Jak urządzić „niewidzialną kuchnię”? Sprawdź, najgorętszy trend w 2024 roku!
Lubisz podążać za aktualnymi trendami, jeżeli chodzi o wystrój wnętrz? Z pewnością zainteresuje cię motyw „niewidzialnej kuchni”, który stał się hitem w 2024 r. Zobacz, czym wyróżnia się „niewidzialna kuchnia”, a także, na co zwracać uwagę podczas jej urządzania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest „niewidzialna kuchnia”?
Kuchnia jest niewątpliwie sercem każdego domu. Jednak na przestrzeni lat niewątpliwie zmienia się charakter tego miejsca. Zazwyczaj taka przestrzeń kojarzy nam się z nieładem, a także codziennym przygotowywaniem posiłków. Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z tego widoku, szczególnie gdy jesteśmy właścicielami otwartej kuchni.
Właśnie dlatego powstał trend niewidzialnej kuchni. Jest to kuchnia, w której wszystkie sprzęty, akcesoria kuchenne, a także pozostałe wyposażenie są ukryte. W ten sposób kuchnia wydaje się być zawsze idealnie wysprzątana, wręcz nawet nieużywana. Taki pomysł oszczędza stresu każdej pani domu, która nie przepada za bałaganem w kuchni, szczególnie gdy podejmuje ona niezapowiedzianych gości. Zobacz, jak urządzić luksusową kuchnię?
Jak urządzić niewidzialną kuchnię?
Cały paradoks niewidzialnej kuchni wcale nie polega na tym, że mamy czas na jej sprzątanie, aby zawsze pozostawić ją w idealnym stanie. Taką zasadą nie jest również jej całkowite wyłączenie z użytku, aby taki bałagan się nie tworzył. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala na całkowite zakrycie kuchni w ciągu jednej chwili.
Jeżeli jeszcze pamiętamy czasy półkotapczanów, to będziemy wiedzieli dokładnie, o co chodzi. Ponieważ tak, jak w przypadku tamtego typu posłania, mogliśmy w kilka sekund zakamuflować mebel w dużej półce. Warto zatem poznać kilka najważniejszych cech charakterystycznych niewidzialnej kuchni, dzięki czemu zawsze będziemy mogli cieszyć się idealnym wnętrzem.
Ukryta kuchnia to przede wszystkim:
- Zabudowa do samego sufitu - decydując się na niewidzialną kuchnię, najczęściej projektuje się meble w zabudowie sięgające do samego sufitu. Dzięki temu nawet na niedużej powierzchni jesteśmy w stanie efektywnie wypełnić całą dostępną przestrzeń. To powoduje, że już kuchnia nabiera minimalistycznego charakteru.
- Brak klamek oraz uchwytów - jeżeli przyjrzymy się koncepcji niewidzialnej kuchni, szybko zauważymy, że fronty szafek oraz szuflad są pozbawione klamek, oraz uchwytów. Oczywiście, by móc pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie, należy skorzystać z innych dostępnych systemów otwierania, do których zalicza się np. mechanizm push to open. Dzięki temu wystarczy nacisnąć na front, aby otworzyć szafkę lub szufladę.
- Kamuflaż za drzwiami - cały sekret niewidzialnej kuchni tkwi w tym, że jest ona tak naprawdę schowana za drzwiami. Dlatego w ciągu jednej chwili możemy ją zasłonić. Drzwi najczęściej przybierają dość duże rozmiary, dzięki czemu z łatwością możemy zasłonić wszystkie blaty robocze. Po zamknięciu drzwi mamy wrażenie, że kuchnia jest całkowicie pozbawiona jakichkolwiek blatów lub sprzętów kuchennych. A tak naprawdę znajdują się one właśnie pod drugiej stronie. Tego typu drzwi mogą być montowane na kilka różnych sposobów. Najczęściej są to drzwi przesuwne, łamane lub też montowane na siłownikach.
- Wyspa - najczęściej w tego typu niewidzialnych kuchniach zawarta jest wyspa, która jednocześnie pełni rolę zauważalnej granicy między kuchnią a salonem. Jednak w przypadku akurat tej wyspy, powinniśmy ograniczyć ilość sprzętów do absolutnego minimum, a najlepiej nie powinno być na niej żadnych urządzeń, ani akcesoriów kuchennych.
Aranżacja niewidzialnej kuchni
Znając już system działania ukrytej kuchni, warto jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, jak powinna ona prezentować się od strony wizualnej. Okazuje się, że tutaj także warto postawić na pełen minimalizm. Dlatego nie należy stawiać na jaskrawe kolory, ale na elegancką paletę, w której postawimy przede wszystkim na elegancję.
W niewidzialnej kuchni będzie na pewno dominować biel, czerń, grafit, jak i również zachowane naturalne drewno. W ten sposób możemy wprowadzić nowoczesny, ale jednak przytulny klimat, jaki najczęściej chcemy uzyskać w kuchennej przestrzeni. Przy tak obszernej zabudowie warto postawić na kontrasty. Dzięki temu w naszej kuchni nie będzie monotonii, a jednocześnie będziemy mogli wyodrębnić konkretne strefy. Bardzo ciekawie prezentują się grafitowe lub czarne ściany w sąsiedztwie frontów wykonanych z naturalnego drewna.
Innym pomysłem na przełamanie pewnej monotonii w tego typu kuchniach, jest zdecydowanie się frezowane fronty. Dzięki temu również wprowadzimy do swojej kuchni nieco tradycyjnego ducha, jednak cały pamiętając o minimalizmie. Takim sposobem na wprowadzenie urozmaicenia w niewidzialnej kuchni, jest również zastosowanie frontów różniących się między sobą fakturą. Oczywiście wcześniej trzeba sobie dokładnie zwizualizować efekt końcowy, ponieważ takie rozwiązanie może okazać się nieco ryzykowne. Zobacz też, w jaki sposób dopasować marmurowe blaty do kuchni.
Źródła:
- https://sukces.rp.pl/design/art39870401-niewidzialna-kuchnia-nowy-trend-wnetrzarski-robi-furore-wsrod-projektantow
- https://czasnawnetrze.pl/wnetrza/pomieszczenia/kuchnia/52626-kuchnia-ukryta-czym-jest-i-dlaczego-blyskawicznie-stala-sie-hitem
- https://www.urzadzamy.pl/kuchnia/niewidzialna-kuchnia-to-najgoretszy-swiatowy-trend-takie-mieszkanie-jest-modne-aa-aNA9-8ZyQ-f7ye.html#google_vignette
- https://www.brw.pl/blog/kuchnia-bez-uchwytow-tak-czy-nie/