Jak samodzielnie zamontować lampę? Na co uważać?
Mamy czasami do czynienia z pewnymi czynnościami, do których nie chcemy wzywać fachowców, ponieważ wydają nam się zbyt proste. Jednak z drugiej strony, kompletnie nie wiemy, jak się za nie zabrać z powodu braku doświadczenia. Taką czynnością jest między innymi montaż lampy. Zobacz, jak tego dokonać krok po kroku, aby jej montaż przebiegł sprawnie i bezpiecznie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie narzędzia przygotować do montażu lampy?
Aby prawidłowo zamontować lampę, w pierwszej kolejności powinniśmy przygotować wszystkie potrzebne narzędzia. W ten sposób nie będziemy musieli przerywać sobie już pracy. Na liście takich elementów znajduje się wiertarka, śrubokręt, próbnik, a także specjalny zestaw do mocowania lampy. Oprócz tego, wśród pomocnych przyborów, może przydać się ołówek, jak i również taśma izolacyjna.
Jeżeli montujemy lampę sufitową, to dobrze jest wyposażyć się w odpowiednią drabinę. Ponadto warto pomyśleć o tym, aby takie zadanie wykonać z pomocą dodatkowej osoby, aby było nam łatwiej zamontować lampę. Druga osoba jest w stanie przytrzymać na przykład lampę, w momencie, kiedy będziemy podłączać ją do przewodów.
Przygotowanie do montażu i zadbanie o bezpieczeństwo
Należy mieć na uwadze, że montaż lampy, to ingerencja w instalację elektryczną. Zatem trzeba zadbać o szczególne bezpieczeństwo w czasie wykonywania tej czynności. Pierwszym krokiem będzie wyłączenie prądu, dzięki czemu nie będziemy musieli się obawiać tego, że dojdzie do niebezpiecznej sytuacji porażenia prądem.
Kolejnym etapem będzie wyznaczenie miejsca, w którym chcemy zamontować lampę. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby było to miejsce, w którym przebiega instalacja elektryczna, a dokładniej, gdzie są wyprowadzone przewody przeznaczone do montażu oświetlenia. Takie miejsce zaznaczamy ołówkiem, aby wykonać otwór.
Montaż lampy sufitowej
Najczęściej mając na myśli montaż oświetlenia, mówimy o montażu lampy sufitowej. Gdy już zaznaczymy ołówkiem miejsce, w którym wywiercimy otwór, należy się jeszcze raz upewnić, że podczas pracy wiertarką nie uszkodzimy instalacji elektrycznej. Warto w takim przypadku pamiętać o tym, że przewody przebiegają najczęściej w linii poziomej lub pionowej od puszki instalacyjnej.
Jeżeli jednak pod tym względem mamy jakiekolwiek wątpliwości, to możemy skorzystać ze specjalnego detektora przewodów w ścianie. Takie urządzenie możemy wypożyczyć lub kupić. Jego koszt to ok. 100-150 zł. Następnie w miejscu, w którym możliwy jest montaż lampy sufitowej, wiercimy otwór, aby wyprowadzić przewody. Najczęściej w tym celu przydaje się wiertarka udarowa, chociaż nie zawsze jest ona konieczna.
Następnie montujemy do sufitu specjalny system do montażu lampy sufitowej lub hak. Wcześniej na pewno kupując lampę, którą chcemy przymocować do sufitu, znajdziemy w zestawie odpowiedni system, ale czasami musimy go dokupić osobno. Często konieczne jest zamocowanie takiego systemu przy pomocy kołków rozporowych. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z sufitem betonowym lub z karton-gipsu. Natomiast montując lampę w suficie drewnianym, w zupełności wystarczą same wkręty.
Jak podłączyć lampę do przewodów?
Osoby, które mają po raz pierwszy podłączyć lampę do przewodów, obawiają się, że ta czynność jest zbyt skomplikowana. Okazuje się, że jest to całkowicie proste zadanie. Przy zakupie lampy jednak warto się upewnić, że została dołączona już kostka. Dzięki temu mamy zdecydowanie bardziej ułatwione zadanie.
Wystarczy, że przy kostce nieco poluzujemy śrubki, a po podłączeniu przewodów do kostki, znowu je dokręcimy. Nie musimy się obawiać, że źle podłączymy przewody, ponieważ najczęściej są one oznakowane kolorystycznie, przez co nie dojdzie do pomyłki.
Następnie mocujemy lampę na haku lub przykręcamy ją do specjalnego systemu mocowania. W przypadku, jeżeli przewód lampy jest zbyt długi, to możemy go schować w oprawie, dzięki czemu z powodzeniem dostosowujemy długość lampy sufitowej. Ostatnim krokiem jest oczywiście sprawdzenie, czy lampa działa. Jeszcze w niektórych sytuacjach konieczne jest wcześniejsze wkręcenie żarówki, jeżeli nie znajdowała się ona w zestawie z zakupioną lampą. W innym przypadku będziemy musieli dokupić żarówkę, którą dopasujemy do rodzaju oprawy w lampie.
O czym należy pamiętać podczas montażu lampy?
Na pewno jedną z najistotniejszych rzeczy, jest pamiętanie o bezpieczeństwie. Nawet jeżeli przed montażem wyłączyliśmy bezpieczniki, to i tak należy upewnić się jeszcze przy pomocy próbnika, że w przewodach nie ma prądu. Dopiero wtedy możemy bezpiecznie połączyć ze sobą przewody.
Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać, to izolacja przewodów, dzięki czemu dodatkowo zabezpieczymy je przed działaniem wilgoci. Bardzo ważne jest to, aby upewnić się, z czego wykonane są przewody, ponieważ nie należy łączyć ze sobą przewodów, które są miedziane z aluminiowymi. W przypadku takiego połączenia moglibyśmy doprowadzić do zniszczenia kontaktów. W związku z tym zawsze jest konieczne zastosowanie specjalnej podkładki ze stali.