Styl quiet luxury - czyli jak dyskretnie przemycić luksus w swoich wnętrzach

Salon urządzony w stylu quiet luxury, pochodzenie tego stylu, a także jego cechy charakterystyczne
Urządzanie mieszkania według ponadczasowego stylu quiet luxury, fot. VERTEX SPACE
ikona podziel się
Opublikowano: 27.02.2024 r., 17:06 | Autor: Katarzyna Barczyk
Poszukując ponadczasowego stylu, w którym będziesz mógł urządzić wnętrza swojego mieszkania lub domu, warto przystanąć przy aktualnym trendzie, jakim jest quiet luxury. Jest to idealna propozycja dla kogoś, kto ceni sobie nietuzinkowe rozwiązania, ale jednocześnie nie powinny one zbyt mocno dominować. Zobacz, czym wyróżnia się styl quiet luxury, a także, z czego dokładnie się wywodzi.

Sztuka Bauhaus jako początek stylu quiet luxury

Styl quiet luxury kojarzy nam się z trendem ostatniego sezonu. Rzeczywiście w ostatnim czasie zaczęło się o nim mówić bardzo głośno. Jednak jego korzenie sięgają dużo dalej, ponieważ nawiązują one do sztuki Bauhausu. Jest to styl, który został zapoczątkowany przez Waltera Gropiusa w 1919 r. W tamtych czasach jego podejście stanowiło prawdziwą rewolucję. Zaskakującym faktem jest to, że twórca tej sztuki połączył ze sobą świat szkoły sztuk pięknych, a także szkoły rzemiosł artystycznych.

Sztuka Bauhausu skupiała się na prostocie, ale także powściągliwości architektury. Co ciekawe, uczniowe przed zajęciami edukacyjnymi bardzo często poddawali się medytacjom. Idea sztuki Bauhaus opierała się również na tym, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Stawiano na geometrię, a także wykorzystanie ponadczasowej bieli. Jednak styl quiet luxury, to nie tylko sztuka Bauhausu, ponieważ opiera się ona także na filozofii “slow fashion” oraz bardzo dużo czerpie z minimalizmu, którym zainspirowali w swoich wnętrzach Japończycy. Zobacz, jakie pozostałe trendy wnętrzarskie będą obowiązywać w 2024 r.

Czym wyróżnia się styl quiet luxury?

Na pewno wielu z nas luksusowe wnętrza kojarzą się przede wszystkim z bogactwem, a także krzykliwym przepychem. Zupełnie inaczej jest w przypadku stylu quiet luxury, w którym stawia się na pierwszym miejscu dyskrecję oraz subtelność. Ale oczywiście również nie umknie nam wyrafinowanie oraz perfekcyjne wyszukanie mebli, oraz dodatków. Muszą one być koniecznie wykonane z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu będziemy wiedzieli, że nie jest to standardowe wyposażenie.

Bardzo duży nacisk jest nie tylko na ogół aranżacji we wnętrzach urządzonych w stylu quiet luxury, ale również na nawet najmniejsze detale. Warto skupić się na neutralnych kolorach, które zawierają w swojej palecie przede wszystkim odcienie szarości, bieli, beże, a także delikatny brąz. Dominujące kolory mogą być przełamane z powodzeniem dodatkami wyróżniające się głęboką czernią, złotem, srebrem, czy też odcieniem butelkowej zieleni. Ważne jest jednak to, aby we wszystkim zachować umiar, a właściwie pewną dyskrecję. Dlatego luksus nie może się rzucać nachalnie w oczy.

Elegancka łazienka z widokiem na basen, wskazówki jak urządzić łazienkę w stylu quiet luxury
Minimalizm oraz wyrafinowanie w nowoczesnym stylu quiet luxury, fot. 710912437

Najwyższa jakość materiałów

Oczywiście nie powinno być dla nas żadnym zaskoczeniem, że styl quiet luxury wyróżnia się dopasowaniem jak najlepszych materiałów. Pod tym względem przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane meble oraz dodatki. Mile widziane są subtelne marmury, granity oraz inne kamienie naturalne. Ponadto warto wybierać naturalną skórę, drewno, szkło, czy też wysokiej jakości ceramikę.

Dopasowane meble do stylu quiet luxury z jednej strony powinny wyróżniać się prostą formą. Jednak nie może w nich zabraknąć subtelnej, ale jednocześnie wyrafinowanej arystokracji. Najlepiej jest ją przemycić w fakturze mebli, a także ich wykończeniach. A to wszystko powinno zamknąć się w głęboko pojmowanej estetyce. Dlatego każdy element wyposażenia wnętrz w stylu quiet luxury musi być nie tylko dokładnie przemyślany, ale również współgrać harmonijnie z całością.

Jak wygląda minimalizm w stylu quiet luxury?

Styl quiet luxury wyróżnia się również tym, że zachowany jest w nim minimalizm. Należy pamiętać, że chodzi tutaj o jakość, a nie o ilość. Jest to bardzo ważna zasada, którą warto kierować się szczególnie podczas dopasowywania różnych dodatków. Każdy z nich powinien współgrać z ogólnym wystrojem. Ponadto czasem mniejsza ilość dodatków oraz dekoracji będzie lepszą decyzją, niż ich nadmiar.

Kolejnym aspektem, którym warto kierować się podczas urządzania wnętrz w stylu quiet luxury, jest postawienie na sztukę. Właściciel takich wnętrz zna się na sztuce i umie ją docenić. Jednak wcale nie musisz teraz zajmować się licytowaniem największych dzieł sztuki. Docenienie polskich, a nawet lokalnych artystów, którzy idealnie wpisują się w styl quiet luxury, będzie naprawdę dobrym krokiem. Co ważne, nie dotyczy to tylko obrazów lub rzeźb, ale również sztuki użytkowej. Dlatego jeżeli masz tylko możliwość nabycia mebli “z duszą”, które zostały wykonane przez artystę w pojedynczym egzemplarzu, a który także idealnie wpisuje się w najwyższą jakość wykonania, to jesteś na dobrej drodze, aby urządzić swoje mieszkanie w stylu quiet luxury.

Jak widzisz, styl ten jest z jednej strony bardzo nieoczywisty i zaskakujący. Natomiast z drugiej strony nie będziesz się w nim czuć przytłoczony szaleństwem kolorów, dekorów, czy nawet zdobieniami na ścianach. Harmonijny minimalizm, w którym znajdują się przedmioty użytkowe wykonane przez cenionych twórców, spowoduje, że będziesz czuć się w takich wnętrzach bardzo komfortowo. Zobacz też, w jaki sposób urządzić kuchnię w stylu skandynawskim.

Źródła:

  • https://www.elle.pl/decoration/artykul/quiet-luxury-to-jeden-z-najgoretszych-trendow-2023-roku-sprawdzamy-jak-cichy-luksus-wplynal-na-wnetrza
  • https://i-meble.eu/blog/quiet-luxury-we-wnetrzach-elegancja-i-subtelnosc/
  • https://luxatic.pl/quiet-luxury-definicja-historia-i-znaczenie/#google_vignette
  • https://www.westwing.pl/inspiration/aranzacje/style-wnetrz/styl-bauhaus/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto