Olbrzymi krach na niemieckim rynku nieruchomości!

Panorama Monachium. W lewym górnym rogu wykres pokazujący spadek cen.
W ciągu roku realnie ceny niemieckich nieruchomości spadły o ok. 10-15% (takie liczby wynikają z raportu Allianz Trade), choć są także wyliczenia, które mówią o tym, że obniżki były jeszcze większe i od pierwszego kwartału 2022 r. sięgnęły nawet 36%., fot. Travel Faery, robert6666
ikona podziel się
Opublikowano: 17.04.2024 r., 15:14 | Autor: Marek Przybylski
W Niemczech na rynku mieszkaniowym pękła spekulacyjna bańka cenowa, która zdaniem niektórych była jedną z największych tego typu baniek od 50 lat. Skąd się wzięła i o ile spadły ceny niemieckich nieruchomości? Opisujemy sytuację naszych zachodnich sąsiadów.

Skąd wzięły się problemy niemieckiego rynku nieruchomości?

Do 2022 r. na niemieckim rynku nieruchomości, zdaniem większości ekspertów, miało miejsce pompowanie tak zwanej cenowej bańki. Bańka ta wynikała z utrzymujących się długo na bardzo niskim poziomie stóp procentowych oraz gigantycznego zainteresowania nieruchomościami wśród niemieckich konsumentów.

Bańka ta musiała kiedyś pęknąć i tak się właśnie stało. Spowolnienie niemieckiej gospodarki po pandemii COVID-19, połączone z wysoką inflacją i podwyższeniem stóp procentowych oraz mniejszym zapotrzebowaniem na przestrzeń biurową, przyniosło efekt w postaci gwałtownych obniżek cen nieruchomości.

Efekt ten stał się tym bardziej zauważalny, że osłabiony popyt (związany z podwyższonymi stopami procentowymi) spotkał się ze wzrostem kosztów pracy, energii i wyższymi cenami materiałów budowlanych (według danych Allianz Trade koszty budowy od pierwszego kwartału 2021 r. do trzeciego kwartału 2023 r. wzrosły o 23,3%).

Zwiększone koszty budowy spowodowane były przy tym nie tylko zerwanymi łańcuchami dostaw, ale także wyśrubowanymi normami ekologicznymi, które, za unijnymi trendami, przyjęły niemieckie władze.

Skala niemieckiego krachu jest olbrzymia…

O jak wielkim krachu tu mówimy?

W całym 2023 r. indeks cen nieruchomości komercyjnych, który wyliczony został przez bank VDP, spadł w Niemczech o całe 10%, a więc najbardziej w całej historii pomiarów. Indeks ten opiera się jednak tylko o transakcje już sfinalizowane.

Inny indeks, opracowany przez firmę Green Street, który uwzględnia również transakcje jeszcze niezakończone (a więc w trakcie negocjacji), od pierwszego kwartału 2022 r. spadł natomiast o całe 36%.

W trzecim kwartale 2023 r. mediana ceny metra kwadratowego mieszkań w Niemczech wyniosła przy tym 4700 euro. Spadek cen w tym jednym tylko kwartale wyniósł więc 10,2%, co oznacza największą przecenę od 2000 r.

Wyliczenia agencji Bloomberg wskazują przy tym, że przykładowa berlińska nieruchomość przynosząca właścicielom rocznie 10 milionów euro z czynszu, jeszcze w pierwszym kwartale 2022 r. wyceniana była na 416 milionów euro. W ostatnim kwartale 2023 r. jej cena wynosiła już natomiast tylko 227 milionów euro.

Wycena podobnego lokalu, ale położonego w Londynie (a więc europejskiej stolicy, która również przeżywa mocne spadki cen nieruchomości) w tym samym czasie obniżyła się z 266 milionów euro do 190 milionów euro.

Przytoczony trzeci kwartał 2023 r. dla niemieckiego rynku mieszkaniowego był przy tym piątym z rzędu kwartałem przecen. W ciągu roku realnie ceny niemieckich nieruchomości spadły więc o ok. 10-15% (takie liczby wynikają z raportu Allianz Trade), choć są także wyliczenia, które mówią o tym, że obniżki były jeszcze większe i od pierwszego kwartału 2022 r. sięgnęły nawet 36% (takie wyliczenia na podstawie negocjowanych aktualnie umów podała firma Green Street).

Bez względu jednak o jakim dokładnie rzędzie wielkości obniżek tu mówimy (te różnią się przecież także w zależności od danego regionu Niemiec), z pewnością można nazwać to pełnoprawnym, krajowym krachem.

Specjaliści mówią przy tym, że seria przecen może trwać…

Spadki cen w Niemczech mogą postępować dalej…

Szacuje się bowiem, że nieruchomości niemieckie będą dalej tanieć, a ceny realnie mogą spaść o 20, 25, a nawet 30% w porównaniu z rokiem 2022. Tak przyszłość niemieckiego rynku nieruchomości widzi między innymi Martin Thiel – prezes firmy TAG Immobilen, która oferuje mieszkania na wynajem.

Sytuacja może nie ulec zbyt szybko poprawie także przez fatalne nastroje, jakie panują wśród firm budowlanych. Według Allianz Trade tylko w okresie od stycznia do listopada 2023 r. w Niemczech zbankrutowało bowiem 2800 tego typu przedsiębiorstw, co oznacza wzrost takich sytuacji o 14,8% rok do roku.

Stan ten, spowodowany znacznym spadkiem rentowności, nie wróży zbyt dobrze całej branży.

Krach, który obecnie ma miejsce w Niemczech i który szeroko nazywany jest największym od 50 lat (twierdzi tak m.in. Konstantin Kholodilin z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych), prawdopodobnie jeszcze się więc nie zakończył…

Panorama aglomeracji berlińskiej.
Krach, który obecnie ma miejsce w Niemczech i który szeroko nazywany jest największym od 50 lat, prawdopodobnie jeszcze się nie zakończył…, fot. flashpics

Źródła:

  • https://www.parkiet.com/gospodarka-swiatowa/art39968111-nieruchomosci-staly-sie-kolejnym-problemem-gospodarki-niemiec
  • https://managerplus.pl/pekla-banka-nieruchomosciowa-w-niemczech-polacy-rozgladaja-sie-za-mieszkaniami-78379
  • https://mycompanypolska.pl/artykul/pekla-banka-na-niemieckim-rynku-nieruchomosci-co-z-polskim/14224
  • https://businessinsider.com.pl/nieruchomosci/ceny-mieszkan-leca-na-leb-na-szyje-w-niemczech-pekla-banka/xkezh1l
  • https://forsal.pl/nieruchomosci/komercyjne/artykuly/9447711,pelzajacy-krach-na-rynku-nieruchomosci-w-niemczech-stanowi-coraz-wieks.html
  • https://twitter.com/Pekao_Analizy/status/1744337124579500457
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~NWO / 18 kwietnia 2024 05:04
Korekta po pompowaniu cen
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto