Jak rozpoznać drzwi prawe i lewe? Kryteria wyboru drzwi

Wybór drzwi prawych lub lewych ma znaczenie z uwagi na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo
Wybór drzwi prawych lub lewych jest ważny z uwagi na komfort użytkowania i bezpieczeństwo, fot. sek_gt
ikona podziel się
Opublikowano: 07.05.2024 r., 9:09 | Autor: Marianna Leśniewicz
Pojęcie drzwi prawych i lewych jest powszechnie stosowane w budownictwie czy architekturze wnętrz. Wiele osób jednak myli te określenia lub w ogóle nie zna ich poprawnego znaczenia. W artykule piszemy, z czego wynika podział drzwi na prawe i lewe oraz jak je od siebie odróżnić. Podpowiadamy też, na co zwracać uwagę, dobierając drzwi do domu lub mieszkania.

Czym się różnią drzwi prawe i lewe?

Z określeniem drzwi prawych i drzwi lewych można się spotkać m.in. na etapie planowania architektonicznego domu i mieszkania, w marketach budowlanych czy sklepach z drzwiami. Drzwi prawe i lewe różnią się przede wszystkim kierunkiem otwierania oraz umiejscowieniem zawiasów. Jak rozpoznać oba typy? W przypadku drzwi prawych zawiasy znajdują się po prawej stronie, a drzwi otwierają się w prawo. Z kolei z drzwiami lewymi mamy do czynienia wtedy, gdy zawiasy znajdują się po lewej stronie, a drzwi otwierają się w lewo. Reguły tej nie można zastosować do modnych obecnie drzwi z ukrytymi zawiasami. Wtedy zastosowanie ma odwrotna zależność – drzwi lewe mają klamkę po prawej stronie, a drzwi prawe – po lewej.

Po co dzieli się drzwi na prawe i lewe?

Istnieje kilka powodów, dla których rozróżnia się drzwi lewe i prawe. Po pierwsze – ergonomia. Kierunek otwierania drzwi ma wpływ na komfort ich użytkowania, a także korzystania z wyposażenia w domu czy mieszkaniu. Po drugie – bezpieczeństwo. Sposób otwierania drzwi nie powinien zwiększać ryzyka przypadkowego uderzenia się. Jeśli to konieczne, powinny być tak zamontowane, aby ułatwiać szybkie opuszczenie pomieszczenia. Wybór drzwi lewych i prawych może też wpływać na estetykę wnętrza. Tego typu rozróżnienie ma również aspekty praktyczne. Znajomość kierunku otwierania jest niezbędna do prawidłowego montażu drzwi, a niektóre elementy, takie jak ościeżnice i klamki, są kompatybilne tylko z drzwiami lewymi lub prawym. 

Drzwi prawe i lewe można odróżnić m.in. po miejscu montażu klamki
Drzwi prawe i lewe można rozpoznać m.in. po umiejscowieniu klamki, fot. brizmaker

Czym się kierować, poszukując drzwi do domu?

Oto kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając drzwi do domu:

Materiał

 • Drewno: klasyczny i elegancki materiał, który zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną. Może być jednak podatny na wilgoć i deformacje.
 • Stal: drzwi wykonane z tego materiału są wytrzymałe i odporne na włamania, a także łatwe w utrzymaniu. Wadą jest wysoka cena i spora waga. 
 • Aluminium: lekki i odporny na korozję materiał o nowoczesnym wyglądzie. Może być mniej izolujący niż drewno.
 • PVC: drzwi tworzywowe są tanie, wodoodporne i łatwe w utrzymaniu, ale cechują się małą sztywnością.
 • Szkło: na uwagę zasługuje nowoczesny i elegancki wygląd, możliwość doświetlenia pomieszczeń. Jednocześnie drzwi szklane mogą być kruche i drogie.

Właściwości izolacyjne i akustyczne

Izolacja termiczna ma znaczenie w przypadku drzwi zewnętrznych, pozwala na utrzymanie ciepła w domu zimą i chłodu latem. Współczynnik przenikania ciepła (Uw) powinien być jak najniższy. Inaczej jest w przypadku współczynnika izolacji akustycznej (Rw), który powinien być jak najwyższy. 

Wygląd

 • Styl: drzwi powinny pasować do stylu wykończenia i aranżacji wnętrza.
 • Kolor: kolor drzwi powinien pasować do innych elementów wystroju.
 • Wykończenie: drzwi mogą być lakierowane, fornirowane, malowane lub okleinowane.

Oprócz tego na etapie wyboru odpowiednich drzwi warto zwracać uwagę również na czas dostawy czy dostępność. Przed zakupem zaleca się skonsultować się z fachowcem, który doradzi, który rodzaj drzwi będzie najbardziej odpowiedni.  

Źródła:

 • https://gerda.pl/blogerda/drzwi-prawe-czy-lewe-jak-rozroznic-kierunek-drzwi/
 • https://sklep.winkhaus.pl/pl/blog/post/jak-odroznic-drzwi-prawe-od-lewych
 • https://www.porta.com.pl/otworzsiena/drzwi/drzwi-prawe-czy-drzwi-lewe-jakie-i-kiedy-beda-odpowiednie
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto