Najwyższy komin świata ma ponad 400 metrów – zobacz, gdzie stoi i po co powstał

W świecie inżynierii przemysłowej nie brakuje konstrukcji, które zapierają dech w piersiach. Najwyższe kominy na świecie to prawdziwe giganty, sięgające setek metrów w niebo. Od Kazachstanu po Kanadę i USA – te monumentalne budowle nie tylko spełniają kluczową rolę w ochronie środowiska, ale również pokazują, jak daleko sięga ludzka pomysłowość. Poznaj 10 rekordowych kominów, które zadziwiają wysokością i skalą!
- Najwyższy komin świata w Ekibastuzie
- Drugi najwyższy komin świata – Inco Superstack
- Najwyższy komin w USA – Elektrownia w Homer City
- Komin Kennecott Smokestack – gigant z Utah
- Komin w Szarypowie – syberyjski gigant
- Komin elektrowni Mitchell – potęga południa USA
- Komin w Trbovlje – symbol Słowenii i rekordzista wysokości<
- Komin Endesa Termic – drugi najwyższy w Europie
- Komin huty miedzi Phoenix – symbol przemian w Rumunii
- Elektrownia Syrdariańska – potęga energetyczna Uzbekistanu
Najwyższy komin świata w Ekibastuzie
Wysokość komina: 419,7 m
W Kazachstańskim mieście Ekibastuz znajduje się najwyższy komin na świecie, który został ukończony w 1987 roku. Stanowi on kluczowy element elektrowni cieplnej GRES-2, jednej z największych tego typu instalacji w tym rejonie.
Ogromna wysokość komina umożliwia skuteczne rozpraszanie spalin, co zmniejsza ich wpływ na lokalne środowisko. Budowa tak potężnej konstrukcji wymagała zastosowania zaawansowanych technologii inżynieryjnych oraz najwyższej jakości materiałów, gwarantujących trwałość i bezpieczeństwo.

Drugi najwyższy komin świata – Inco Superstack
Wysokość komina: 380 m
Ten komin, ukończony w 1971 roku, jest drugim najwyższym na świecie i jednocześnie najwyższym na półkuli zachodniej. Znajduje się w hucie miedzi i niklu, gdzie pełni kluczową rolę w odprowadzaniu gazów procesowych na dużą wysokość, co pomaga ograniczać ich negatywny wpływ na środowisko.
Dzięki swojej imponującej wysokości, Inco Superstack rozprasza szkodliwe emisje na obszarze nawet do 240 km, znacząco poprawiając jakość powietrza w okolicznym regionie.
Najwyższy komin w USA – Elektrownia w Homer City
Wysokość komina: 371 m
Jest to najwyższy komin w Stanach Zjednoczonych oraz trzeci najwyższy na świecie. Zakończony w 1977 roku, stanowi kluczowy element infrastruktury elektrowni węglowej w Homer City.
Komin skutecznie odprowadza spaliny z elektrowni, która niestety pozostaje głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w stanie Pensylwania, a także jednym z największych trucicieli w całych Stanach Zjednoczonych.
Komin Kennecott Smokestack – gigant z Utah
Wysokość komina: 370,4 m
Budowa komina Kennecott Smokestack zakończyła się w 1974 roku. Jest on częścią huty miedzi Kennecott, jednej z największych tego typu konstrukcji na świecie. Znajdujący się w stanie Utah komin jest 60. najwyższą wolnostojącą budowlą na świecie oraz jedynym czynnym kominem huty w tym stanie.
Jego zadaniem jest odprowadzanie gazów powstałych podczas przetwarzania miedzi. Dzięki imponującej wysokości skutecznie ogranicza wpływ emisji spalin na otoczenie. Dla porównania, komin ma podobną wysokość jak Bank of China Tower w Hongkongu czy Bank of America Tower w Nowym Jorku.

Komin w Szarypowie – syberyjski gigant
Wysokość komina: 370 m
Budowa tego komina zakończyła się w 1985 roku. Jest on nieodłącznym elementem Berezowskiej Elektrowni Cieplnej, gdzie odprowadza spaliny na znaczną wysokość. Konstrukcja została zaprojektowana z myślą o surowych warunkach Syberii, takich jak ekstremalnie niskie temperatury i silne wiatry.
Komin w Szarypowie to najwyższa wolnostojąca budowla w Rosji poza rejonem Moskwy. Berezowska Elektrownia Cieplna zapewnia energię elektryczną dla Rosjan w okresie zimowym, gdy zapotrzebowanie na prąd gwałtownie rośnie.
Przeczytaj też: Najwyższe planowane budynki świata
Komin elektrowni Mitchell – potęga południa USA
Wysokość komina: 367,6 m
Budowa tego komina zakończyła się w 1971 roku, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz wymagania zaostrzonych norm środowiskowych.
Od 2013 roku komin elektrowni Mitchell zajmuje szóste miejsce na świecie pod względem wysokości tego typu konstrukcji. Jest także najwyższą wolnostojącą budowlą w południowych Stanach Zjednoczonych.
Komin w Trbovlje – symbol Słowenii i rekordzista wysokości<
Wysokość komina: 360 m
Jest to najwyższa konstrukcja w Słowenii oraz jeden z najwyższych kominów w Europie. Powstał w 1976 roku jako element elektrowni cieplnej w Trbovlje.
Tak duża wysokość była niezbędna do skutecznego rozpraszania spalin nad doliną rzeki Savy. Smukła forma i unikalny design sprawiły, że komin stał się rozpoznawalnym symbolem kraju.

Komin Endesa Termic – drugi najwyższy w Europie
Wysokość komina: 356 m
Komin stoi na przedmieściach Ferrol w Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Zbudowany w 1974 roku, jest drugim pod względem wysokości kominem w Europie, zaraz po słoweńskim odpowiedniku.
Obecnie Endesa Termic przechodzi proces modernizacji, dostosowując się do wyższej wartości opałowej węgla kamiennego, po zakończeniu wydobycia lignitu w okolicznej kopalni.
Komin huty miedzi Phoenix – symbol przemian w Rumunii
Wysokość komina: 351,5 m
Budowę tego imponującego komina rozpoczęto w 1993 roku, a zakończono w 1995 roku. Jego powstanie było odpowiedzią na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza i kwaśnymi deszczami. To najwyższa konstrukcja w Rumunii oraz trzeci najwyższy komin w Europie.
Obecnie komin huty miedzi Phoenix nie jest już użytkowany i pełni rolę atrakcji turystycznej. W 2022 roku ogłoszono plan renowacji wart 65 milionów euro. Stara huta zostanie zastąpiona nowoczesnym parkiem fotowoltaicznym.
Elektrownia Syrdariańska – potęga energetyczna Uzbekistanu
Wysokość komina: 350 m
Uzbecka elektrownia cieplna, zasilana gazem ziemnym, posiada trzy kominy, z których najwyższy sięga około 350 metrów. Moc zainstalowana elektrowni wynosi 3000 MW, co pokrywa aż 32% całkowitego zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.
Roczna produkcja energii sięga 13 miliardów kWh, dzięki czemu Elektrownia Syrdariańska jest największą w Uzbekistanie i jedną z największych tego typu instalacji w Azji.