Myślisz o remoncie łazienki? Sprawdź 5 trudności, jakie możesz napotkać
Remont łazienki bardzo często napawa przerażeniem, szczególnie jeżeli chcemy wykonać go samodzielnie, a także nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji odnawiać tego wnętrza. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby wcześniej się do tego przygotować, dzięki czemu unikniesz kosztownych błędów. Poznaj 5 najczęściej pojawiających się trudności, których dzięki odpowiedniej wiedzy możesz uniknąć.
Z tego artykułu dowiesz się:
- 1. Stosowanie jednego typu kleju do wszystkich rodzajów okładzin
- 2. Wybór tanich materiałów, które nie są dedykowane do łazienek
- 3. Nieodpowiedni wybór rur do instalacji wodno-kanalizacyjnej
- 4. Montaż kabiny prysznicowej walk-in na zbyt małej powierzchni
- 5. Nieuwzględnienie otworów rewizyjnych w łazience
1. Stosowanie jednego typu kleju do wszystkich rodzajów okładzin
Niestety jednym z najczęściej popełnianych błędów w czasie samodzielnego remontu, jest nieodpowiednie dopasowanie kleju do rodzaju okładziny. Najczęściej oczywiście decydujemy się na położenie płytek ceramicznych. Jednak nie bez znaczenia jest to, czy płytki stosujemy wyłącznie na ścianę, czy też na podłogę. Kluczową informacją jest również to, czy będziemy mieli ogrzewanie podłogowe w łazience.
Dlatego pod żadnym pozorem nie używaj uniwersalnego kleju do płytek, jeżeli zamierzasz wykonać okładzinę z kamienia, szklanych dekorów, a może nawet chcesz przykleić nowe płytki na starą glazurę. W takiej sytuacji koniecznie musisz dopasować klej do rodzaju okładziny, sposobu klejenia, a także rodzaju nawierzchni. Na przykład w przypadku nierównych podłoży najlepiej sprawdzi się klej grubowarstwowy, dzięki któremu uzyskasz gładką powierzchnię. Natomiast znowu kładąc płytki na ogrzewanie podłogowe, należy sięgnąć po klej wyróżniający się większą przyczepnością.
2. Wybór tanich materiałów, które nie są dedykowane do łazienek
Wydawałoby się, że jest to oczywista zasada. Jednak często chcąc zaoszczędzić, wybieramy materiały, które są dedykowane do każdego pomieszczenia. Niestety, nie zapominajmy, że w łazience materiały wykończeniowe są narażone na zdecydowanie wyższą wilgotność powietrza, wyższą temperaturę, a nawet bezpośrednie działanie wody. Dlatego korzystając z produktów, które nie wykazują się parametrami wymaganymi w tego typu pomieszczeniach, możemy się mocno zawieść podczas użytkowania łazienki.
Powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy wyborze silikonów, farb do malowania czy samych płytek ceramicznych - czy na pewno są one dedykowane do łazienek. Zobacz, jakie farby będą najlepsze do łazienki. Również w przypadku drewna, kamienia naturalnego, drewna, bądź betonu architektonicznego, musimy mieć całkowitą pewność co tego, że wszystkie materiały są odporne na mikroklimat panujący w łazience. Najczęściej są one odpowiednio zaimpregnowane, dzięki czemu działanie wilgoci nie będzie powodować korozji biologicznej.
3. Nieodpowiedni wybór rur do instalacji wodno-kanalizacyjnej
Bardzo często remont łazienki kojarzy nam się wyłącznie z malowaniem lub położeniem nowej okładziny ściennej i podłogowej. Jednak remontując łazienkę, która nie była odświeżana przez wiele lat, warto zainteresować się również stanem przyłączy oraz rur wodno-kanalizacyjnych. Niestety oznacza to kucie posadzki, ale na pewno warto wymienić rury na nowe, jeżeli nie mamy pewności co do ich stanu oraz szczelności.
Wykonując taką instalację po raz pierwszy, niestety nie będziemy mieli doświadczenia, pod względem dokonania właściwego wyboru materiałów. Najczęściej kupujemy oraz instalujemy rury plastikowe. Rzeczywiście są one najłatwiej dostępne. Jednak, aby uniknąć dalszych problemów, powinniśmy pamiętać o ich wyciszeniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą rury niskoszumowe. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie gdy remontujemy łazienkę na piętrze.
4. Montaż kabiny prysznicowej walk-in na zbyt małej powierzchni
Bez dwóch zdań kabina prysznicowa typu walk-in prezentuje się niezwykle elegancko, a także idealnie podkreśli nowoczesny styl łazienki. Jednak obecność takiego rozwiązania, powinna być bardzo dobrze przemyślana. Oczywiście istnieją sposoby na to, aby kabina walk-in sprawdziła się również w małej łazience. Jednak musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Jedną z nich jest zachowanie odpowiedniego spadku posadzki. Przyjmuje się, że optymalny spadek powinien wynosić 2% na 1 m. Jeżeli spadek będzie zbyt mały, wtedy niestety woda może wylewać się poza kabinę. Istotnym czynnikiem jest także przepustowość odpływu, która powinna być większa niż wydajność baterii prysznicowej oraz deszczownicy. Przyjmuje się jednak, że nie powinna ona być mniejsza niż 24 litry na minutę. Dzięki temu odprowadzanie wody do kanalizacji będzie prawidłowe i nie zaleje nam łazienki. Zobacz, w jaki sposób urządzić niedużą łazienkę w mieszkaniu w bloku.
5. Nieuwzględnienie otworów rewizyjnych w łazience
Na pewno zabudowane elementy białego montażu, takie jak spłuczki, czy też syfony prezentują się w bardzo elegancki sposób. Jednak musimy wziąć pod uwagę, iż w każdej chwili może dojść do awarii jednego z tych elementów. Jeżeli zapomnimy o montażu otworów rewizyjnych, to niestety będzie nas czekać kucie płytek lub innej okładziny.
Otwór rewizyjny wcale nie musi być widoczny. Najczęściej są to po prostu płytki, które przymocowane są na specjalne magnesy. Dlatego w każdej chwili możemy zyskać dostęp do kluczowych elementów systemu kanalizacyjnego lub do spłuczki. Teraz już widzimy, że przed remontem łazienki dobrze jest wcześniej przemyśleć kilka kwestii, szczególnie w kontekście ewentualnych awarii.
Źródła:
- https://uslugiremontowemarcinlewanczyk.pl/blog/24-3-najczestsze-problemy-podczas-remontu-lazienki-jak-ich-uniknac
- https://sanpol.pl/strefa-wiedzy/jaki-klej-do-plytek-lazienkowych
- https://www.lazienkiabc.pl/Artykuly/Jak-zabrac-sie-za-remont-lazienki-2050.html
- https://www.blu.com.pl/blog/post/remont-lazienki-top-11-najczesciej-popelnianych-bledow-aranzacyjnych-