Nawet 5000 zł za remont generalny 1 mkw mieszkania? Sprawdź aktualne ceny

Mieszkanie w remoncie
Za remont mieszkania trzeba dziś niemało zapłacić, fot. Jacek
ikona podziel się
Opublikowano: 22.04.2024 r., 10:56
Minimum 120 tys. zł za kapitalny remont trzypokojowego mieszkania i co najmniej 45 tys. zł za odświeżenie 30-metrowej kawalerki – ceny materiałów budowanych i robocizny w 2024 roku nie napawają optymizmem. Wielu z nas najchętniej zrezygnowałoby z remontu, jednak często to nieunikniona konieczność. Warto traktować ją jako inwestycję, która może przynieść różne korzyści – od odświeżenia wnętrz po poprawę funkcjonalności i podniesienie wartości nieruchomości. Ostateczny koszt remontu zależy od kilku czynników. Jakich? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Kosztorys remontu mieszkania, czyli za co płacimy

Remont mieszkania to złożony proces. Aby uzyskać jasny obraz kosztów związanych z takim przedsięwzięciem, trzeba określić, co wchodzi w skład tych wydatków. Podstawowy element to materiały budowlane. W zależności od zakresu prac i preferencji estetycznych możemy potrzebować różnych materiałów, takich jak farby, płytki, panele podłogowe, gips kartonowy, izolacje czy okna. Oprócz materiałów budowlanych do kosztów remontu należy doliczyć  elementy wyposażenia wnętrz, tj. meble, sprzęty AGD, oświetlenie czy dekoracje. Warto również uwzględnić koszty transportu materiałów i sprzętu na miejsce remontu oraz ewentualne koszty za media, tj. prąd czy woda.

W przypadku prac remontowych, których nie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, konieczne będzie zatrudnienie specjalistów. Koszt takich usług to wynagrodzenie dla ekipy remontowej, czyli pracowników budowlanych, elektryków, hydraulików, stolarzy itp. Czasem niezbędne jest zatrudnienie architekta lub projektanta wnętrz, zwłaszcza przy bardziej zaawansowanych remontach. Koszty projektu mogą obejmować zarówno samo zaprojektowanie, jak i konsultacje z fachowcami oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. 

W trakcie remontu mogą pojawić się dodatkowe wydatki, które nie były uwzględnione w początkowym budżecie. Mogą to być nieprzewidziane naprawy, konieczność zmiany projektu lub zakup dodatkowych materiałów.

Co wpływa na ostateczny koszt remontu mieszkania?

Ostateczny koszt remontu mieszkania to wypadkowa wielu czynników. Pierwszym z nich jest zakres prac. Zasada jest prosta: im większy zakres, tym wyższe koszty. Za kosmetyczne poprawki trzeba zapłacić o wiele mniej niż za gruntowną modernizację czy zmianę układu pomieszczeń.

Duże znaczenie ma także wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych. Cena materiałów może się różnić w zależności od jakości, marki i rodzaju. Wybierając materiały o wyższej jakości, musimy liczyć się z wyższymi kosztami – inwestycja może jednak wiązać się z lepszą trwałością i estetyką wykończenia. 

Nie bez znaczenia jest także wielość mieszkania. Większy metraż i większa liczba pomieszczeń oznaczają więcej materiałów budowlanych i więcej pracy do wykonania przez specjalistów – co jest równoznaczne z wyższymi kosztami całego przedsięwzięcia. Koszt remontu zależy też od lokalizacji nieruchomości – mieszkańcy większych miast muszą liczyć się z wyższym wydatkiem.

Mężczyzna remontuje mieszkanie
Remont na własną rękę czy z ekipą?, fot. shake_pl

Koszty remontu mieszkania w pigułce

Za litr białej farby trzeba zapłacić 20-40 zł w zależności od rodzaju, a za 25 kg tynku gipsowego ok. 30 zł. Panele winylowe lub laminowane, deski podłogowe, płytki czy gres to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za 1 mkw. Blat kuchenny to koszt kilkuset złotych za metr, zlewozmywak nawet 1000 zł, a bateria – od kilkudziesięciu do nawet 1500 zł. Kabina prysznicowa kosztuje od ok. 400 do prawie 2400 zł, brodzik akrylowy średnio 300 zł, a kompakt WC od ok. 200 do prawie 1300 zł.

A co z robocizną? Tu ceny liczy się za 1 mkw (dane cennikremontow.pl):

 • jednokrotne malowanie ścian – 12-20 zł,
 • gruntowanie ścian – 2-12 zł,
 • skucie starej glazury – 36-70 zł,
 • ułożenie glazury lub terakoty – 124-262 zł,
 • skucie tynku – 30-164 zł,
 • zerwanie parkietu – 20-100 zł.

Ostateczny koszt remontu a metraż mieszkania

Średni koszt remontu 1 mkw mieszkania w 2024 to 1500-4000 zł. Oznacza to, że:

 • remont 30-metrowej nieruchomości to koszt 45-120 tys. zł,
 • remont 40-metrowej nieruchomości to koszt 60-160 tys. zł,
 • remont 50-metrowej nieruchomości to koszt 75-200 tys. zł,
 • remont 60-metrowej nieruchomości to koszt 90-240 tys. zł.

Generalny remont mieszkania to przedsięwzięcie, które może przynieść wiele korzyści – zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. To szansa na to, by tchnąć trochę życia w nudne i przestarzałe wnętrza. Zmiana kolorów ścian, nowe podłogi i dodatnie nowoczesnych dekoracji sprawią, że mieszkanie nabierze nowego charakteru, co wpłynie pozytywnie na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Przeprowadzenie generalnego remontu może również zwiększyć wartość nieruchomości. Nowoczesne i funkcjonalne mieszkanie przyciągnie więcej potencjalnych kupujących lub najemców, co zapewni atrakcyjne zyski.

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/ile-kosztuje-remont-mieszkania

https://www.lm.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-remont-mieszkania-w-2024

https://muratordom.pl/remont-domu/odnawianie-wnetrz/ile-kosztuje-remont-mieszkania-2024-jaka-cena-za-m2-jaki-koszt-robocizny-bez-materialow-ile-kosztuje-generalny-remont-mieszkania-50m2-aa-vJMQ-U5Wv-4GyB.html

https://cennikremontow.pl/

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto