Najniższe ceny domów w USA od ponad 2 lat? Mediana w dół o prawie 8% rdr!

Flaga Stanów Zjednoczonych na tle amerykańskiej metropolii.
Pomimo że liczba oddanych do użytku mieszkań osiągnęła w USA w lutym br. najwyższy poziom od 17 lat, to eksperci podają, że podaż ta wciąż nie jest wystarczająca., fot. william87
ikona podziel się
Opublikowano: 11.04.2024 r., 15:01 | Autor: Marek Przybylski
Co obecnie dzieje się na amerykańskim rynku nieruchomości? Rośnie podaż i maleją ceny? Mediana cen nowych domów jest przy tym najniższa od czerwca 2021 r., pomimo zwiększonego oprocentowania amerykańskich kredytów hipotecznych? Jak to możliwe? Analizujemy obecną sytuację mieszkalnictwa w USA i jej wpływu na inflację oraz przyszłość całego amerykańskiego rynku.

Rynek nieruchomości w USA – obecna sytuacja od strony podażowej

W lutym br. w USA zanotowano wzrost sprzedaży nowych domów o 5,9% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Wszystko przez stale rosnącą podaż, która w lutym 2024 r. była najwyższa od listopada roku 2022.

Podaż ta wynika między innymi z tego, że firmy budujące nowe domy przyspieszają proces inwestycji, zmniejszając często powierzchnię użytkową mieszkań, a co za tym idzie: czyniąc je bardziej przystępnymi cenowo…

Pomimo że liczba oddanych do użytku mieszkań osiągnęła w USA w lutym br. najwyższy poziom od 17 (!) lat, to eksperci podają jednak, że podaż ta wciąż nie jest wystarczająca.

Rząd amerykański w związku z tym poinformował, że już pracuje nad przygotowaniem rozwiązań, które podaż nowych domów jeszcze bardziej zwiększą.

Najniższa mediana cen domów od ponad 2 lat

Podjęcie przez deweloperów decyzji o zmniejszeniu powierzchni nowo budowanych domów i mieszkań, ale także stosowanie licznych obniżek cen i innych zachęt, spowodowało, że ceny nieruchomości w Stanach Zjednoczonych nie rosną. Wręcz przeciwnie: ostatni raport Departamentu Handlu USA wskazuje, że mediana cen nowych amerykańskich domów w lutym br. była najniższa od ponad 2 lat, wynosząc 400 500 dolarów amerykańskich. Spadek wyniósł tu więc dokładnie 7,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Większość nowych domów sprzedanych w drugim miesiącu tego roku mieściła się przy tym w przedziale cenowym od 300 000 do 399 000 dolarów.

Zdaniem Conrada DeQuadrosa (starszego doradcy ekonomicznego w Brean Capital) dzięki temu, że firmy budowlane budują domy z mniejszymi metrażami, stosując przy tym liczne obniżki i zachęty, sprzedaż na rynku pozostaje stabilna, a ceny spadają w ujęciu rocznym w średnim, jednocyfrowym tempie.

Wszystko to dzieje się pomimo lutowego wzrostu oprocentowania amerykańskich kredytów hipotecznych z poziomu 6,8% do poziomu 7,0%.

Co dalej z amerykańskim rynkiem nieruchomości?

Zapowiadana przez amerykański rząd jeszcze większa podaż nowych domów, powinna dalej obniżać inflację oraz ceny nieruchomości. Nie wiadomo jedynie, jak długo firmy z branży budowlanej będą w stanie zmniejszać obciążenia finansowe kupujących i stosować obniżki oraz zachęty. Nie jest możliwe także nieskończone zmniejszanie metraży nowo budowanych lokali.

Czy więc na amerykańskim rynku nieruchomości nastąpi odbicie? A może mediana cen dalej będzie spadać? Jakie konkretnie decyzje w tym zakresie podejmie amerykański rząd? Sytuację tę będziemy dla Państwa bacznie obserwować…

Dom jednorodzinny (wolnostojący) z przywieszoną flagą amerykańską.
Zapowiadana przez amerykański rząd jeszcze większa podaż nowych domów, powinna dalej obniżać inflację oraz ceny nieruchomości., fot. Allan Wolf/Wirestock Creators

Źródła:

  • https://www.reuters.com/markets/us/us-new-home-sales-unexpectedly-fall-february-2024-03-25/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto