Jak wymienić żarówkę w piekarniku?
Piekarnik po włączeniu jest oświetlany żarówką, dzięki której łatwiej jest nam kontrolować swoje wypieki. Okazuje się, że czasami może się zdarzyć, że żarówka nam się przepali. Teoretycznie jej obecność lub brak nie mają wpływu na wypieki, ale rzeczywiście bez oświetlenia pieczenie jest mało komfortowe. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób możemy wymienić taką żarówkę bez pomocy fachowca.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje żarówek do piekarnika
Zanim dowiemy się, w jaki sposób wymienić żarówkę w piekarniku, w pierwszej kolejności, powinniśmy zapoznać się z rodzajami żarówek, które będą spełniały swoją funkcję w tego typu urządzeniu. Podział żarówek do piekarnika jest bardzo prosty, ponieważ obejmuje on żarówki typu LED, halogenowe, a także żarówki tradycyjne. Nie możemy jednak zastosować dowolnej żarówki, ponieważ nie będzie ona dostosowana do warunków, jakie znajdują się w piekarniku.
Zwracając uwagę na właściwości, jakimi powinna wykazywać się żarówka przeznaczona do piekarnika, z pewnością, mowa jest tutaj o tym, aby była ona odporna na wysokie temperatury. Ponadto musi ona być wykonana ze szkła żaroodpornego, w innym przypadku mogłoby dochodzić do jej pęknięcia. Kolejnym aspektem na, który należy zwrócić uwagę, jest sposób jej mocownia. Pod tym wzlędem zwracamy uwagę na rodzaj gwintu, na który była mocowana stara żarówka.
Wybierając żarówkę do piekarnika, nie bez znaczenia jest również jej moc. Najczęściej do wyboru mamy żarówki o mocy 15 W lub 45 W. Oczywiście najlepiej jest wybierać energooszczędne żarówki do piekarnika. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą żarówki LED. Na samym końcu warto zdecydować się na tradycyjne żarówki, od których lepsze są oczywiście zdecydowanie żarówki halogenowe. Wybierając żarówkę do piekarnika, dobrze jest również zwrócić uwagę na ilość cykli, które gwarantowane są przez producenta. Mowa jest o ilości włączeń i wyłączeń żarówki, aż do jej przepalenia.
W jaki sposób wymienić żarówkę w piekarniku?
Samodzielna wymiana żarówki nie jest wcale taka trudna, jakby się mogłoby wydawać. Do tego celu nie będziemy musieli wzywać fachowca. Najważniejsze jest jednak to, aby zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa, dzięki czemu żarówka będzie wymieniona prawidłowo, bez zagrożenia naszego zdrowia.
Zatem pierwszym krokiem przy wymianie żarówki jest odłączenie piekarnika od źródła prądu, a także upewnienie się, że nie jest on nagrzany. Następnym krokiem jest zlokalizowanie miejsca starej żarówki. Warto zadbać o źródło światła w postaci latarki, aby łatwiej było znaleźć nam żarówkę. Najczęściej znajduje się ona pod specjalnym kloszem w górnej części piekarnika. Jeżeli jednak mamy kłopot z jej znalezieniem, to możemy posłużyć się instrukcją dołączoną do urządzenia.
W kolejnym kroku należy wykręcić żarówkę, którą wykręcamy ruchem przeciwnym do wskazówek zegara. Bardzo często jest to również jedyna okazja do tego, aby umyć to miejsce w piekarniku. Należy jednak pamiętać o tym, aby przed wkręceniem nowej żarówki, dokładnie osuszyć to miejsce, aby nie doszło do zwarcia. Ostatecznie umieszczamy nową żarówkę, dokładnie mocując jej gwint zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oczywiście, jest to uzależnione od rodzaju gwintu, ponieważ na przykład żarówki z gwintem E14 wkręca się także, wykonując ruch przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Po upewnieniu się, że żarówka znajduje się we właściwym miejscu, kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy wszystko działa. Uruchamiamy piekarnik i upewniamy się, że nowa żarówka świeci prawidłowo. Zobacz też, w jaki sposób możesz wyczyścić przypalony piekarnik.
Wymiana żarówki halogenowej w piekarniku
Chociaż wymiana żarówki halogenowej w piekarniku odbywa się bardzo podobnie, jak wymiana pozostałych żarówek, to należy pamiętać o kilku różnicach. W przypadku żarówek halogenowych, wyposażonych w gwint G9, nie będziemy jej wykręcać, ale wystarczy ją w zupełności wyciągnąć. Ważne jest również to, w jaki sposób to robimy, aby nie doszło do jej szybkiego przepalenia.
Dlatego bardzo ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie dotykać jej gołymi rękoma. W ten sposób przeniesiemy na żarówkę różnego rodzaju zabrudzenia, które stanowią przyczynę jej szybszego przepalenia. Dlatego ważne jest to, aby wymieniać żarówkę halogenową, najlepiej, aby stosować do tego celu bawełnianą szmatkę. Ponadto żarówki halogenowe najczęściej nie są wkręcane, ale ich gwint mocujemy przez wciśnięcie. Po nałożeniu klosza, tak jak w przypadku innych żarówek również sprawdzamy, czy wszystko działa prawidłowo.
Może się oczywiście zdarzyć, że mimo przejścia przez wszystkie kroki i upewnienie się, że nowa żarówka została prawidłowo, światło w piekarniku się nie pojawia. W takich okolicznościach warto jeszcze sprawdzić, czy nowa żarówka nie jest wadliwa, wkręcając nową. Czasami jednak okazuje się, że doszło do awarii piekarnika. Wtedy rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca lub jeżeli urządzenie jest jeszcze na gwarancji, oddanie go do serwisu. Zobacz, jakie są zalety piekarnika z pyrolizą.
Źródła:
- https://www.kernau.com/artykuly/wymiana-zarowki-w-piekarniku-czy-mozna-to-zrobic-samodzielnie.html
- https://gniazdka.elmar.pl/blog/jaka-zarowka-do-piekarnika-rodzaje-i-ceny-n89