Powstaje największe na świecie miasto z drewna - z wieżowcami i wielkimi osiedlami mieszkalnymi

Szwecja wyznacza nowy kamień milowy w rozwoju budownictwa drewnianego. Stockholm Wood City będzie nowoczesnym, zrównoważonym osiedlem budynków mieszkalnych, biurowców i punktów usługowych w całości zbudowanych z drewna — to największe drewniane miasto na świecie i pierwszy taki projekt. Innowacyjny kompleks powstanie w dzielnicy Sickla, na południe od centrum Sztokholmu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sickla – nowoczesna 5-minutowa dzielnica w Sztokholmie
Lokalizacja innowacyjnego Wood City nie jest przypadkowa. Sickla to dzielnica, która od 20 lat rozwija się za sprawą dewelopera Atrium Ljungberg. Niegdyś stanowiła obszar przemysłowy, dziś jest to tętniący życiem obszar miejski, zaprojektowany na podstawie koncepcji urbanistycznej 15-minutowego miasta. Z tą różnicą, że w dzielnicy Sickla wszystko, czego potrzebują mieszkańcy, jest dostępne w zasięgu 5 minut spaceru.
Sickla jest trzecim co do wielkości centrum handlowym w Szwecji z ponad 180 sklepami i restauracjami. Pracuje tam ponad 8 tys. osób. To także przykład skutecznego zrównoważonego rozwoju miejskiego. Aktualnie trwa kolejna faza rozwoju tej dzielnicy — budowa zrównoważonego, drewnianego kompleksu.

Stockholm Wood City – największe drewniane osiedle na świecie
Wood City Stockholm ma zapewnić aż 2 tys. nowych mieszkań, ale to nie wszystko, ponieważ w nowoczesnym kompleksie zaprojektowane zostały także budynki użyteczności publicznej, restauracje, sklepy oraz przestrzenie biurowe — ponad 7 tys. nowych miejsc pracy. Na początku ubiegłego roku ruszyły prace budowlane związane z drewnianym blokiem mieszkalnym. Pierwsze budynki mają zostać ukończone do końca 2025, a domy do 2027 roku.
Projekt będzie zajmować powierzchnię aż 250 tys. m2, co czyni z niego największe drewniane osiedle na świecie. Architektura zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Henning Larsen oraz biuro White Arkitekter jest w pełni ekologiczna i zrównoważona. Co ciekawe, wizualizacje architektoniczne drewnianego, nowoczesnego miasta, które obiegły świat, stworzone zostały przez Polaków ze studia wizualizacji architektonicznych ELEMENT.

Drewno konstrukcyjne – ekologiczny materiał przyszłości
Nowoczesne drewniane budynki w Wood City Stockholm zostaną wzniesione z wykorzystaniem technologii Mass Timber, która zapewnia niezwykłą wytrzymałość, ekologiczność oraz charakteryzuje się odpornością na ogień.
Innowacyjna technologia Mass Timber wykorzystuje duże, prefabrykowane elementy drewniane, takie jak np. płyty z drewna klejonego krzyżowo bądź klejonego warstwowo. Łączenie takich elementów pozwala na stworzenie bardzo wytrzymałych konstrukcji nośnych.
Popularność drewna klejonego w ostatnich latach rośnie, również w Polsce. Ma to związek z jego licznymi zaletami, takimi jak szybkość wykonania, bardzo dobra charakterystyka energetyczna, możliwość przenoszenia obciążenia we wszystkich kierunkach — co jest szczególnie istotne przy wytwarzaniu dużych, nośnych elementów konstrukcyjnych, takich jak ramy z drewna klejonego.
Badania naukowe dowodzą, że drewniane budynki zapewniają lepszą jakość powietrza, gromadzą dwutlenek węgla, a przebywanie w nich pomaga zredukować stres i zwiększa produktywność użytkowników.

Zrównoważony rozwój miejski w Wood City Stockholm
Wszystkie zaprojektowane budynki mają być samowystarczalne energetycznie dzięki wykorzystaniu systemów pozyskiwania energii z paneli słonecznych na dachach, magazynowania w podziemnych magazynach energii oraz późniejszego jej współdzielenia — dzięki temu wpływ projektu na środowisko pozostaje minimalny.
Budynki posiadać będą duże przeszklenia, które dostarczą maksymalną ilość światła dziennego do wnętrz. Oprócz paneli fotowoltaicznych na dachach znajdzie się bujna zieleń, pomagająca w regulacji temperatury wewnątrz obiektów.
Projektanci skupili się na dużych powierzchniach biurowych, by rozwiązać problem niedoboru miejsc pracy na południe od centrum Sztokholmu, tym samym skracając czas dojazdu do pracy dużej liczby osób i niwelując efekt sypialnianego przedmieścia — jest to termin używany w kontekście planowania przestrzennego i urbanistyki, gdzie przedmieścia pełnią funkcję obszarów, w których ludzie mieszkają i spędzają czas na wypoczynek, a do pracy dojeżdżają do większych miast.
