Gdzie szukać firmy budowlano-remontowej?

Najprostszym sposobem na sprawdzoną firmę budowlano-remontową jest po prostu zasięgniecie opinii znajomych. Być może niektórzy z nich wykonywali w ostatnim czasie prace remontowo budowlane i są w stanie polecić (bądź ewentualnie odradzić) daną ekipę. Wybór fachowców z polecenia jest najkorzystniejszy z praktycznego punktu widzenia. Inwestor wie czego może się spodziewać, zna mocne strony ekipy oraz jej kompetencje z pewnego źródła.

Szukając firmy remontowej lub budowlanej warto również skorzystać ze specjalnych stron internetowych, dzięki którym nasze zapytanie automatycznie trafi do bardzo wielu firm. Wypełniając na przykład ten formularz na Kalkulatorach Budowlanych otrzymasz konkretne oferty cenowe od wielu firm zainteresowanych wykonaniem Twojego remontu lub budowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu porównasz wiele ofert i będziesz mógł wybrać tę najbardziej korzystną dla siebie.

Jeśli nie mamy możliwości odnalezienia ekipy remontowo-budowlanej z polecenia ani nie chcemy otrzymać ofert od wielu firm, warto przejrzeć branżowe fora internetowe. Jest to cenne źródło informacji o stawkach za usługi budowlano-remontowe w poszczególnych województwach oraz o rzetelności lokalnych wykonawców. Przy odrobinie szczęścia uda nam się odnaleźć najbardziej polecaną firmę budowlano-remontową, a także firmy, które nie cieszą się dobrą reputacją. Lokalne fora internetowe są też pełne praktycznych wskazówek i wytycznych dotyczących konkretnych prac budowlano remontowych.

Przydatnym źródłem informacji ofertowych są też portale branżowe. Pamiętajmy, że wielu wykonawców ogłasza się na takich portalach i przedstawia w nich cenniki swoich usług. Popularne są zwłaszcza internetowe wyszukiwarki firm budowlanych – takie jak ta na Kalkulatorach Budowlanych. Można tam znaleźć oferty bardzo wielu firm, porównać je ze sobą i samodzielnie zdecydować, które z nich będą dla nas najbardziej korzystne.

Podczas poszukiwań ekipy budowlano remontowej pamiętajmy także, że nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Niektóre niedrogie firmy nie cieszą się zbytnim zaufaniem wśród klientów. Dlatego zaleca się poszukać opinii na temat danego wykonawcy i zapoznać się ze specyfiką jego pracy. Sprawdzone firmy budowlano remontowe działają w branży przynajmniej kilka lat. Z pewnością znajdziemy o nich informacje na lokalnych forach internetowych czy stronach branżowych. Dobrze będzie też porozmawiać z samymi potencjalnymi wykonawcami i poprosić o przedstawienie referencji. Dobry fachowiec będzie potrafił udzielić nam praktycznych wskazówek dotyczących preferowanych technologii i sposobów wykonania prac budowlano-remontowych.

Czy drogi oznacza najlepszy?

Niekoniecznie! W ofertach firm budowlano remontowych znajdziemy bardzo zróżnicowane cenniki. Wysokie stawki wykonawców nie muszą być równoznaczne z wysoką jakością wykonania usługi. Czasem zdarza się, że wygórowana stawka nie ma żadnego przełożenia na rzetelność i jakość usług firmy. Dlatego nie warto kierować się wyłącznie tym kryterium wyboru.

Można znaleźć wielu niedrogich wykonawców, którzy wykonują swoje usługi solidnie i zgodnie ze sztuką. Z reguły cieszą się dobrą opinią, a atrakcyjna cena usług sprawia, że są chętnie wybierani przez inwestorów. Niedrogi, a jednocześnie sprawdzony fachowiec będzie miał dużo zleceń, a na rozpoczęcie współpracy trzeba czasem czekać nawet kilka miesięcy. Jest to dla nas czytelny znak świadczący o dobrej jakości usług. Jeśli wykonawca obiecuje natychmiastowe rozpoczęcie prac i bardzo szybką realizację usługi, najprawdopodobniej nie ma innych klientów. W tym wypadku warto zachować szczególną ostrożność i zasięgnąć informacji o jakości oferowanych przez niego usług. Dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie wykonanych wcześniej realizacji. Jeśli mamy taką możliwość porozmawiajmy z poprzednimi klientami firmy i zasięgnijmy ich opinii. Będzie to dla nas cenne źródło informacji, które wskaże czy konkretna firma budowlano-remontowa jest warta naszego zaufania.

Czy możemy oszczędzić na umowie i rachunkach?

Oczywiście możemy, jednak jest to wysoce ryzykowne. Niektóre firmy budowlano remontowe proponują inwestorowi rabaty w zamian za rezygnację z umowy i faktur. Z teoretycznego punktu widzenia jest to korzystne dla obydwu stron. Jednak w praktyce inwestor zostaje narażony na znacznie większe ryzyko. Prace wykonywane na podstawie umowy ustnej nie są prawnie wiążące. Wykonawca może w każdej chwili po prostu zniknąć i nie będziemy mieć w tego dowodu przekazania mu na przykład zaliczki.

Oszczędność na umowie i rachunkach niesie także ryzyko w postaci braku gwarancji na wykonaną usługę. Po pewnym czasie może się okazać, że inwestycja zawiera wady, bądź powstaje uszkodzenie wynikające z niewłaściwego wykonania prac. W tym wypadku najczęściej nie możemy liczyć na żadne reklamacje bądź naprawy gwarancyjne. Brak umowy utrudnia nam też wystąpienie na drogę sądową. Dlatego zalecamy, by większe prace budowlano remontowe były w pełni sformalizowane. Podpiszmy umowę z wykonawcą, żądajmy należnych nam faktur i rachunków. Dzięki temu ograniczymy ryzyko inwestycyjne i zapewnimy sobie prawo do ewentualnych napraw gwarancyjnych.

Referencje i zaplecze technologiczne

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć referencje wykonawcy. Zapytajmy o portfolio bądź adres strony internetowej na której obejrzymy poprzednie realizacje. Najkorzystniej byłoby, gdyby firma potrafiła wskazać realizacje, które możemy obejrzeć na żywo. Dzięki temu zdobędziemy kontakt do poprzednich klientów dysponujących praktyczną wiedzą na temat rzetelności wykonawcy.

W drugiej kolejności zwróćmy też uwagę na zaplecze technologiczne. Firma budowlano-remontowa powinna posiadać przynajmniej podstawowy sprzęt. Warto zapytać też o kwalifikacje poszczególnych pracowników, którzy będą wykonywać nasze zlecenie. Jeśli firma działa od dawna i zatrudnia sprawdzonych pracowników, najprawdopodobniej nie mamy powodu do obaw.

Tanio, dobrze i bezpiecznie

Powyżej wskazaliśmy na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru firmy budowlano remontowej. Okazuje się, że przy odpowiednim przygotowaniu można wybrać zarówno tanią jak i bezpieczną ofertę handlową. Usługom takim jak Szukaj Wykonawcy mamy możliwość porównania wielu ofert z naszego regionu. Pamiętajmy tylko, że najniższe stawki wykonawców z reguły nie oznaczają wysokiej jakości. Warto zachować czujność i sprawdzić wiarygodność takiego oferenta.

W przypadku większej inwestycji możemy też wynegocjować dodatkowy rabat. Podczas budowy nawet kilkuprocentowa obniżka cen robocizny okaże się odczuwalną oszczędnością. Przed podpisaniem umowy z konkretnym wykonawcą dobrze będzie też stworzyć własny przedmiar robót i kosztorys inwestorski. Wykonamy go bezpłatnie na Kalkulatorach Budowlanych. Kosztorys będzie pomocnym narzędziem w oszacowaniu cen materiału i stawek robocizny. Wykonany w odpowiedni sposób wskaże nam realna skalę wydatków z którymi trzeba się liczyć podczas inwestycji. Własny kosztorys może być też przydatnym narzędziem w czasie negocjacji cen z potencjalnym wykonawcą.

ikona podziel się Przekaż dalej