Jak zagospodarować mały balkon, żeby przyjemnie spędzać na nim czas latem?

Efektowny balkon przy mieszkaniu
Jak zagospodarować mały balkon w bloku?, fot. Dariusz Jarzabek
ikona podziel się
Opublikowano: 27.04.2024 r., 16:49 | Autor: Ewa Majkusiak
Możliwość zagospodarowania dużego balkonu pozwala spędzać na nim czas w letnie wieczory, spożywać rodzinne posiłki i czytać książki w miłej atmosferze. Jeśli jednak metraż balkonu jest niewielki, projektowanie wymaga większego przemyślenia. Sprawdź, jakie meble i rośliny wybrać, aby maksymalnie wykorzystać nawet małą powierzchnię!

Jakie meble ogrodowe dobrać do balkonu o niewielkiej powierzchni?

Projektowanie i urządzanie małego balkonu to duże wyzwanie. Pierwszym krokiem do znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania, jest przeanalizowanie potrzeb domowników. Czy balkon ma być miejscem do wspólnego spożywania posiłków w miesiącach letnich? Czy jednak to spokojnego czytania książki w wygodnym fotelu? Czy warto wygospodarować bezpieczne miejsce do zabawy dla dzieci? Po przemyśleniu funkcji, jaką balkon ma pełnić, można łatwiej wybrać konkretne meble i rozwiązania, bo prawdopodobnie balkon ma niewielkim metrażu nie zaspokoi wszystkich potrzeb jednocześnie.

Wybierając meble, warto postawić na warianty składane lub wielofunkcyjne. Świetnie sprawdzi się skrzynia, która jednocześnie będzie pełniła funkcję ławki, podobnie jak składany stolik, który można całkowicie złożyć, żeby nie przeszkadzał. W przypadku małych balkonów dobrze sprawdzają się wąskie meble. Krzesła o mniej rozłożystej budowie, stolik na pojedynczej nóżce czy meble na wymiar. Dzięki temu możliwe jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzą się begonie zwisające na balkonie, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Rośliny na mały balkon – jakie się sprawdzą?

Niewielki balkon to nie tylko małe, składane meble, ale również rośliny niewymagające dużej powierzchni. W tym przypadku świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju doniczki montowane na barierce, kwietniki na ścianach i koszyki przypinane do sufitu. Dzięki takim trickom można mieć o wiele więcej roślin, nawet na małym balkonie.

Wśród gatunków, które dobrze sprawdzą się w takich warunkach, znaleźć można, przede wszystkim różnorodne zioła, rośliny pnące i małe krzaki oraz byliny, zwłaszcza bukszpan, wrzosy, wrzośce czy lawenda.

Dobierając rośliny na balkon, należy zwrócić uwagę na stopień nasłonecznienia oraz stronę świata. Dopiero dysponując taką wiedzą, można podjąć ostateczną decyzję, ponieważ małe balkony zwykle mają jednostronną ekspozycję, która może utrudnić uprawę niektórych gatunków.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać tuje na mały balkon, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Zadbany balkon w bloku
O czym pamiętać projektując niewielki balkon w bloku?, fot. Casa imágenes

Prywatność na małym balkonie w bloku – jak o nią zadbać?

Mały balkon w bloku to nie tylko kwestia niewielkiego metrażu, na którym trudno jest zmieścić meble czy wymarzone rośliny. To w wielu przypadkach także brak prywatności. Nowoczesne bloki są często budowane w gęstej zabudowie, a balkony nie są skutecznie od siebie odgrodzone. W efekcie sąsiedzi zaglądają sobie wzajemnie do mieszkań, co nie sprzyja relaksowi na balkonie.

Chcąc zadbać o prywatność w bloku, można rozważyć kilka opcji. Świetnie sprawdzą się materiałowe rolety, które można zamontować w górnej części balkonu. W słoneczne dni chronią przed rażącym światłem, a oprócz tego również przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jeśli nie ma możliwości zastosowania rolet, warto rozważyć ścianki działowe – zarówno drewniane, jak i porośnięte pnączami. Wyglądają bardzo efektownie, a jednocześnie zapewniają odrobinę prywatności.

Jeśli barierka na takim balkonie jest wykonana z przezroczystego szkła lub jedynie szczebelków, ją również można łatwo uszczelnić. Wykorzystując tkaninę, technorattan czy osłony balkonowe, da się tanim kosztem zadbać o większą prywatność, zwłaszcza jeśli balkon wychodzi na ruchliwą ulicę lub okna sąsiadów.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie osłony na balkon wybrać, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://kadax.pl/blog/jak-urzadzic-maly-balkon
  • https://www.weranda.pl/ogrody/male-i-duze/maly-balkon
  • https://home.morele.net/ogrod-i-balkon/maly-balkon-jak-go-zaaranzowac/
  • https://www.urzadzamy.pl/balkon-i-ogrod/urzadzamy-maly-balkon-w-bloku-duzo-inspiracji-zdjecia-aranzacja-balkonu-aa-tUna-QW1X-THzS.html
  • https://amuravibes.blogspot.com/2018/04/jak-urzadzic-balkon-na-wiosnelato.html#
  • https://sklep.akord.net.pl/blog/84_jak-urzadzic-maly-balkon-pomysly-na-balkon.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto