Różowy śnieg przykrył USA! Pachnie arbuzem!

Różowy śnieg leżący w górach
Różowy śnieg pachnący arbuzem przykrył USA, fot. Pacific Southwest Region 5 / lesichkadesign
ikona podziel się
Opublikowano: 22.01.2024 r., 13:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Kiedy w Polsce za oknem leży biały śnieg, w niektórych miejscach świata wygląda on zupełnie inaczej. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą cieszyć się na przykład widokiem śniegu o różowym zabarwieniu. Co ciekawe, pachnie on arbuzem. Jak to możliwe? Prawda zaskakuje.

Niesamowite zjawisko w amerykańskich górach

Różowy śnieg to zjawisko, którego na próżno szukać w Polsce. W naszym kraju co najwyżej zobaczyć można ciemny śnieg będący wynikiem zmieszania go z błotem i ziemią. Na świecie istnieją jednak miejsca, gdzie śnieg nie jest wyłącznie biały. Niepowtarzalne zjawisko spotkać można w Stanach Zjednoczonych. Właśnie tam zaobserwować można śnieżny puch w różowym kolorze, który w dodatku… pachnie arbuzem. Sprawdź ceny wywozu śniegu w ponad 160 polskich miastach.

W szczególnie chłodne dni taki śnieg pojawia się, m.in. w Kalifornii, a dokładnie w paśmie górskim Sierra Nevada w Ameryce Północnej. Pasmo ciągnie się na ok. 700 km i położone jest pomiędzy Wielką Kotliną a Doliną Kalifornijską. Właśnie tam śnieg przykrywający szczyty w ostatnich dniach zmienił barwę na różową. Sprawiło to, że śnieżna kraina wygląda niczym kadr filmu „Barbie”. Czy to jakieś czary? Okazuje się, że niekoniecznie. Powstawanie niecodziennego zjawiska da się bowiem wytłumaczyć naukowo. Wszystko to sprawka połączenia nietypowych warunków atmosferycznych z mikroskopijnymi glonami.

Właśnie przez to śnieg staje się różowy!

O różowym śniegu mówi się również „arbuzowy”, „czerwony” albo „krwisty”. Jego barwa nie jest wytworem wyobraźni, a realnym zjawiskiem, które potrafi zachwycić. Różowy kolor śniegu jest wynikiem obecności mikroorganizmów, a dokładnie zawłotni śnieżnych. Do powstania śniegu w różowym kolorze przyczyniają się również odpowiednie warunki atmosferyczne, a więc niska temperatura. Zawłotnie śnieżne to glony, które rozwijają się przy minusowej temperaturze. Wytrzymują zamarzanie do -35 st. C. Dzięki posiadaniu pigmentów, odbijaniu światła słonecznego i reakcjom chemicznym w glonach znajdujących pod pokrywą śnieżną, zabarwiają go na różowo.

Czerwony lub różowy śnieg jest zatem wynikiem jego zakwitu, spowodowanym przez glony. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nazywają go również arbuzowym, ponieważ śnieg wydziela delikatną, arbuzową woń. Można ją wyczuć, dopiero gdy udeptuje się śnieg lub zagniata rękoma. Poza chloroplastami w ciele glonów znajduje się barwnik karotenoidowy, czyli astaksantyna. Właśnie ten barwnik nadaje śnieżnemu puchowi kolor. Barwnik nie wydziela się jednak bez powodu – ma chronić glony przed promieniowaniem UV, które bywa niebezpieczne w górach. Dzięki pigmentowi glony ciemnieją. Zostają osłonięte przed słońcem, a ich DNA zabezpieczone przed uszkodzeniem. Glony barwiące śnieg zwykle są wtopione w lód – żyją w warstwie zamarzniętej wody pokrywającej płaty śniegu.

Co ciekawe, różowy śnieg to zjawisko, którego doświadczyć można nie tylko w USA. Niekiedy ukazuje się także m.in. w Alpach lub Himalajach. Trzeba jednak podkreślić, że algi nie mają korzystnego wpływu na ilość śniegu w górach. Sprawiają, że powierzchnia lodu robi się ciemna, a to utrudnia odbijanie promieni słonecznych i w efekcie… przyspiesza proces topnienia lodowców.

Śnieg w różowym kolorze
Śnieg w różowym kolorze jako niecodzienne zjawidko pogodowe, fot. Firefly

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwony_%C5%9Bnieg
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto