Jak urządzić małe mieszkanie przed pojawieniem się dziecka?

Pokój dziecięcy z funkcjonalnym i minimalistycznym łóżeczkiem
Jak urządzić pokój dla dziecka w małym mieszkaniu? Najważniejsze zasady, fot. Pixel-Shot
ikona podziel się
Opublikowano: 15.04.2024 r., 6:53 | Autor: Ewa Majkusiak
Meblowanie pokoju dziecięcego to przyjemność, ale również wyzwanie. Jeśli w dodatku metraż mieszkania nie pozwala na zbyt wiele, ten etap spędza sen z powiek wielu przyszłym rodziców. Jak zadbać o funkcjonalną przestrzeń dla niemowlaka i starszaka? Sprawdź nasze rady i przygotuj wymarzony kącik dziecięcy!

Kącik dla noworodka w sypialni rodziców

Małe mieszkanie nie musi być przeszkodą w urządzeniu funkcjonalnej strefy dla noworodka i starszego dziecka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Maluch przed pierwszymi urodzinami nie wymaga oddzielnego pokoju, a w okresie noworodkowym jest to nawet niewskazane. Oczywiście może mieć przestrzeń do zabawy, przewijania czy przechowywania rzeczy, lecz na drzemki i sen nocny powinien być przenoszony tam, gdzie przebywają rodzice.

Z tego względu zarówno w małym, jak i dużym mieszkaniu świetnie sprawdzi się kącik dla maluszka urządzony w sypialni rodziców. Dziecko w tym wieku nie potrzebuje wiele sprzętów – dostawka lub kosz Mojżesza, komoda na ubranka i ewentualnie przewijak. Część akcesoriów może być składana, zwłaszcza wanienka. Dzięki temu młodzi rodzice mogą zaoszczędzić dużo miejsca. Warto również zadbać, aby wszystkie sprzęty były ustawione pod ścianą, a nie na środku pokoju. Zwiększa to funkcjonalność całego pomieszczenia.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje urządzenie pokoju dla niemowlaka, zapoznaj się z tym artykułem.

Minimalizm – mniej znaczy więcej. Postaw na sprzęty wielofunkcyjne

Minimalizm to doskonały wybór przy małym mieszkaniu. Pozwala zachować maksymalną ilość wolnej przestrzeni, a przy tym nie wpływa negatywnie na funkcjonalność pomieszczeń. W przypadku narodzin dziecka utrzymanie niewielkiej ilości przedmiotów staje się nie lada wyzwaniem. Trudności można zaobserwować już na etapie kompletowania wyprawki. Z każdej strony pojawiają się coraz to nowe meble, akcesoria i zabawki, które są konieczne dla prawidłowego rozwoju noworodka. Warto z wieloma z nich poczekać. Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. W efekcie część zakupionych przedmiotów nigdy nie będzie użyta, a inne nadal trzeba będzie dokupować.

Minimalizm w pokoju lub kąciku dziecięcym to także wybieranie wielofunkcyjnych rozwiązań. Łóżeczko, które jest jednocześnie przewijakiem, podobnie jak komoda na ubranka, spełniająca jednocześnie funkcję przewijaka – to doskonały przykład funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni. W pierwszych tygodniach życia, dziecko nie potrzebuje pełnowymiarowego łóżeczka, podobnie jak nie potrzebuje oddzielnego pokoju – na ten okres świetnie sprawdzi się kosz Mojżesza lub niewielka dostawka, które mogą być zawsze pod ręką.   

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje wykończenie poddasza, aby móc przygotować w nim sypialnię dla dziecka, zapoznaj się z tym artykułem.

Noworodek śpiący w otoczeniu zabawek
Urządzanie przestrzeni dla malucha w małym mieszkaniu - o tym pamiętaj!, fot. Oksana

Pojemniki, pudełka, schowki – zadbaj o porządek

Niewielkie mieszkanie można bardzo łatwo zagracić. Wraz z pojawieniem się dziecka mnożą się zabawki, ubranka, rośnie także ilość prania, a czasu na sprzątanie nie przybywa. W takiej sytuacji warto zadbać o rozwiązania, które ułatwią opanowanie chaosu.

Świetnym sposobem na porządek w pokoju dziecięcym lub przestrzeni wydzielonej do zabawy są pudełka i szuflady. Dzieląc nawet niewielki regał na konkretne segmenty, (ubranka dzienne, piżamy, zabawki, pieluchy, kosmetyki do pielęgnacji itd.) można w kilka chwil uprzątnąć mieszkanie. W tym celu sprawdzą się np. komody, do których można dobrać pojemne, wygodne pojemniki. Każdy z nich pomieści znaczną ilość drobiazgów dziecka, a sprzątnięcie ich po skończonej zabawie czy kąpieli nie trwa długo.

Taki sposób na utrzymywanie, choć częściowego ładu jest przyjazny także wychowaniu. Małe dzieci z powodzeniem poradzą sobie z wrzucaniem zabawek i czystych ubranek do pudełek.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać odpowiednie łóżeczko dla dziecka, zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

  • https://www.porta.com.pl/otworzsiena/wnetrza/powiekszajaca-sie-rodzina-to-wyzwanie-jak-przygotowac-mieszkanie-na-pojawienie-sie-dziecka
  • https://www.morizon.pl/blog/jak-urzadzic-male-mieszkanie/
  • https://parenting.pl/male-mieszkanie-a-pojawienie-sie-dziecka-jak-sobie-poradzic
  • https://wgn.pl/artykuly/inspiracje-domy-wnetrza-i-ogrody/5733,jak-urzadzic-dotychczasowe-mieszkanie-gdy-pojawi-sie-dziecko.html
  • https://www.budnex.pl/blog/2016/12/02/7-porad-urzadzic-pokoj-dziecka-malym-mieszkaniu/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto