimi sąsiadami. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego typu rozwiązań, np. maty osłonowe, parawany i ścianki. Każde różni się pod kątem materiału wykonania, koloru czy wzoru. Wszystkie osłony będą jednak dobrze chronić przed lustrującymi spojrzeniami. Osłony balkonowe mogą być wykonane z m.in. technorattanu, winylu czy PCV. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest łatwy montaż. W razie, gdyby osłony się zepsuły, nie powinno być problemu z ich wymianą.
Popularnym rozwiązaniem są też osłony z naturalnych materiałów – wikliny, bambusa lub trzciny. Powodzeniem cieszą się także osłony z kory. Tego typu rozwiązanie pasuje do balkonów aranżowanych w stylu eko lub rustykalnym. Należy jednak pamiętać o tym, że naturalne osłony niezbyt dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe, więc trzeba częściej je wymieniać. Maty wykonane z ekologicznych materiałów będą jednak doskonałym pomysłem, jeśli chcesz zdobić balkon, nie wpływając szkodliwie na środowisko.
Zasłony i rolety na balkonie – ucieknij przed spojrzeniami sąsiadów
Jeśli szukasz sposobu na zasłonięcie balkonu przed wścibskimi oczami przechodniów i sąsiadów, pomyśl o roletach elektrycznych albo innym podobnym systemie osłonowym. Dużą zaletą rolet jest ich estetyka oraz funkcjonalność. Dzięki jednolitej powierzchni można łatwiej osłonić się od nieznajomych. Regulacja rolet umożliwia dostosowanie stopnia odgrodzenia balkonu. To przydatna opcja nie tylko w przypadku, gdy ktoś nas irytuje, ale też podczas intensywnego słońca. Elektryczne rolety umożliwiają również stworzenie intymnego klimatu w mieszkaniu.
Jeśli nie chcesz lub nie masz takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem są zawsze ciemne tradycyjne rolety. Świetnie sprawdzają się zarówno na małych, jak i dużych balkonach. Dzięki nim można zapewnić sobie prywatność i ochronę przed silnymi promieniami UV. Pamiętaj jednak, że jeśli powiesz je zbyt blisko siebie, w upalne dni w mieszkaniu może zrobić się duszno, a balkon wizualnie się zaciemni. Zawsze możesz też postawić na baldachim – eleganckie i estetyczne rozwiązanie. Nie każdy jednak może sobie na niego pozwolić, zwłaszcza że baldachim zajmuje dużą przestrzeń.
Roślinność jako osłona balkonu w bloku
Jeśli wolisz całkiem naturalne rozwiązania, zawsze możesz osłonić się od sąsiadów z pomocą roślinności. Kwiaty potrafią ożywić szarą elewację budynku, zwłaszcza hortensje czy powojniki. Rośliny te dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu każdy może stworzyć wymarzoną aranżację na balkonie. W ten sposób przygotować można swój prywatny ogródek w środku miasta.
Aby skutecznie chronić prywatność, wybierz wysokie doniczki. Postaw na doniczki w ciekawym wzorze i kolorze, aby stworzyć na balkonie estetyczną, piękną przestrzeń do wypoczynku. Możesz też zdecydować się na ozdobne pnącza, które podbiją efekt wizualny. Staną się jednocześnie skuteczną barierą dźwiękową, co jest bezcenne w centrum dużych miast. Świetnie sprawdzi się m.in. bluszcz i wiciokrzew.
Kolejny świetny pomysł to zimozielone krzewy na balkonie, takie jak ostrokrzew, żywotnik i cis pospolity. Dzięki nim zapewnisz sobie efektowną osłonę przed wścibskimi spojrzeniami na cały rok. W przeciwieństwie do wielu kwiatów, krzewy te nie tracą liści w okresie jesienno-zimowym. Zimozielone rośliny dodadzą jednocześnie niesamowitego klimatu balkonowi.
Nie masz ręki do roślin? A może czujesz, że nie jesteś w stanie odpowiednio się nimi zająć? Zawsze możesz wybrać sztuczne rośliny, którymi opleciesz ażurową konstrukcję z drewna lub metalu. To ozdobne rozwiązanie skutecznie ochroni cię przed podglądaczami z bloku naprzeciwko i przechodniami.