Sposób na elegancki okap w kuchni - praktyczne porady i modele
Istnieją pewne elementy wyposażenia każdego domu, które są konieczne, ale nie zawsze kojarzą nam się one z wysoką estetyką. Do takich elementów zalicza się okap kuchenny. Okazuje się, że producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom swoim klientów i starają się w swoich urządzeniach łączyć elegancję z funkcjonalnością.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego okap kuchenny jest niezbędny?
Gdy nie znajdujemy okapu, który wizualnie pasowałby do naszej kuchni, często zaczynamy się zastanawiać nad tym, czy takie urządzenie jest niezbędne. Rzeczywiście nie ma żadnej regulacji prawnej związanej z obowiązkiem montażu okapu w kuchni. Jednak mamy do czynienia z przepisem PN-83/B-03430, który reguluje konieczność posiadania wentylacji w takim pomieszczeniu. Każdy budynek mieszkalny lub użytkowy powinien mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza, a także system polegający na odprowadzaniu powietrza z wewnątrz budynku.
Nie bez znaczenia jest to, efektywność wentylacji, która jest uzależniona od rodzaju kuchenki. W związku z tym wymiana powietrza powinna się utrzymywać na poziomie minimum 50m3/h, natomiast w przypadku kuchenki gazowej, ten wskaźnik musi się utrzymywać na poziomie min. 70 m3/h. Do wyboru mamy wentylację grawitacyjną, dzięki którym powietrze odprowadzane jest przy pomocy kanałów wentylacyjnych. Oprócz tego możemy korzystać także z wentylacji mechanicznej, która opiera się o wywiewanie powietrza za pośrednictwem okapu, lub wywiewanie i nawiewanie powietrza odbywające się dzięki rekuperatorom.
Zalety posiadania okapu kuchennego
Chociaż posiadanie okapu kuchennego nie jest obowiązkowe, to jednak decyzja o jego montażu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim okap pozwala na szybkie i efektywne wywiewanie powietrza z pomieszczenia. Najbardziej wydajne urządzenia pracują z efektywnością 600-800 m3/h. Jest to niezwykle ważne szczególnie przy dużym zadymieniu lub dużej ilości unoszącej się pary wodnej.
Ponadto dzięki okapowi kuchennemu pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów oraz osadu z tłuszczu, który unosi się z cząsteczkami powietrza. W tym celu jednak należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów węglowych, które powinny odbywać się co 3 miesiące. Kolejną zaletą posiadania okapu, jest dodatkowe źródło światła w kuchni. Obecnie w urządzeniach montuje się energooszczędne oświetlenie ledowe, które staje się szczególnie przydatne po zmierzchu.
Eleganckie okapy kuchenne
Obecnie dostępne modele okapów kuchennych, nie tylko spełniają wszystkie normy związane z prawidłowym wyciągiem powietrza, ale również stanowią one element dekoracyjny. W związku z tym bez trudu znajdziemy okapy w różnych kształtach, kolorach, a nawet z oryginalnymi zdobieniami. Warto zobaczyć, kilka przykładów najciekawszych urządzeń, które same w sobie stanowią dekorację kuchenną.
Oto 3 przykłady eleganckich modeli okapów kuchennych:
- Okap Monogram W Gold Ciarko Design - na pierwszy rzut oka widać elegancki złoty kolor, który pokrywa walec z 174 wykonanymi gięciami. Jednak ten markowy okap, to nie tylko wysoka estetyka pasująca do luksusowej kuchni w stylu glamour, ale również niezwykła funkcjonalność. Warto wspomnieć, chociażby o systemie Warm2ColdLED, który pozwala na precyzyjne dopasowanie barwy światła w przedziale od 2900K do 6000K. Oprócz tego model ten steruje się przy pomocy gestów, co eliminuje konieczność brudzenia okapu, szczególnie w trakcie przygotowywania posiłków. Dodatkowo powierzchnia okapu składa się z trzech warstw, wśród których zewnętrzna składa się z powłoki Anti-Finger Print.
- Okap Falmec Manhattan Round - jest to okap marki Falmec, który został zaprojektowany w ramach linii Falmec Mirabilia. Półokrągły okap, który na szklanej powierzchni posiada print przedstawiający budynki Manhattanu. Urządzenie dedykowane jest do montażu przy ścianie. Wyróżnia się bardzo dużą wydajnością na poziomie aż 800 m3/h, a także bardzo cichą pracą.
- Okap Tulip White - swoim wyglądem przypomina bardziej lampę niż okap. Do jego produkcji została wykorzystana najwyższej jakości ceramika. Rzeczywiście urządzenie inspirowane jest tulipanem. Dzięki temu okap idealnie prezentuje się w kuchennych wnętrzach urządzonych w stylu loftowym lub skandynawskim. Nie bez znaczenia jest również sposób montażu, który polega na przymocowaniu stalowych linek do sufitu. Warto dodać, że urządzenie jest wyposażone w kilkuwarstwowy filtr aluminiowy, dzięki czemu cząsteczki tłuszczu są jeszcze lepiej wyłapywane. Ten model okapy pracuje z efektywnością 700 m3/h.
Jak widać, w parze z elegancją, zawsze idą również innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem takiego okapu, musimy mimo wszystko liczyć się z dużo wyższą ceną. Podczas gdy najtańsze modele okapów zakupimy już za kilkaset złotych, to w przypadku designerskich okapów, ich cena często zaczyna się od ok. 4-5 tys. zł.
Źródła:
- https://www.okapykuchenne.pl/okapy-wyspowe-4-najwazniejsze-zalety-pl.html
- https://home.morele.net/poradniki/poprawna-wentylacja-w-kuchni-jak-ja-zrobic/#Okap_a_wentylacja_w_kuchni
- https://nortberg.pl/okap-wyspowy-tulip-white.html?v=1171&utm_source=okazje.info
- https://www.completo.pl/product-pol-70196-Okap-kuchenny-Falmec-Manhattan-Round-67-inox-przyscienny-wyciag-o-zaokraglonym-ksztalcie-designerski-styl-idealny-do-przestronnych-kuchni.html
- https://www.ceneo.pl/106770967;pla#tab=spec