Jak wygospodarować kącik do pracy w niewielkim mieszkaniu?

Kilka osób podczas pracy w domowym biurze
Urządzanie domowego biura - jak zadbać o miejsce do pracy?, fot. Alex from the Rock
ikona podziel się
Opublikowano: 19.04.2024 r., 7:13 | Autor: Ewa Majkusiak
Zorganizowanie domowego biura to marzenie jednych i zmora innych. Praca w zaciszu własnego domu ma jednak wiele zalet i nadal pracownicy chętnie na nią przystają. Dla zwiększenia wydajności i podtrzymania rutyny konieczne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca. Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jak zadbać o wydajne, domowe biuro, w którym przyjemnie się pracuje!

Oddzielny pokój do pracy zdalnej – o czym warto pamiętać?

Praca zdalna oraz wszelkiego typu zawody wykonywane w domu najlepiej działają w chwili, gdy możliwe jest wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni. Dodatkowy pokój, który może zostać przerobiony na biuro lub pracownie to rozwiązanie idealne.

Planując domowy gabinet, konieczne jest zadbanie o jego odpowiedni metraż. Czasem wystarczy jedynie kilka metrów, na których zmieści się biurko i mały regał, lecz niektóre profesje wymagają większej ilości sprzętu. Kluczowe jest także światło. Prawidłowy kąt pomiędzy monitorem a oknem, dobre oświetlenie górne oraz biurkowe dopasowane do specyfiki pracy – to wszystko przekłada się nie tylko na komfort, ale również zdrowie.

Jeśli biuro będzie zlokalizowane w domu pełnym dzieci i hałasu, warto zadbać także o odpowiednie wyciszenie. W tym celu można skorzystać z profesjonalnych mat montowanych na ścianach. Świetnie sprawdzą się także masywne, szczelne drzwi. Na etapie budowy można uwzględnić także odpowiednie wygłoszenie ścian.

Co zrobić, jeśli w mieszkaniu nie ma miejsca na gabinet?

Obecnie wiele osób mieszka w niewielkich mieszkaniach, dwu lub trzypokojowych. Na metrażu około 50 metrów kwadratowych trudno wygospodarować oddzielny gabinet, zwłaszcza jeśli w domu jest jeszcze partner oraz dzieci. W takiej sytuacji konieczne jest zorganizowanie praktycznego, choć niewielkiego kącika do pracy.

Świetnym pomysłem jest wizualne wydzielenie takiej przestrzeni z sypialni lub salonu. W tym celu można skorzystać z różnego typu przepierzeń, lameli lub nawet profesjonalnych ścianek stosowanych w biurach wieloosobowych. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest delikatne wyciszenie dźwięków domowników.

Niezależnie jednak od wielkości „biura”, konieczne jest zadbanie o jego funkcjonalność i ergonomię. Dobrze dopasowane biurko, krzesło oraz monitor to podstawa, której brak wpłynie niekorzystnie nie tylko na wydajność pracy, ale również wzrok czy kręgosłup.

Wiele osób pracujących w domu w niepełnym wymiarze godzin chętnie wybiera składane biurka. To bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza, że pozwala rozdzielić pracę od życia prywatnego.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo dobrać wysokość biurka, zapoznaj się z tym artykułem.

Dom w budowie - planowanie domowego biura
Domowe biuro - oddzielne pomieszczenie czy wydzielona przestrzeń?, fot. makibestphoto

Czego unikać, projektując domowe biuro?

Projektowanie domowego biura lub wydzielonej przestrzeni do pracy to nie lada wyzwanie. Im mniejsze mieszkanie, tym więcej trudnych decyzji należy podjąć i pójść na pewne kompromisy. Jeśli biurko ma być na co dzień dobrze widoczne (np. w salonie), warto zadbać o jego estetykę. W tym celu można rozważyć model z tej samej kolekcji, co pozostałe meble w pomieszczeniu. Podobnie krzesło biurowe – ono również nie musi być nieestetyczne. Zbyt masywne lub niedopasowane meble mogą budzić frustrację.

W miarę możliwości warto dbać o higienę pracy. Wyraźne rozdzielenie godzin oraz miejsc w których się pracuje i wypoczywa to podstawa work life balance. Warto unikać pracy w miejscach, gdzie zwykle się odpoczywa – łóżko lub kanapa. Lepiej wybrać niewielkie, lecz jednak biurko lub stolik. W przypadku opcji składanych, świetnym rozwiązaniem jest zamykanie go po skończonej pracy.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie badania okresowe wykonać w trakcie pracy zdalnej, zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

  • https://mikomaxsmartoffice.com/pl/jak-zaaranzowac-pokoj-do-pracy-zdalnej-skuteczna-praca-w-home-office/
  • https://www.modniewoknie.pl/blog/kacik-home-office-jak-wygospodarowac-przestrzen-do-pracy-i-nauki-zdalnej
  • https://dom.trojmiasto.pl/Domowe-biuro-Wygodne-miejsce-do-pracy-zdalnej-n164062.html
  • https://siodme-niebo.pl/praca-zdalna-jak-wygospodarowac-miejsce-w-domu/
  • https://tryc.pl/2020/12/jak-przystosowac-dom-do-pracy-zdalnej/
  • https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/popyt-na-prace/wplyw-epidemii-covid-19-na-wybrane-elementy-rynku-pracy-w-polsce-w-czwartym-kwartale-2022-roku,4,12.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto