Grunt sczepny do przygotowania podłoża

Gruntowanie podłoża przed wykończeniem powierzchni

Nałożenie wałkiem lub pędzlem specjalnego preparatu gruntującego jest zabiegiem prostym, a na dodatek cena gruntu jest też niewysoka. Pominięcie gruntowania jest oszczędnością pozorną, a jego brak uwidoczni się wcześniej lub później. Należy się upewnić, czy pod farbę, wylewkę albo tynk został położony środek gruntujący.

Gruntowanie zmniejsza chłonność powierzchni, przez co farba albo zaprawa nie wysycha zbyt szybko. Porowata struktura podłoża jest bardzo nasiąkliwa i bez gruntu wchłania wilgoć nakładanej masy, powodując jej pękanie, kruszenie siei odpadanie. Z kolei podłoże bardzo gładkie nie stwarza warunków do dobrego przywierania farby albo zaprawy. Grunt sczepny nałożony na tę powierzchnię umożliwia lepsze przywieranie powłoki.

Kiedy ściana albo podłoga ma mimo czyszczenia luźne drobiny na powierzchni, które zmniejszają przyczepność nakładanej powłoki, albo tendencję do kruszenia się, warstwa gruntu zwiąże je z podłożem. Gruntowanie ma też zastosowanie w przypadku potrzeby izolacji plam na podłożu, które mogłyby przenikać przez farbę. Producenci oferują w sprzedaży również takie grunty.

Wykonanie gruntowania specjalnym preparatem

Preparaty gruntujące są dostępne w formie gotowej do bezpośredniego użycia oraz w postaci koncentratu, który przed użyciem należy rozcieńczyć wodą. W każdym przypadku należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.  Czasem trzeba nanosić dwie warstwy preparatu, zachowując odpowiednie przerwy między zabiegami.

Grunt przygotowujący podłoże najlepiej jest nanosić szerokim pędzlem albo wałkiem. Mocne wcieranie preparatu jest bardziej korzystne niż nanoszenie go metodą natryskową. Grunt sczepny posiada w swoim składzie kruszywo, które wymaga starannego mieszania w trakcie gruntowania.

Ściany nowe, bez względu na rodzaj tynku lub innego wykończenia, wymagają przygotowania poprzez gruntowanie. Grunt zapewnia trwałość i estetyczny wygląd powłoki, podnosi skuteczność malowania i zabezpiecza przed pleśnią i grzybami. Gruntowanie jest też niezbędne, jeśli w trakcie remontu usunięte zostały stare powłoki albo na powierzchni widoczne są plamy i zacieki. W pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, jak kuchnia, czy łazienka, gruntowanie ścian stanowi ochronę przed przenikaniem wody do podłoża.

Zastosowanie gruntowania pod różne powłoki wykańczające

Grunt pod farbę, płytki i tynk

Chociaż istnieją w handlu preparaty gruntujące typu uni-grunt, sugerujące zastosowanie do rozmaitych celów, to jednak korzystniej jest dobrać grunt do konkretnego zastosowania. Wybór preparatu jest uzależniony od rodzaju planowanego materiału oraz celu, jaki ma być uzyskany. Do wykończenia ściany tynkiem używany jest tynk gipsowy, tynk silikatowo-silikonowy albo cementowo-wapienny. Jako podłoże pod tynk służy zwykle mur z cegieł, bloczków albo pustaków, czasem płyta gipsowo-kartonowa.

Sprawdzona firma do fundamentów

Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy do wykonania fundamentów, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm. Usługa jest bezpłatna.

Sprawdź!

Na gładkiej i nienasiąkliwej ścianie przyczepność poprawi zawierający kruszywo grunt sczepny. Umożliwi nałożenie nowej powłoki na belkach, słupkach i innych betonowych elementach. Tynki cienkowarstwowe wymagają gruntowania preparatem z drobnym kruszywem. Można go używać również pod malowanie farbami elewacyjnymi.

Farby posiadają zwykle bardzo dobrą przyczepność do podłoża, jednak gruntowanie przed malowaniem jest także zabiegiem obowiązkowym. Preparat ogranicza tutaj chłonność, wiąże cząstki podłoża i ewentualnie izoluje uporczywe zanieczyszczenia. Podobnie przed naklejeniem płytek ceramicznych – grunt sczepny nadaje gładkim powierzchniom potrzebną przyczepność. Specjalny rodzaj gruntu epoksydowego umożliwia z kolei nakładanie nowych płytek bez odrywania starych. Mozaiki lustrzane oraz lustra dekoracyjne na różnych podłożach umożliwia klej do luster. Zanim zastosuje się bezrozpuszczalnikowy klej do luster, podłoże trzeba wcześniej zagruntować.

Bez gruntowania nie obejdzie się też budowa podłogi. Gruntuje się strop albo płytę betonową przed wykonaniem podkładu podłogowego. Gruntu wymaga też warstwa podkładu, na którym ma być wylewka samopoziomująca. Jeśli na podkładzie podłogowym planowana jest podłoga żywiczna, trzeba go zagruntować gruntem epoksydowym. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki grunt do ścian wybrać.

Przykłady gruntu pod farby, tynki i podłogi

  • Termo Organika - grunt sczepny TO-GS – cena ok. 60 zł, do gruntowania podłoża przed położeniem tynków cienkowarstwowych silikonowych, silikonowo-akrylowych i silikatowo-silikonowych. Nadaje się do gruntowania gładkich powierzchni z betonu, płyt gipsowo-kartonowych, płyt drewnopodobnych.
  • Atlas uni-grunt – preparat pod posadzki, gładzie, tynki, kleje i farby. Wzmacnia powierzchnię, zmniejsza chłonność, głęboko wnika w podłoże.
  • Ceresit grunt kwarcowy - cena ok. 94 zł, zwiększa przyczepność do podłoża, redukuje chłonność, jest wodoodporny. Może być stosowany na beton, płyty wiórowe i gipsowo-kartonowe.
  • Fox grunt sczepny – zwiększa przyczepność i redukuje chłonność. Nadaje się na podłoże betonowe, tynki i gładzie oraz płyty gipsowo-kartonowe. Stosuje się pod tynki, farby i płytki ceramiczne i kamienne.

Uszczelniająca folia w płynie na zewnątrz

Folia w płynie na zewnątrz jest preparatem na bazie żywic syntetycznych, który po wyschnięciu ma właściwości uszczelniające podobne do folii. Służy do hydroizolacji powierzchni ścian i podłóg. Powłoka takiej folii zabezpiecza podłoże przed przedostawaniem się wilgoci z zewnątrz. Wbrew pozorom, same płytki ceramiczne nie zapewniają szczelności i po pewnym czasie przez warstwę płytek może zacząć przenikać woda.

Folia w płynie, elastyczna masa uszczelniająca, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi możliwość przedostawania się wilgoci do podłoża. Może być stosowana w kuchni, pralni i łazience. Na zewnątrz sprawdza się na balkonie i tarasie. Posiada dobrą przyczepność do podłoży budowlanych – płyty gipsowo-kartonowe, płyty wiórowe, beton, tynk silikatowo-silikonowy i inne.

ikona podziel się Przekaż dalej