Papież Franciszek i sekretarz generalny NATO nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla! Kiedy poznamy laureata?

Plac Świętego Piotra w Watykanie oraz Pokojowa Nagroda Nobla
Papież Franciszek nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, fot. Kamil_k2p / JeanLuc
ikona podziel się
Opublikowano: 01.02.2024 r., 14:05 | Autor: Agnieszka Markiewicz
Papież Franciszek oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg są wśród osób nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - podaje Polska Agencja Prasowa. Kiedy poznamy laureata i z kim powalczą faworyci?

Proces wyboru tajny od 50 lat

Choć sam proces zarówno zgłaszania, jak i wyboru laureata Pokojowej Nagrody Nobla to tajemnica strzeżona od 50 lat, to jednak podmioty zgłaszające mogą ujawniać swoje propozycje. Tak było w przypadku Norweskiej Chrześcijańskiej Partii Ludowej, która w wydanym komunikacje poinformowała o nominacji papieża Franciszka do tej zaszczytnej nagrody.

Z kolei jeden z parlamentarzystów w wypowiedzi dla gazety "VG" przekazał informację o zgłoszeniu sekretarza generalnego NATO Stoltenberga. - Nikt w zeszłym roku nie pracował ciężej od niego na rzecz osiągnięcia pokoju i demokracji w Europie oraz na świecie. Stoltenberg niestrudzenie walczy o pokój w Ukrainie - cytuje słowa parlamentarzysty norweskiej Partii Liberalnej Abida Raja Polska Agencja Prasowa.

Kiedy poznamy laureata?

Zgodnie z tradycją, ogłoszenie laureata Pokojowej Nagrody Nobla nastąpi na początku października w Oslo w Norwegii.

Kolejnym, poznanym niedawno konkurentem do nagrody jest międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic, o zgłoszeniu której informacji udzieliła zasiadająca również w norweskim parlamencie Partia Konserwatywna - podaje PAP. Wyróżniona nominacją organizacja działa na rzecz wolności słowa.

Zwykle to aż około 300 zgłoszeń!

Jak już wspomniano, pełna lista kandydatów do prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia nie jest znana, jednak wiadomo, że zwykle liczy ona około 300 nazwisk. Na tytuł liczą nie tylko osoby fizyczne, lecz także fundacje i organizacje.

Wyboru laureata tej niezwykle ważnej nagrody dokonuje pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski, którego skład jest wybierany przez parlament Norwegii. W ubiegłym roku wśród nominowanych znalazł się między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyróżnienie powędrowało jednak do Narges Mohammadi, "za walkę przeciwko uciskowi kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności dla wszystkich" - kobiety, która stała się symbolem sprzeciwu społeczeństwa irańskiego wobec reżimu.

Liczbę nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla poznamy najpewniej na początku marca, czyli po pierwszym posiedzeniu Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Narges_Mohammadi
  • https://www.pap.pl/aktualnosci/papiez-franciszek-i-jens-stoltenberg-wsrod-nominowanych-do-pokojowej-nagrody-nobla
ikona podziel się Przekaż dalej
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto