Ciepła płyta fundamentowa – czy grzewcza płyta sprawdza się w praktyce?
O ciepłej płycie fundamentowej usłyszeć mogliśmy już kilka lat temu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza gdy w planach mamy budowę domu energooszczędnego. Ale czy na pewno grzewcza płyta sprawdza się w praktyce, tak jak zapewniają jej producenci?
Jeśli planujesz budowę domu i szukasz kierownika budowy, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ciepła płyta fundamentowa
Ciepła płyta fundamentowa jest połączeniem płyty fundamentowej z systemem grzewczym. Powodem, dla którego opracowano takie rozwiązanie, była redukcja wilgoci w budynku mieszkalnym. Zadaniem płyty grzewczej jest również zapewnienie stabilnej temperatury i komfortu cieplnego, zmniejszając przy tym koszty eksploatacji. Tego typu fundament sprawdzi się w różnorodnych budynkach, od domów jednorodzinnych po hale przemysłowe.
W płycie fundamentowej grzewczej, nośnikiem ciepła może być powietrze, a także woda. W pierwszym przypadku, obieg powietrza w rurach odbywa się przy użyciu wentylatora będącego elementem agregatu grzewczego. Powietrze, które przepływa przez nagrzewnicę wodną lub elektryczną, osiąga odpowiednią temperaturę do rozgrzania płyty fundamentowej. Agregat grzewczy wyposażony jest w cztery nagrzewnice, do sterowania których możemy wykorzystać osobne termostaty pokojowe. Jeśli zastanawiasz się nad rodzajem fundamentów, w tym artykule porównaliśmy płyty z ławami.
Płyta fundamentowa grzewcza - zalety
Jako że ciepła płyta fundamentowa znajduje się dość płytko, doskonale sprawdzi się w przypadku gruntów o wysokim poziomie wód gruntowych. Dzięki zwiększonej powierzchni, płyta fundamentowa grzewcza równomiernie przenosi ciężar budynku na podłoże, co jest szczególnie istotne w kwestii gruntów o małej nośności lub wykazujących małą odporność na osiadanie. Większa podstawa dla przegród pionowych z kolei przyczynia się do większej elastyczności podczas rozmieszczania ścian nośnych, jak i kominów.
Na korzyść tego typu rozwiązania przemawia przede wszystkim krótki czas budowy, którą można rozpocząć o każdej porze roku. Zaleta ta wynika głównie z minimalnej ilości przeprowadzonych robót ziemnych. Sprawdź także, ile kosztuje wykonanie płyty fundamentowej.
Powierzchnia płyty grzewczej występuje w postaci jednego elementu, na którym możemy bezpośrednio położyć warstwę wykończeniową. Większą izolację cieplną zapewnia gruba warstwa styropianu, która otacza ciepłą płytę fundamentową z każdej strony. Walorem tego rozwiązania jest zwiększona izolacja skutecznie redukująca wilgoć i możliwość kontrolowania temperatury powietrza w każdym pomieszczeniu. Wykorzystując ogrzewanie podczas prac budowlanych przyczynimy się do szybszego ich przebiegu, bowiem będzie osuszało betony oraz tynki. Wszelkie niezbędne informacje na temat płyt fundamentowych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Ciepła płyta fundamentowa - wady
W cieniu wielu zalet, za rozwiązaniem w postaci ciepłej płyty fundamentowej, kryją się również wady. Jedną z nich są bez wątpienia wysokie koszty budowy, na które przekłada się konieczność zakupu wysokiej jakości betonu czy wymiany gruntu, jeśli okaże się niejednolity. Ponadto, wybierając instalację napędzaną powietrzem będziemy musieli liczyć się z głośną pracą agregatów. Warto mieć na uwadze, że wszystkie instalacje powinny być bardzo dokładnie zaplanowane, bowiem po wylaniu betonu na rury grzewcze nie będziemy mieli możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian. Płyta fundamentowa grzewcza to również długie oczekiwanie na ogrzanie całego budynku i jego wychłodzenie.