Sufit podwieszany - hit czy kit? Poznaj cennik sufitów podwieszanych
Chcesz zmienić wystrój swojego mieszkania lub domu, ale nie chcesz się ograniczać do banalnych rozwiązań? Sprawdź propozycję, jaką jest sufit podwieszany. Przekonaj się, czy jest to hit czy jednak kit, a także jak wygląda taka metamorfoza pod względem kosztów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest sufit podwieszany i jakie są jego zalety?
Wbrew pozorom podwieszany sufit nie jest żadnym nowym elementem wystroju wnętrz. Wyróżnia się on tym, że jest montowany poniżej stropu. Podwieszany sufit możemy podzielić ze względu na materiał, z jakiego został wykonany. W związku z tym wymieniamy m.in. sufity wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, płyt sufitowych z wełny mineralnej, drewnianych desek, czy też modułów kasetonowych.
Najczęściej sufit podwieszany zapewnia nam walory estetyczne. Jednak to nie jest jedyny powód, dla którego możemy zdecydować się na tego typu konstrukcję. Ponieważ w niektórych wnętrzach to właśnie sufit podwieszany może stanowić świetny kamuflaż dla instalacji elektrycznej, wentylacji, lub zamaskowania oświetlenia. Czasami również sufit podwieszany doskonale sprawdzi się w mieszkaniach, które przeznaczone są do remontu. Ponieważ na stropie widoczne są pęknięcia lub plamy po wcześniejszym zalaniu.
Kolejnym powodem, dla którego decydujemy się na sufity podwieszane, jest lepsza izolacja termiczna mieszkania. Taki sposób doskonale sprawdzi się szczególnie w wysokich mieszkaniach, które mamy do czynienia w kamienicach. Dzięki nim zimą będziemy potrzebować mniej energii do ogrzewania, natomiast latem, wnętrza nie będą tak szybko się nagrzewać. Oprócz izolacji termicznej warto wspomnieć również o izolacji przed hałasem. Ponieważ podwieszany sufit doskonale wytłumia hałasy dobiegające nie tylko z naszego mieszkania, ale również z kondygnacji znajdującej się nad nami.
Sufit podwieszany a wpływ na wystrój mieszkania
Już wiemy, że dzięki sufitom podwieszanym mamy możliwość zamaskowania wielu różnych niedoskonałości. Jednak właśnie dzięki nim także mamy szansę na uzyskanie zupełnie nowego efektu w swoich wnętrzach. Ponieważ sufit podwieszany rzadko kiedy ogranicza się do jednej płaszczyzny. Projekty takich sufitów mogą przybierać naprawdę różne walory wizualne. Należy jednak wcześniej zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać, ponieważ dzięki temu będziemy wiedzieli, jak rozplanować stelaż pod sufit podwieszany.
Wśród takich propozycji wymienia się, chociażby sufity uskokowe, które są dość proste w wykonaniu. W ich przypadku mamy do czynienia najczęściej z dwoma poziomami, między którymi znajduje się zaledwie kilka centymetrów różnicy.
Jednak jeżeli będzie nam zależeć na bardziej skomplikowanych formach sufitu podwieszanego, to powinniśmy brać pod uwagę m.in. kilkupoziomowe uskoki, bądź też różne krzywizny lub zaokrąglenia. Najczęściej projekt sufitu podwieszanego jest połączony z rozmieszczeniem oświetlenia punktowego. Dzięki czemu możemy optycznie powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń w naszych wnętrzach, sprawiając tym samym, że pomieszczenie stanie się przytulniejsze.
Jak wykonać sufit podwieszany?
Decydując się na montaż sufitu podwieszanego w swoim mieszkaniu, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, z jakiego materiału chcemy go wykonać. Najczęściej jednak decydujemy się na płyty kartonowo-gipsowe, które są najłatwiej dostępne, a także atrakcyjne pod względem cenowym.
Pierwszym krokiem przy wykonaniu takiego sufitu podwieszanego jest wykonanie projektu, z ilu poziomów ma się on składać, a także, czy mają być zachowane różnego rodzaju krzywizny. W ten sposób będziemy mogli również zintegrować podwieszany sufit z oświetleniem punktowym.
Następnie po zebraniu wszystkich wymiarów, przystępujemy do zakupu potrzebnych materiałów. Kolejnym punktem jest przykręcenie stelaża do stropu. Ważne jest również właściwe wypoziomowanie sufitu podwieszanego, dlatego trzeba pamiętać o tym, że nie jest to raczej praca dla jednej osoby. Po zamontowaniu stelażu można przejść do właściwego montażu płyt g-k. Zobacz, jaki wybrać sufit podwieszany - krzyżowy czy pojedynczy?
Cennik sufitów podwieszanych
Jeżeli jesteśmy zainteresowani montażem sufitu podwieszanego, to z pewnością powinniśmy dowiedzieć się również, jakie ceny wiążą się z takim przedsięwzięciem. Okazuje się, że ostateczna cena będzie zależeć od tego, z jakiego materiału chcemy go wykonać, a także, jaki ma mieć on ostateczny wygląd.
W przypadku tradycyjnych sufitów podwieszanych wykonanych z płyty gipsowo-kartonowej, a także składających się z jednego poziomu, ich cena zaczyna się już od ok. 75 zł/m2. Natomiast w przypadku kilku poziomów, a także ujęcia krzywizn, cena ta zaczyna się już od 100 zł/m2. Jednak biorąc pod uwagę robociznę, będziemy musieli liczyć się często nawet z podwójną stawką.
Napinany sufit alternatywą dla sufitu podwieszanego?
Jeżeli do końca nie jesteśmy przekonani do montażu sufitu podwieszanego, ale chcemy jednak zaaranżować w ciekawy sposób przestrzeń pod stropem, to warto zastanowić się nad sufitem napinanym. Jest to inne rozwiązanie, które zastępuje tradycyjne formy sufitu podwieszanego na przykład wykonanego z płyt gipsowo-kartonowych.
Sufit napinany wyróżnia się tym, że swoim wyglądem przypomina taflę wykonaną ze szkła. Chociaż jego efekt końcowy potrafi naprawdę zaskoczyć, to jednak jego montaż jest o wiele łatwiejszy. Ponieważ tutaj nie musimy się martwić o montaż stelażu, ale jedynie w pewnym sensie naciągamy specjalny materiał na sufit. Wykonany jest on ze specjalnej membrany PCV, którą przed nałożeniem na sufit trzeba podgrzać do 70 stopni Celsjusza.
Taki sufit napinany dostępny jest w różnych kolorach, a nawet wzorach. Doskonale sprawdzi się on w nowoczesnych wnętrzach, a szczególnie urządzonych w stylu glamour. Decydując się na założenie takiego typu sufitu napinanego, wcześniej musimy pamiętać o montażu szyn. Dzięki temu dekoracja nie musi znajdować się na całej powierzchni stropu. Zobacz też, jak zrobić sufit podwieszany w kuchni.
Źródła:
- https://www.dekoportal.pl/artykuly/salon/salon-porady/sufity-podwieszane-w-salonie-hit-czy-kit-te-zdjecia-cie-przekonaja
- https://dom.wp.pl/sufit-podwieszany-hit-czy-kit-niebanalny-pomysl-na-sufit-6098121018963073a
- https://wcj24.pl/jak-zaprojektowac-sufit-podwieszany-w-salonie/
- https://www.leroymerlin.pl/prace-wykonczeniowe/sufit-podwieszany-rodzaje-montaz-zastosowanie-zalety-i-wady,e21691,l2720.html
- https://www.domoweklimaty.pl/czytelnia/sufit-podwieszany-ile-kosztuje-m2-i-jak-je-montowac/