Meble do małego wnętrza – pomysłowe rozwiązania
Kawalerka lub niewielki pokój mogą przysporzyć wielu problemów aranżacyjnych. Często standardowe meble nie sprawdzają się w takich metrażach i trzeba szukać rozwiązań alternatywnych. Na szczęście wystarczy odrobina kreatywności oraz kilka inspiracji, by stworzyć wygodne oraz funkcjonalne wnętrze. Poznaj porady ekspertów w urządzaniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Składane stoły
W małych wnętrzach liczy się każda wolna przestrzeń. Unikaj więc zastawiania jej rozbudowanymi meblami. Zamiast tego wybierz meble, które można złożyć i rozłożyć wedle potrzeb. Takim przykładem są stoliki kuchenne na stałe przytwierdzone do ściany, które do posiłku wystarczy wysunąć bądź dostawić nóżki. Równie ciekawym pomysłem, który sprawdza się nie tylko w kawalerkach, są rozsuwane ławy z dodatkowym panelem, co pozwala na przekształcenie niewielkiego mebla w ławę dla większej liczby osób. W ostatnim czasie szczególnie popularne są sztaplowane stoliki. Składają się one z dwóch stolików – jednego niższego, który można wsunąć pod wyższy stolik, oszczędzając w ten sposób miejsce.
2w1 czyli meble wielozadaniowe
Jak pisze Onet, wśród sprytnych rozwiązań do małego M, można wyróżnić również wielozadaniowe meble, takie jak pufy, które spełniają funkcję siedziska oraz pojemnika, np. na zabawki, koce, itp. Kolejnym przykładem jest chyba najbardziej oczywisty mebel, jaki przychodzi na myśl, czyli kanapa rozkładana z funkcją spania.
Jak podkreśla Onet.pl, w kawalerkach szczególnie ważne jest wydzielenie stref, w tym przypadku kuchennej oraz wypoczynkowej. Na niewielkim metrażu nie ma miejsca na wytyczenie osobnych pomieszczeń, pozostaje więc aneks. Tu dobrym pomysłem jest wybór wyspy kuchennej, która będzie jednocześnie blatem roboczym, stołem do spożywania posiłków, a nawet miejscem pracy przy komputerze.
Łóżko na piętrze, w podłodze, czy… w szafie?
Prawdopodobnie największym problemem w przypadku małego pomieszczenia jest wybór łóżka. Niestety często kompaktowy rozmiar trzeba pogodzić z mniejszym komfortem, ale czy musi tak być? Kanapy rozkładane nie zawsze są szczytem wygody. Jeśli zdecydujesz się jednak na łóżko, warto je sprytnie ukryć. Istnieje na to kilka sposobów. Jednym z nich jest kultowy pomysł rodem z PRL, czyli… półkotapczan, ale w nowoczesnym wydaniu. W krajach anglosaskich taki mebel można spotkać pod nazwą „łóżka Murphy’ego”. Jest to nic innego jak łóżko chowane w… szafie. Po zamknięciu pomieszczenie zyskuje przestronności oraz estetycznego wyglądu. W Polsce takie rozwiązania są coraz bardziej popularne. Alternatywą są oczywiście łóżka piętrowe (w przypadku pokojów dziecięcych) oraz na antresoli, co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wyższych pomieszczeń. Ciekawym pomysłem są łóżka zabudowane w podeście, które wysuwa się na czas spania.
Wnęki i zabudowane szafki
Funkcjonalnie zaaranżowane małe wnętrze wymaga dużej pomysłowości. Warto zastanowić się nad skutecznym wykorzystaniem każdej przestrzeni już na etapie projektu. Zabudowane półki, pawlacze, szafki na wymiar to tylko kilka pomysłów. W kuchni warto szczególnie wykorzystywać przestrzenie między cokołami, czy urządzeniami AGD. Przykładowo, zamiast zakrywać puste miejsce listwą, wystarczy wstawić szafkę cargo. W praktycznych wnękach można z kolei umieścić kosze czy szuflady na drobne gadżety.
Źródła:
- https://www.youtube.com/watch?v=3lJhVxupJ_g
- https://kobieta.onet.pl/dom/aranzacje/szesc-genialnych-trikow-ktore-ulatwia-zycie-w-malym-mieszkaniu/rpnjmmg
- https://ladnydom.pl/budowa/7,167217,23593134,sprytnie-ukryte-23-pomysly-do-malych-mieszkan-dzieki-ktorym.html
- https://www.urzadzamy.pl/salon/szukasz-mebli-do-malego-mieszkania-znalezlismy10-sprytnych-rozwiazan-idealnych-na-niewielki-metraz-aa-CYzA-RK9a-pUSy.html