Nie tylko u nas mocno wzrosły koszty budowy
Koszty budowy domów i lokali są znacznie wyższe niż chociażby w 2019 r. Warto wiedzieć, że ten problem jest odczuwalny nie tylko w Polsce. Obecnie buduje się znacznie drożej niż przed pandemią koronawirusa. Wie o tym wiele osób, które jeszcze przed 2020 r. rozpoczęły budowę domu. Krajowe media czasem informują o wzrostach kosztów budowy domów i lokali. Takie informacje rzadko pojawiają się jednak w szerszym, europejskim kontekście. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, czy „polskie” wzrosty kosztów wznoszenia budynków mieszkalnych były duże w skali Starego Kontynentu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wzrosty z Polski są nieco większe niż średnia UE
Ciekawe dane porównawcze na temat zmian kosztów budowy domów i lokali można znaleźć w bazie Eurostatu. Analitycy RynekPierwotny.pl na podstawie informacji tej instytucji przygotowali wykres sięgający do początku 2005 r. Prezentuje on zmiany średnich kosztów wznoszenia nowych budynków mieszkalnych, przy czym „przedpandemiczny” wynik z IV kw. 2019 r. został przyjęty jako 100.
Przygotowany wykres pokazuje, że koszty wznoszenia budynków mieszkalnych z Polski nie zawsze zachowywały się w sposób podobny do indeksu odzwierciedlającego unijną średnią. W latach 2009 - 2016 rodzime koszty budowy najpierw się ustabilizowały, a potem nawet spadały. W skali całej Unii Europejskiej były natomiast widoczne wzrosty. Późniejsze zachowanie kosztów budowy z Polski i całej UE wyglądało już bardziej podobnie.
Jeżeli przyjmiemy IV kw. 2019 r. za punkt wyjściowy, to można obliczyć, że do III kw. 2023 r. koszty budowy polskich domów i lokali średnio wzrosły o 34%. W przypadku całej wspólnoty, Eurostat oszacował analogiczny wzrost jako 27%. Na wynik z Polski mogła dodatnio wpływać inflacja, która była wyższa od unijnej średniej. Warto zwrócić uwagę, że dane dotyczące kosztów budowy pojawiają się w bazie unijnego urzędu statystycznego z dość dużym opóźnieniem. Stąd brak dla niektórych państw (m.in. Polski) informacji dotyczących IV kw. 2023 r. oraz początku 2024 r.
Budowanie mocniej podrożało np. w Rumunii
Nie tylko pandemia COVID-19 może być ciekawym punktem odniesienia w kontekście zmian kosztów wznoszenia budynków mieszkalnych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl w poniższej tabeli postanowili dokładniej przyjrzeć się zmianom kosztów budowy domów i lokali od I kw. 2022 r. do III kw./IV kw. 2023 r. Taki wybór okresu analizy nie jest oczywiście przypadkowy. Pamiętajmy bowiem, że to właśnie wiosną 2022 r. zaczęły się problemy energetyczne oraz inflacyjne będące pokłosiem rosyjskiego ataku na Ukrainę.
Dane Eurostatu wskazują, że Polska ze wzrostem kosztów budowy wynoszącym 18% (od I kw. 2022 r. do III kw. 2023 r.) uplasowała się nieco powyżej średniej z badanych 29 krajów Europy (14%). W niemal każdym z tych państw był widoczny wzrost kosztów budowy. Samotny wyjątek stanowi jedynie Malta. Natomiast skala samych wzrostów jest bardzo zróżnicowana. Jako skrajne przykłady można podać Hiszpanię z podwyżką kosztów budowy domów i lokali wynoszącą tylko 5% (od I kw. 2022 r. do IV kw. 2023 r.), a także Bułgarię, gdzie analogiczny wynik oscylował na poziomie aż 58%.
Warto odnotować, że wynikiem podobnym do Polski cechują się takie kraje jak na przykład Słowacja (+19%), Niemcy (+17%), Litwa (+18%) i Holandia (+20%). Bardziej dynamiczne były wzrosty widoczne na Węgrzech (+28%) oraz w Rumunii (+30%). Można przypuszczać, że mieszkańcy tych krajów również narzekają na skutki, jakie ma szybki wzrost kosztów budowy w kontekście dostępności mieszkaniowej.