Tu powstaje najdroższa stolica świata. Władze i urzędnicy uciekają z przeludnionego miasta

Egipt rozpoczął budowę wyjątkowej, nowej stolicy administracyjnej. Projekt powstaje na środku pustyni, około 45 kilometrów od Kairu i przyciąga uwagę ludzi z całego świata. Wszystko za sprawą ogromnego rozmachu oraz bardzo dużych nakładów finansowych. Co wiemy o tym megaprojekcie?
- Nowa Stolica Administracyjna Egiptu – jeden z największych projektów XXI wieku
- Megamiasto na środku pustyni – etapy i postępy budowy
- Budowa NAC budzi pewne wątpliwości i kontrowersje
Nowa Stolica Administracyjna Egiptu – jeden z największych projektów XXI wieku
Od kilku lat mogliśmy słyszeć o egipskim projekcie budowy Nowej Stolicy Administracyjnej (NAC), która ma odciążyć przeludniony Kair. Nowa metropolia ma stać się wyjątkowym, nowoczesnym centrum gospodarki, biznesu i polityki. Ma to być symbol transformacji Egiptu i sposób na pobudzenie gospodarki tego kraju.
Pomysł budowy NAC powstał już w 2015 roku, jako plan prezydenta Abdal-Fattacha as- Sisiego na rozwój infrastruktury. Warto zauważyć, że Kair od lat boryka się z problemem bardzo dużego przeludnienia, a obecnie jest zamieszkany przez ponad 20 milionów osób. W efekcie w mieście unosi się gęsty smog, auta na ulicach stoją w długich korkach, a historyczne zabytki ulegają szybkiej degradacji. Nowa Stolica Administracyjna Egiptu w założeniu ma przeciwdziałać tym problemom i stać się metropolią na skalę nowych czasów.
Co ciekawe, projekt jest budowany przez spółkę, w której większość udziałów ma egipskie wojsko. Nie bez znaczenia jest też wsparcie finansowe z Chin. Inwestycja, choć z pewnością nowoczesna i bardzo kosztowna, budzi kontrowersje wśród mieszkańców Egiptu i zagranicznych obserwatorów. Podobnie jest w przypadku projektu mostu, który ma połączyć Afrykę i Azję. Więcej informacji na temat planowanej przez Arabię Saudyjską i Egipt inwestycji, znajdziesz tutaj.
Megamiasto na środku pustyni – etapy i postępy budowy
Nowa Stolica Administracyjna Egiptu powstaje 45 kilometrów od Kairu, a dokładniej, pomiędzy Kairem, a Suezem. Docelowo ma zająć powierzchnię aż 700 kilometrów kwadratowych, co jest imponującym wynikiem. Na początku rozpoczęto budowę infrastruktury podstawowej, osiedli mieszkaniowych, dzielnicy rządowej oraz centrum biznesu z bardzo nowoczesnymi wieżowcami.
Megamiasto będzie stopniowo rozbudowywane, aż do czasu osiągnięcia swojej docelowej formy. Na uwagę zasługuje wiele budowli, które zaskakują świat. Dobrym przykładem jest Iconic Tower, czyli najwyższy wieżowiec w Afryce. Jego wysokość to aż 385 metrów. W Nowej Stolicy ma powstać też największy meczet o nazwie Al.-Fattach al-Aleem.
W planach jest też budowa 10 tysiąca kilometrów dróg, nowoczesnych połączeń komunikacyjnych i innowacyjnych rozwiązań energetycznych. Całe miasto ma być zarządzane cyfrowo i stać się wyjątkowym Smart City.

Budowa NAC budzi pewne wątpliwości i kontrowersje
Inwestycja w Nową Stolicę Administracyjną Egiptu budzi podziw, ale i kontrowersje. Nie brakuje krytyków, którzy zwracają uwagę na ich zdaniem zbyt wysokie koszty całego przedsięwzięcia. Według nich, wiele regionów Egiptu boryka się z biedą i niedostatkiem podstawowych usług publicznych. W tym czasie NAC ma być najdroższą stolicą świata, a jej budowa ma pochłonąć 58 miliardów dolarów.
Nie brakuje również wątpliwości, że miasto stanie się siedzibą dla elit i pogłębi nierówności społeczne w kraju. Przeciwnicy projektu wskazują też na opóźnienia budowlane. Pierwszy etap budowy został zakończony w 2023 roku, jednak do tej pory nie jest całkowicie zasiedlony. Wielu przedstawicieli administracji państwowej niechętnie przenosi się do nowej siedziby administracyjnej.
Budowa Nowej Stolicy Administracyjnej ma także wielu entuzjastów. Inwestycja bez wątpienia zwraca uwagę świata i może przynieść efekty długoterminowe. Budowa, choć jeszcze nie ukończona, z pewnością będzie wyróżniała się swoim imponującym rozmachem i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Co ciekawe, Egipt realizuje też inne zaskakujące inwestycje. Tu przeczytasz o całym mieście, sprzedanym Zjednoczonym Emiratom.