Fundament schodkowy – funkcjonalne rozwiązanie

Ława schodkowa sprawdza się w trudnym terenie

Ława fundamentowa jest ważnym elementem konstrukcji budynku. To ona za pośrednictwem ścian fundamentowych odbiera obciążenia użytkowe i własne całego budynku. Wśród projektów domów można odnaleźć wiele propozycji wykorzystujących to klasyczne rozwiązanie. Nie jest to jednak technologia, która sprawdza się w każdych okolicznościach. Dlatego też wśród ław fundamentowych stworzono pewną modyfikację.

Ową modyfikacją jest ława schodkowa, znana również jako fundament schodkowy. Najczęściej stosuje się ją, gdy w projekcie domu uwzględniono częściowe podpiwniczenie. W tym przypadku nie można zwyczajnie przeznaczyć części terenu do wykopania piwnicy. A to, dlatego, że trzeba zachować ciągłość ław fundamentowych. By zastosować się do tej zasady należy sięgnąć po fundament schodkowy.

Ławy schodkowe nie pojawiają się wyłącznie podczas budowy domu częściowo podpiwniczonego. Na ich zastosowanie wpływają też warunki stawiane przez teren. Opisywany rodzaj fundamentów wykonuje się, gdy chcemy posadowić dom na skarpie. W tym wypadku kąt nachylenia ław odpowiada naturalnemu kątowi nachylenia stoku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach fundamentów i ich zastosowaniu.

Kolejne zasady wylewania fundamentów schodkowych

Wiemy już, że ławy schodkowe konstruuje się przy budowie domu częściowo podpiwniczonego i tego posadowionego na skarpie. Nie są to jedyne sytuacje, gdy sięga się po tę technologię. Sprawdza się ona również na działkach budowlanych o słabym gruncie. Takim, który ma tendencję do odkształcania się pod wpływem obciążeń. Jeżeli nienośny grunt zalega pod częścią budynku na głębokość dwóch metrów, warto położyć tam fundament schodkowy.

Na rynku można znaleźć wiele gotowych projektów domów. Jednakże niewiele z nich uwzględnia późniejsze dobudowanie dodatkowych pomieszczeń. Do już zbudowanego domu nie można dołączyć fundamentów położonych niżej. Może to skutkować niszczeniem ścian. By temu zapobiec, konstruktorzy sięgają po sprawdzone rozwiązanie, jakim jest fundament schodkowy. Po tych przykładach doskonale widać, jak ważne miejsce w budownictwie zajmuje ten fundament. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fundamentach.

W częściowym podpiwniczeniu domu ściany piwnicy są położone niżej niż reszta budynku. Przejście z jednego poziomu na drugi musi być płynne i właśnie, dlatego schodkowe rodzaje fundamentów są najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji. Stopnie nie mogą być wyższe niż 30 cm. Wysokość ławy schodkowej jest mierzona prostopadle do podstawy. Ważne jest to, że nie może być ona mniejsza od wysokości pozostałych fundamentów. Jeśli chodzi o szerokość to jest ona taka sama jak pozostałych ław.

Zbrojenie fundamentu schodkowego – zasada działania

Jak wykonujemy zbrojenie fundamentów schodkowych?

Fundamenty schodkowe łączą fundamenty piwnic z ławami części niepodpiwniczonej. Bardzo ważne jest to, by ich pochylenie nie było zbyt duże. Maksymalna wartość wynosi 30 stopni i ani stopnia więcej. Nie można też zapominać o tym, że opisywane ławy wykonuje się stosunkowo krótkimi odcinkami. Wynoszą one zazwyczaj około 1,5 metra a ich końce powinny się stykać na długości równej ich wysokości.

Jak wykonać zbrojenie fundamentu schodkowego? Wszystko zależy od doświadczenia w temacie zbrojenia fundamentów. Jeśli mieliśmy z tym do czynienia to uzbrojenie ławy schodkowej nie będzie trudne. Przede wszystkim, dlatego, że wykorzystuje się te same materiały i techniki, co przy zbrojeniu zwykłych ław. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie na fundamenty?

Zbrojenie schodkowych ław fundamentowych

Rodzaj zbrojenia

Rodzaj i ilość prętów

Rodzaj strzemiona do łączenia

Sposób kotwienia

Klasyczne zbrojenie podłużne

Cztery pręty zbrojeniowe o średnicy 12 mm

Standardowe strzemiona o średnicy 6 mm

Górne zbrojenie powinno być wpuszczone do dolnego odcinka. Dolne wpuszczamy do górnego odcinka.

Do wykonania ławy fundamentowej używamy betonu klasy C12/15.

ikona podziel się Przekaż dalej