Jak zaaranżować kuchnię bez okna? Na co zwrócić uwagę?
Wydawać by się mogło, że kuchnia bez okna nie jest w ogóle realna. Okazuje się jednak, że zdarzają się sytuacje, w których to właśnie takie pomieszczenie zostaje zaaranżowane na kuchnię. Warto zatem dowiedzieć się, jak wydobyć w takim wnętrzu jak najwięcej światła, a także sprawić, aby funkcjonowała ona w pełni bezpiecznie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy kuchnia bez okna ma rację bytu?
Pierwszym pytanie, jakie najczęściej pojawia się w kontekście kuchni bez okna, jest to, czy faktycznie w takim pomieszczeniu możemy urządzić kuchnię. Okazuje się, że we współczesnej deweloperce, taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Nawet mówi o tym jasno rozporządzenie ws. warunków technicznych budynków. W ustępie 93 możemy przeczytać, że “Pomieszczenie mieszkalne, kuchnia oraz aneks kuchenny powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym”.
Skoro przepisy jasno zabraniają, aby w takich pomieszczeniach znajdowała się kuchnia, skąd w takim pomysł na urządzenie kuchni bez okna? Okazuje się, że w mieszkaniach, które były masowo budowane w latach 80-tych. w XX wieku, takie kuchnie często stanowiły swego rodzaju standard. Dlatego właściciele mieszkań z rynku pierwotnego, mają właśnie problem z urządzeniem tego typu kuchni bez dostępu do światła dziennego. Zobacz, jak urządzić nowoczesną kuchnię.
Największe trudności w urządzaniu kuchni bez okna?
Wydawać by się mogło, że kuchnia bez okna jest pozbawiona zaledwie jednego elementu. Jednak niesie to ze sobą bardzo wiele trudności w urządzaniu takiego wnętrza. Pierwszym problemem, który jest najtrudniejszy do rozwiązania, to oczywiście dostęp do światła dziennego. Niestety takie kuchnie w starym budownictwie są nie tylko małe, ale również ciemne.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest brak naturalnej wentylacji. Oczywiście należy pamiętać w każdej kuchni o kratce wentylacyjnej, a także wentylacji mechanicznej w postaci okapu. Jednak bardzo często uchylenie okna pomaga nam się szybciej pozbyć się przykrego zapachu spalenizny, a nawet dymu.
Jak urządzić kuchnię bez okna - wskazówki
Zanim skupimy się na tym, w jaki sposób wykorzystać cenne porady do urządzania kuchni bez okna, warto wcześniej sprawdzić, czy nie będzie możliwe wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią, a sąsiednim pomieszczeniem. Jest to bardzo pracochłonne i wymaga przeprowadzenia generalnego remontu, ale właśnie pozbycie się ścianki działowej, może pomóc nam zdecydowanie bardziej doświetlić naszą kuchnię. A właściwie w ten sposób możemy ją przerobić na wygodny aneks kuchenny.
Jeżeli jednak wyburzanie ścian działowych nie wchodzi w grę, wtedy warto skorzystać z poniższych wskazówek:
- Wykonaj projekt kuchni bez okna - skoro już wiemy, że kuchnie bez okna również często są niezbyt duże, to pierwszym krokiem w jej urządzaniu powinien być projekt. Musimy wymierzyć całe pomieszczenie, ponieważ w innym przypadku będziemy mogli bardzo łatwo ją “zagracić”, przez co wnętrze nie będzie zbyt funkcjonalne.
- Postaw na jasne kolory i nowoczesną zabudowę - oczywiście w ciemnych i niedużych pomieszczeniach warto postawić przede wszystkim na jasne kolory. Dlatego zdecyduj się nie tylko na jasne ściany, ale również jasne fronty mebli kuchennych, a także blaty. Istotna jest także zabudowa. Dobrze jest zdecydować się na zabudowę do samego sufitu, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca w kuchennej przestrzeni. Świetnym pomysłem okażą się również fronty dotykane na dotyk, które są pozbawione uchwytów.
- Zadbaj o optyczne powiększenie kuchni - optyczne powiększenie niedużych wnętrz, to nie tylko jasne kolory, ale również zastosowanie pewnych trików. Świetnie sprawdzi się tutaj zamontowanie na ścianie lustra, które będzie odbijać nie tylko całą przestrzeń, ale również oświetlenie, przez co kuchnia stanie się jeszcze jaśniejsza i optycznie większa. Ponadto możemy pokusić się również o fototapetę, która będzie imitować niekoniecznie samo okno, ale przyjemny widok z okna.
- Zadbaj o jak najlepsze oświetlenie pomieszczenia - kuchnia powinna mieć dobrze oświetloną każdą strefę. W przypadku kuchni bez okien nie tylko takie oświetlenie jest obowiązkowe, ale również musimy zwrócić szczególną uwagę na barwę światła, a także moc żarówek.
- Zamontuj wydajną wentylację - najlepiej jest oczywiście zadbać o to, aby do pomieszczenia nie było drzwi. Jednak, jeżeli jest to kuchnia zamykana, trzeba zadbać o specjalne drzwi z kratką wentylacyjną. Oczywiście obowiązkowym urządzeniem w kuchni bez okna jest okap, a także zamontowanie kratki wentylacyjnej do pochłaniania nadmiaru pary wodnej.
Jak widzimy, istnieje możliwość urządzenia kuchni bez okna, choć nie jest to łatwe zadanie. Trzeba mimo wszystko pamiętać nie tylko o wizualnym aspekcie, ale również o zapewnieniu bezpieczeństwa i komforcie przebywania w takim pomieszczeniu. Jeżeli jednak mamy spory kłopot z samodzielnym zaaranżowaniem kuchni bez okna, zdecydowanie lepiej będzie, gdy poszukamy pomocy u profesjonalistów. A na pewno architekci wnętrz mają wiele rozwiązań, które mogą wprowadzić do naszego mieszkania. Zobacz też, jak zrobić tanio remont kuchni.
Źródła:
- https://www.kuchenny.com.pl/2412-21-slepa-kuchnia-bez-okna--wentylacja-oswietlenie-projekty.html
- https://www.rp.pl/nieruchomosci/art1958211-ministerstwo-wyjasnia-jak-budowac-aneksy-kuchenne
- https://rawdecor.pl/blog/kuchnia-bez-okna-jak-ja-sprytnie-zaaranzowac.html