Tych błędów nie popełniaj, jeżeli chcesz mieć funkcjonalną kuchnię

Kobieta i mężczyzna oglądający szuflady kuchenne, sposób na to, aby urządzić wygodną i praktyczną kuchnię
Najczęściej popełniane błędy, które stoją na drodze do funkcjonalnej kuchni, fot. Nomad_Soul
ikona podziel się
Opublikowano: 10.02.2024 r., 9:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Kuchnia jest sercem domu. Rzeczywiście tak jest, ale jeżeli popełnisz kilka podstawowych błędów podczas jej urządzania, może stać się mało funkcjonalnym pomieszczeniem. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób urządzić kuchnię, aby się cieszyć ze wszystkich możliwości, jakie nam daje. A dokładniej, jakich błędów unikać, które niestety często zdarzają się podczas urządzania wnętrz.

Samodzielne urządzanie kuchni, czy z pomocą projektanta?

Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, którego urządzanie jest naprawdę wymagające. Nieprawdą jest to, że im większą kuchnią będziemy dysponować, tym jej zaaranżowanie będzie zdecydowanie łatwiejsze. Okazuje się, że te same błędy możemy popełnić niezależnie od wielkości kuchni. Na pewno zdecydowanie łatwiej byłoby urządzić kuchnię z pomocą projektanta wnętrz. Dzięki jego doświadczeniu oraz wiedzy, możliwe byłoby wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań.

Niestety nie każdy z nas ma możliwość skorzystania ze wsparcia fachowca. Dlatego przed zamówieniem mebli powinniśmy znać dokładne ich rozmieszczenie, wymiary, a także funkcjonalność. Jeżeli zależy nam na wygodzie w kuchni, to koniecznie należy zaplanować 5 najważniejszych stref. Dzięki temu gotowanie, zmywanie, a także przechowywanie żywności będzie o wiele łatwiejsze.

Do 5 podstawowych stref, jakie powinny znaleźć się w każdej kuchni, zaliczymy:

 • Strefę gotowania - powinna ona znajdować się pomiędzy strefą przygotowania, a strefą zapasów. W tej strefie znajduje się przede wszystkim piekarnik, kuchenka, mikrofala, a także okap. Tutaj również możemy umieścić opiekacz, czy też toster. W strefie gotowania należy umieścić szafkę z patelniami, formami do pieczenia, naczyniami żarodopornymi, a także innymi akcesoriami.
 • Strefę przygotowywania - jest to strefa, która powinna sąsiadować ze strefą gotowania, a także zmywania. To właśnie w tym miejscu będziemy przygotowywać potrawy, dlatego powinniśmy pamiętać koniecznie o wystarczająco dużym blacie. W przypadku tej strefy powinniśmy zaplanować miejsce do przechowywania desek, noży, różnego rodzaju misek, czy też urządzeń potrzebnych do pieczenia lub gotowania (miksery, blendery, wagi kuchenne). Jeżeli mamy dużą kuchnię, to strefę przygotowania możemy zaplanować na wyspie. Zobacz 10 pomysłów na urządzenie kuchni z wyspą.
 • Strefę zmywania - najlepiej, aby strefa zmywania znajdowała się pomiędzy strefą przechowywania, a strefą przygotowania. Można się łatwo domyślić, że tutaj ustawimy zmywarkę, zamontujemy zlew i suszarkę do naczyń. W tej strefie również powinny znaleźć się kosze na odpady, jak i również miejsce do przechowywania płynu do mycia naczyń, tabletek do zmywarki, a także innych detergentów do sprzątania kuchni.
 • Strefę przechowywania - jest to strefa, w której przechowujemy wszelkiego rodzaju naczynia i sztućce. Ale to także w tym miejscu warto wygospodarować przestrzeń na “kawiarnię domową”, czyli ustawienie ekspresu do kawy, czy też dzbanku do herbaty. Strefa przechowywania powinna znajdować się po sąsiedzku ze strefą zmywania oraz strefą zapasów.
 • Strefę zapasów - ta strefa powinna być zlokalizowana pomiędzy strefą przechowywania, a gotowania. To właśnie w tym miejscu ustawimy lodówkę, zamrażarkę, a także zaaranżujemy domową spiżarnię. Oczywiście nie musi to być spiżarnia ze wszystkimi zapasami zimowymi, jednak na pewno warto zaplanować w niej produkty sypkie, konserwy, czy też pieczywo.
Wizualizacja projektu nowoczesnej kuchni, kilka najczęściej popełnianych błędów w aranżowaniu kuchennego wnętrza
Jak zaprojektować oraz urządzić w pełni funkcjonalną kuchnię, bez popełniania podstawowych błędów, fot. FrankBoston

Jakich błędów należy uniknąć podczas urządzania funkcjonalnej kuchni?

Jeżeli zależy nam na tym, aby urządzić funkcjonalną kuchnię, to koniecznie należy wystrzegać się poniższych błędów:

 • Chaos w strefach kuchennych - już wiesz, że warto zdecydować się na przemyślany projekt swojej kuchni. Ponieważ rzeczywiście w ten sposób możesz sprawnie przechodzić przez kolejne etapy gotowania lub pieczenia, a także porządkowania całego pomieszczenia.
 • Długa droga do pokonania pomiędzy strefami - duża kuchnia może być zaletą. Jednak źle rozplanowana może przyczynić się do tego, że będziemy musieli pokonywać spore odległości między strefami.
 • Brak organizacji w szufladach i szafkach kuchennych - sama duża ilość szuflad i szafek nie świadczy o ich funkcjonalności. Ponieważ wewnątrz może panować prawdziwy chaos. Właśnie z tego względu warto zadbać o właściwą organizację wykorzystując do tego celu pudełka, wewnętrzne szuflady oraz różnego rodzaju koszyki.
 • Niedopasowana wysokość blatów kuchennych - chociaż standardowo zaleca się montaż blatów kuchennych na wysokości 85 cm, to jednak zawsze powinny one być dopasowane do wzrostu domowników. Dzięki temu wysokie osoby nie będą musiały nadwyrężać kręgosłupa podczas gotowania lub zmywania.
 • Brak wystarczającego oświetlenia - oprócz głównego światła, powinniśmy zadbać również o doświetlenie każdej strefy. Świetnie sprawdzi się nie tylko oświetlenie punktowe, ale również taśmy ledowe, którymi możemy podświetlić blaty robocze lub nawet wnętrza szafek.

Oczywiście takich błędów w projektowaniu kuchni możemy popełnić znacznie więcej. Niedopasowane kolory lub materiały, które sprawią, że czyszczenie frontów stanie się wyjątkowo uciążliwe. Dlatego warto przemyśleć każdy aspekt, a także zasięgnąć opinii osób, które korzystały z konkretnych rozwiązań. Zobacz, ile może kosztować remont całej kuchni. Dobrze jest też podpytać znajomych, którzy dopiero się urządzili w nowym domu lub mieszkaniu, co zmieniliby w swojej kuchni. Dzięki temu zaprojektujesz swoją kuchnię również bez ich błędów.

Źródła:

 • https://www.wizualhome.pl/trojkacik-w-kuchni-strefy-i-uklady/
 • https://www.amdk.pl/blog/najczestsze-bledy-w-urzadzaniu-kuchni
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto