Hiszpański rząd chce wywłaszczyć właścicieli nadmorskich barów, apartamentów i hoteli. O co chodzi?

Tancerze ubrani w hiszpańskie stroje tańczący na plaży.
Hiszpania w ostatnich latach zmaga się z problemem podnoszącego się stale poziomu morza., fot. godfer
ikona podziel się
Opublikowano: 18.04.2024 r., 17:07 | Autor: Marek Przybylski
Hiszpania od lat mierzy się z narastającym stale problemem, który sprowokował rząd do sięgnięcia po odważne, ale także bardzo dotkliwe dla mieszkańców rozwiązanie: wywłaszczenia. Co dokładnie jest powodem takiej decyzji hiszpańskiego rządu? Jakie tereny i w jakich sytuacjach będą mogły zostać legalnie wywłaszczone?

Na czym polega hiszpański problem?

Hiszpania w ostatnich latach zmaga się z problemem podnoszącego się stale poziomu morza. Nasilająca się wciąż morska ekspansja i związane z tym kłopoty nadmorskich kurortów, skłoniły hiszpańskie władze do sięgnięcia po rozwiązania skrajne, które mają jednak pozwolić, choć w pewnym stopniu, poradzić sobie z tą trudną sytuacją. Na czym będą polegać?

Przepisy umożliwiające wywłaszczenia już są w przygotowaniu…

Mowa tu o rozporządzeniu w sprawie wybrzeża (Reglamento General de Costas), nad którego zmianami pracuje obecnie hiszpańskie Ministerstwo do spraw Transformacji Energetycznej (El Ministerio para la Transición Ecológica).

Według dziennika „El Economista” zmiany te pójdą w kierunku dania państwu narzędzi do wywłaszczania nieruchomości i gruntów, które znajdą się na obszarze, które zaleje morska woda.

W praktyce więc osoby, które posiadają swoje mieszkania na plaży czy w ich pobliżu, gdy tylko wystarczająco podniesie się poziom morza, mogą usłyszeć, że ich posiadłość przestaje być dłużej ich własnością i staje się „domeną publiczną”. Przejście w takiej sytuacji własności parceli na rzecz państwa ma być rekompensowane nadaniem byłym właścicielom prawa do użytkowania tych nieruchomości na okres 30 lat.

Konsekwencje dla wywłaszczonych będą bardzo poważne

Konsekwencje takiego stanu rzeczy będą dla właścicieli wywłaszczanych nieruchomości daleko idące. To, że otrzymają oni bowiem prawo do użytkowania tych lokali i gruntów, nie zmienia faktu, że ich faktycznym, nowym właścicielem będzie już państwo.

To państwowa administracja będzie miała więc ostatnie słowo w sprawie wszelkich zmian związanych z wywłaszczoną parcelą.

Ich użytkownicy będą natomiast musieli m.in. prosić o pozwolenie na sprzedaż nieruchomości (gdzie i tak prawo pierwokupu będzie miało państwo), a także o prawo do obciążenia jej hipoteką czy nawet o przeprowadzenie na jej terenie remontu.

Przepisy obejmą także przedsiębiorców i tereny gminne

Co ciekawe, przepisy nie obejmą wyłącznie prywatnych, hiszpańskich nieruchomości, ale także wszelkie bary, apartamenty i hotele należące do osób prowadzących działalności gospodarcze.

W przypadku podniesienia się poziomu morza, państwo będzie miało również prawo określić, że od teraz część należącej do gminy promenady (i innych gminnych, nadmorskich terenów) staje się własnością państwową.

Zdjęcie przedstawiające hiszpańskie wybrzeże. W lewym dolnym rogu mapa Europy z wbitą szpilką w centrum Hiszpanii.
Konsekwencje dla wywłaszczonych właścicieli hiszpańskich nieruchomości będą bardzo poważne..., fot. Serenity-H, Zerophoto

Źródła:

  • https://www.eleconomista.es/legal/noticias/12743269/03/24/el-gobierno-podra-expropiar-pisos-en-la-playa-y-ceder-al-dueno-el-uso-30-anos.html
  • https://www.pb.pl/rzad-hiszpanii-moze-wywlaszczyc-apartamenty-przy-plazy-1212155
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto