Styl, który podbija Instagram i Pinteresta – poznaj styl, który robi furorę tez w Polsce

Styl modern farmhouse zyskuje w Polsce popularność. Nic w tym dziwnego. Łączy tradycję i nowoczesność. Choć coraz częściej proponowany przez projektantów i wybierany przez inwestorów, nadal jest nieoczywistym wyborem – idealnym dla tych, którzy chcą stworzyć przytulne, funkcjonalne wnętrze z amerykańską nutą.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dwa słowa o historii
Styl modern farmohouse wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Zaczął się rozwijać na przełomie XX i XXI wieku, w okresie powszechnej rewitalizacji i gentryfikacji – procesów zachodzących nie tylko w amerykańskich miastach, ale i na farmach. Właśnie z farmami wiąże się modern farmhouse. Ludzie kupowali stare domy (często zabytkowe), które remontowali, zachowując dawną surowość wnętrz, ale wprowadzając nowoczesne rozwiązania i ciepło. Podobnie było w przypadku budynków gospodarczych, adaptowanych na domy mieszkalne.
Zaczęło się od Południa: Teksasu, Oklahomy, Georgii. Styl modern farmohouse szybko zainteresował mieszkańców innych stanów. Ambasadorką tej estetyki jest amerykańska projektantka wnętrz, Joanna Gaines. Z czasem popularyzowane przez nią aranżacje w duchu modern farmhouse zwróciły uwagę Europejczyków.
Czy wiesz, jak umiejętnie łączyć style wnętrzarskie?

Tradycja i nowoczesność w doskonałej symbiozie
Modern farmhouse to doskonały przykład symbiozy tradycji i nowoczesności. Ten unikalny styl wnętrzarski łączy ciepło i prostotę tradycyjnych farm z nowoczesnymi elementami designu. We wnętrza urządzonych w tym duchu często wykorzystywane są naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i cegła, które nadają przytulny, wiejski charakter. Jednocześnie, nowoczesne technologie i proste w formach meble wprowadzają do tych przestrzeni świeżość i dynamizm, tworząc idealne połączenie starego i nowego.
W stylu modern farmhouse można zauważyć wyraźne nawiązanie do tradycyjnych farm, ale z nowoczesnym twistem. Duże okna, otwarte przestrzenie i minimalistyczne dekoracje dają wrażenie lekkości oraz przestronności, typowych dla nowoczesnych projektów. Dodatkowo, elementy vintage, takie jak odrestaurowane meble, wprowadzają do wnętrz ciepło i historię. To przemyślane połączenie dwóch światów sprawia, że styl modern farmhouse spełnia oczekiwania tych, którzy szukają unikalnych aranżacyjnych kompromisów, ceniąc zarówno estetykę, jak i funkcjonalność.
Zaprośmy modern farmhouse do naszych wnętrz
Już na etapie wybierania lub zlecania projektu warto mieć wizję stylu wnętrz. Jeżeli marzymy o domu w stylu modern farmhouse, dom powinien mieć duże i wysokie okna, zapewniające naszym wnętrzom odpowiednią jasność. Modern farmhouse straci swój urok w ciemnych pomieszczeniach. Nie bez znaczenia są także wysokie sufity i otwarte przestrzenie.
Podłoga powinna być drewniana – wprowadzi to naturalność i ciepło. W modern farmhouse polecane są drzwi przesuwne barn door – nie tylko praktyczne, ale też tworzące unikalny klimat.
Materiały wykorzystywane w tym stylu to przede wszystkim drewno, kamień i cegła. Drewno znajdziemy na podłogach, sufitach, w celowo wyeksponowanych elementach konstrukcji budynku, ale drewniane będą też meble – masywne stoły i kredensy. Kominki będą z kamienia lub cegły.
Metaloplastyka odgrywa istotną rolę w stylu modern farmhouse. Charakterystyczne są czarne metalowe detale: elementy barn door, uchwyty meblowe, półki czy wsporniki. Nad stołami w jadalni czy nad kuchennymi blatami pojawiają się czarne lampy z matowego czarnego metalu, kojarzące się także ze stylem industrialnym. W modern farmhouse doskonale współgrają z drewnem.
W łazienkach i kuchniach popularne są baterie i armatura w wykończeniu czarnym matowym, szczotkowanym niklu lub mosiądzu, najlepiej retro. Skoro o kuchniach i łazienkach mowa, warto wspomnieć o zlewach i umywalkach wpuszczanych w drewniane lub kamienne blaty. Szafki są zazwyczaj vintage lub stylizowane na vintage. Toalety powinny być wybierane rozważnie, aby nie zaburzyć rustykalnego klimatu. Lustra w masywnych ramach dodadzą charakteru i elegancji.
Styl tkwi w szczegółach
Wyjątkowość estetyki modern farmhouse tkwi w szczegółach. Kolory ścian powinny być neutralne. Idealnie sprawdzą się szarości, off white, a także delikatne pastelowe odcienie, jak szałwiowa zieleń. Wzory, takie jak czarno-biała kratka, mogą pojawić się na tekstyliach lub tapetach (raczej jako urozmaicenie na jednej ścianie), dodając wnętrzom dynamiki. Wiklinowe koszyki to wspaniałe dodatki, podkreślające przytulność wnętrz – możemy w nich ustawić doniczki z kwiatami czy przechowywać pledy. Zasłony z lnu byłyby najlepsze. Dywany i chodniki powinny być w stonowanych barwach, z naturalnych tworzyw. Bibeloty vintage, takie jak emaliowane naczynia, dawne szyldy albo stare fotografie, są nieodłącznymi elementami modern farmhouse.
Dostosowując styl modern farmhouse do polskich realiów, warto włączyć elementy polskiej sztuki ludowej, takie jak ceramika bolesławiecka, drewniane rzeźby czy regionalne tkaniny dekoracyjne. Inspirowanie się tradycyjną polską architekturą drewnianą pozwoli uzupełnić amerykańską estetykę, tworząc unikalną, lokalną interpretację .
Nadmiar ozdób i zbyt intensywne kolory nie pasują do stylu modern farmhouse, który opiera się na prostocie i naturalności. Warto więc unikać wymyślnych dekoracji i krzykliwych barw. Nowoczesne gadżety, plastik czy inne sztuczne tworzywa również mogą zaburzyć rustykalną atmosferę. Ważne jest, aby zachować równowagę między tradycją a nowoczesnością. Bo właśnie o to chodzi w modern farmhouse – o kojącą, funkcjonalną równowagę.
Interesuje Cię styl rustykalny?