Jak samodzielnie zamontować oświetlenie podszafkowe w kuchni?

Nowoczesna kuchnia z podświetlonymi szafkami, jak zamontować taśmę LED pod szafkami
Rodzaje oświetlenia, które można zamontować pod szafkami kuchennymi, fot. Generative Professor
ikona podziel się
Opublikowano: 01.05.2024 r., 14:53 | Autor: Katarzyna Barczyk
Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu, dlatego tak ważne jest to, aby ta przestrzeń była urządzona z myślą o naszym komforcie. Jednym z elementów, o który koniecznie trzeba zadbać, jest właściwe oświetlenie. Przekonaj się, w jaki sposób samodzielnie zamontować oświetlenie pod szafkami.

Dlaczego warto podświetlić szafki kuchenne?

Planując oświetlenie kuchni, warto pamiętać o tym, aby każda strefa w tym wnętrzu została odpowiednio doświetlona. Dzięki temu ułatwimy sobie codzienną pracę podczas przygotowywania posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest podświetlenie każdej strefy w całej kuchni, dzięki czemu nie musimy korzystać z ogólnego oświetlenia. Jednocześnie takie podzielenie na strefy spowoduje, że wnętrze stanie się bardziej klimatyczne.

Chcąc podświetlić szafki kuchenne, możemy zadbać o lepsze oświetlenie blatów roboczych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ przygotowywanie posiłków będzie wygodniejsze, nawet gdy już zabraknie światła dziennego. W ten sposób będziemy ostrożniejsi, aby się na przykład nie skaleczyć. Oświetlając blaty robocze, zauważymy wszelkie zabrudzenia z tłuszczu, sosu oraz inne plamy, dzięki czemu łatwiej utrzymamy kuchnię w czystości. Zobacz, jaka lampa do kuchni sprawdzi się najlepiej.

Rodzaje oświetlenia pod szafki w kuchni

Chcąc podświetlić szafki kuchenne, warto zobaczyć, z jakimi rodzajami oświetlenia możemy mieć do czynienia. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakiego efektu możemy spodziewać się przy konkretnych typach oświetlenia, a także, w jaki sposób możemy go zamontować.

Do popularnych typów oświetlenia pod szafki kuchenne, zaliczymy:

  • Oświetlenie LED - jest to energooszczędne oświetlenie, które zapewnia przyjemne światło w takim pomieszczeniu jak kuchnia. Decydując się na tego typu oświetlenie, powinniśmy wiedzieć, ile lumenów musi posiadać listwa lub żarówka LED. Przyjmuje się, że chcąc doświetlić kuchnię, czyli w przypadku oświetlenia pod szafkami, blaty robocze, warto zdecydować się na 300 do 400 lumenów na każdy metr kwadratowy. Jednak w przypadku podjęcia decyzji o taśmie LED, którą chcemy zamontować pod szafkami, najlepiej jest wybrać taśmy wyróżniające się światłem na poziomie 1800 lumenów.
  • Oświetlenie halogenowe - w przypadku oświetlenia halogenowe, wystarczy jedna lampa o mocy 25 W na każdy metr bieżący blatu roboczego. W przypadku lamp halogenowych, konieczne jest najczęściej wykonanie otworów. Najczęściej jednak to właśnie oświetlenie halogenowe jest tańsze w porównaniu do oświetlenia LED.

Jak samodzielnie zamontować oświetlenie pod szafkami kuchennymi?

Sposób montażu oświetlenia pod szafkami kuchennymi będzie uzależniony przede wszystkim od tego, na jaki rodzaj oświetlenia ostatecznie się zdecydujemy. W przypadku taśmy LED najczęściej kupujemy gotowy zestaw przeznaczony do montażu. Oprócz samej taśmy LED, w komplecie znajdziemy również zasilacz, listwę maskującą, a także wszystkie akcesoria przeznaczone do przymocowania taśmy.

Sam montaż taśmy LED jest bardzo prosty. Ponieważ wystarczy taśmę przykleić do profilu aluminiowego. Taka warstwa z klejem znajduje się po spodniej stronie taśmy. Natomiast sam profil przykręcamy do szafek. W wybranym miejscu również mocujemy zasilacz, który powinien sięgać bezpośrednio do kontaktu. Montaż zasilacza wykonujemy przy pomocy lutownicy.

Ciekawą propozycją jest oświetlenie LED, które jest wpuszczane w specjalnym otworze. W tym celu konieczne jest wykonanie frezu przez całą długość szafek, tak aby schować w nim profil, aby nie wystawał on poza poziom szafek kuchennych. Jest to bardziej dyskretne rozwiązanie, dzięki czemu taśma nie będzie widoczna, ale jednocześnie zapewni nam wystarczające oświetlenie blatu roboczego.

Ciemna kuchnia z oświetleniem pod szafkami, sposób na dodatkowe oświetlenie kuchni
Powody, dla których warto zdecydować się na oświetlenie pod szafkami kuchennymi, fot. Anuwat

Montaż oświetlenia halogenowego pod szafkami

Zanim zaczniemy wiercić otwory pod oczka halogenowe, w pierwszej kolejności powinniśmy je dokładnie zaplanować. Okazuje się, że zaleca się zadbać o odstępy między żarówkami, które będą wynosić od 50 do 60 cm. Ponadto optymalna odległość od ściany musi wynosić minimum 60 cm, dzięki czemu nasz blat roboczy będzie oświetlony w całości.

Kolejnym krokiem jest zaznaczenie miejsc, a także średnicy otworów, jakie musimy nawiercić w płycie, która zostanie zamontowana pod szafkami. To, jaką średnicę musimy wywiercić, dowiemy się, zwracając uwagę na instrukcję montażu konkretnych halogenów. Jeżeli nie mamy opakowania od halogenu, na którym znajdowałaby się taka informacja, należy zmierzyć wewnętrzną średnicę halogenu, a następnie wywiercić otwór o 0,5 cm większy.

Przez otwór wypuszczamy wcześniej poprowadzone przewody, które zapewnią połączenie z instalacją elektryczną. Następnie przewody podłączamy do kostki, po czym montujemy halogeny w otworach. Jak widać, montaż halogenów jest bardziej kłopotliwy w porównaniu do montażu halogenów. Ale oczywiście ostateczna decyzja dotycząca wyboru oświetlenia pod szafki kuchenne, powinna być dokładnie przemyślana pod różnymi względami. Zobacz też, w jaki sposób podświetlić sufit podwieszany.

Źródła:

  • https://www.youtube.com/watch?v=ZdXGGjeyZ9g
  • https://meblemwm.pl/pl/n/Jakie-oswietlenie-podszafkowe-do-kuchni-wybrac-Na-co-zwrocic-uwage/219
  • https://ledovo.pl/aktualnosc/229/jaka-moc-lampy-led-do-kuchni-czyli-jak-obliczyc-moc-skutecznego-oswietlenia-w-kuchni
  • https://lumines.pl/blog/jak-zamontowac-oswietlenie-led-w-kuchni/
  • https://www.kuchenny.com.pl/584-20-jak-zamontowac-tasme-led-oswietlenie-podszafkowe-w-kuchni.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto