Po co mi izolacja starych fundamentów?

Brak odpowiedniej izolacji fundamentów w domu może wywoływać długotrwałe zawilgocenie ścian w murze. To z kolei prowadzi do pojawiania się grzybów i groźnych dla naszego zdrowia pleśni. W tym wypadku moglibyśmy natychmiast wykonać osuszanie murów oraz usunąć pleśń ze ścian. Jednak podstawą będzie wyeliminowanie przyczyny problemu.

Szczelna izolacja fundamentów w starym domu jest też istotna z przyczyn ekonomicznych. Pamiętajmy, że zawilgocone ściany zewnętrzne w domu posiadają ograniczoną izolacyjność termiczną. W praktyce oznacza to, że ściany zewnętrzne będą się szybciej wychładzały i zwiększały zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. Dobrze wykonana izolacja pionowa fundamentów zapobiegnie temu zjawisku. Jeśli interesuje cię hydroizolacja przeciwwodna budynku, więcej o niej przeczytasz w tym artykule. Metody osuszania budynków, w tym osuszanie ścian i osuszanie murów, są różne. Aby nie pojawiła się wilgoć w piwnicy i w domu konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie, jeśli chodzi o ściany fundamentowe.

Jak wykonać nową izolację fundamentów?

Izolacja fundamentów w starym domu może zostać wykonana podobnie jak hydroizolacje w nowych obiektach. Współczesne projekty domów posiadają już wszystkie wytyczne, które wskazują, jak powinna przebiegać izolacja pozioma. W przypadku budynków starszego typu jesteśmy zdani na siebie. Poniżej przedstawimy, jak przebiega izolacja starych fundamentów metodą tradycyjną.

Izolacja starych fundamentów - odkopanie fundamentów

Pierwszym etapem działań praktycznych będzie odkopanie fundamentów. Ta czynność może wydawać się prosta, jednak w praktyce sprawia wiele problemów. Odkopywanie fundamentów starego budynku można wykonać jedynie w oparciu o kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest przeprowadzanie prac etapowo. Nie możemy jednocześnie odkopać wszystkich fundamentów dookoła budynku. Mogłoby to doprowadzić do ograniczenia ich stabilności i nieodwracalnych uszkodzeń w konstrukcji nośnej budynku. Dlatego odkopywanie fundamentów wykonuje się do głębokości ok. 1 metra poniżej poziomu gruntu. Długość odsłoniętej partii fundamentów nie powinna przekraczać 2 metrów. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko ich osłabienia.

Izolacja fundamentów w starym domu - oczyszczanie i osuszanie budynków

Po odkopaniu fragmentów fundamentów przechodzimy do drugiego etapu. Będzie to oczyszczenie i osuszanie murów. Pamiętajmy, że hydroizolacja powinna być tworzona jedynie na odpowiednio suchych powierzchniach. Dlatego zaleca się, by odkopany fundament schnął przynajmniej kilka dni w sprzyjających warunkach pogodowych. Po tym czasie można już oczyścić ściany fundamentowe oraz uzupełnić ewentualne ubytki.

Izolacja fundamentów folią - zaizolowane stare fundamenty przed pociągnięciem budowy dalej w domu jednorodzinnym na tle osiedla takich domków
Izolacja fundamentów w starym domu - sprawdzone sposoby i ceny

Izolacja pionowa fundamentów

Odpowiednio przeprowadzone osuszanie murów doprowadzi nas do następnego etapu prac. Będzie to izolacja pionowa fundamentów. Hydroizolacja powinna być dopasowana do specyfiki budynku oraz lokalnych warunków gruntowych. Do dyspozycji mamy lepiki, izolacje natryskowe, papy termozgrzewalne itp. Pamiętajmy, że materiał izolacyjny powinien zapewnić pełną ochronę przed podciąganiem wilgoci. Sposób montażu musi być przeprowadzony zgodnie z wymaganiami danego materiału hydroizolacyjnego. Przy okazji dobrze będzie wykonać ocieplenie fundamentów, które wyeliminuje mostki termiczne powstające poniżej poziomu gruntu. Więcej o izolacji fundamentów przeczytasz w tym artykule.

Izolacja starych fundamentów zakończona zakopaniem

Przyjmijmy, że nasza izolacja starych fundamentów jest już przygotowana. Ostatnim krokiem będzie zakopanie zaizolowanych ścian fundamentowych. Podczas prac nie wolno dopuścić do uszkodzenia powłoki izolacyjnej. Dużym ułatwieniem okazuje się tutaj folia kubełkowa. Chemia budowlana, jaką jest folia kubełkowa pomaga przy wykonywaniu izolacji. Jej głównym zadaniem będzie zabezpieczenie muru przed uszkodzeniami mechanicznymi wywołanymi przez zasypywaną ziemię. Warto też pamiętać, że folia kubełkowa wspomaga odprowadzanie wilgoci z pionowych powierzchni. Układamy ją kubełkami w kierunku ściany. W ten sposób pomiędzy murem, a kubełkami pozostaje wolna przestrzeń. Sprzyja to cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie także odprowadzaniu wilgoci.  Odpowiednio zamontowana folia kubełkowa będzie też zabezpieczała fundamenty przed bezpośrednim napieraniem podwyższonego poziomu wód gruntowych. Z pewnością warto w nią zainwestować podczas tworzenia izolacji fundamentów w starym budynku. W trakcie montażu trzeba też pamiętać, by folia kubełkowa wystawała ponad poziom gruntu. Więcej o jej parametrach i zastosowaniu dowiesz się z tego artykułu.

Sprawdzona firma do fundamentów

Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy do wykonania fundamentów, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm. Usługa jest bezpłatna.

Sprawdź!

Ważną zasadą jest także to, by do obsypywania ścian fundamentowych nie wykorzystywać tego samego podłoża, który wykopaliśmy. Znacznie lepiej sprawdza się tu piach bądź żwir. Dzięki temu sprawimy, że wody opadowe będą szybciej spływać do dolnych warstw podłoża.

Izolacja starych fundamentów - a może przepona hydrofobowa?

Izolacja fundamentów w starym domu może zostać przeprowadzona na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykonanie przepony hydrofobowej. Jest to jednoczesne osuszanie budynków i wykonanie szczelnej izolacji przeciwwilgociowej. Przepona hydrofobowa tworzy barierę ochronną, która zabezpiecza mury przed podciąganiem kapilarnym. Polega na nasyceniu ścian odpowiednimi preparatami (metodami iniekcyjnymi). Iniekcja fundamentów zasadniczo przybiera dwie formy.

Zakładanie izolacji fundamentów i osuszanie fundamentów poprzez wiercenie kanalików przeprowadzane przez robotnika ubranego w strój roboczy z wiertarką
Izolacja fundamentów w starym domu - sprawdzone sposoby i ceny

Osuszanie murów - iniekcja krystaliczna

To bardzo skuteczne i trwałe osuszanie budynków. Iniekcja krystaliczna ogranicza zjawisko podciągania wilgoci kapilarnej, czyli gromadzącej się w mikrokanalikach muru. Metoda polega na wydrążeniu niewielkich kanalików w murze. W kanaliki aplikuje się specjalną zaprawę, składającą się z cementu portlanckiego, wody i aktywatora krzemionkowego. Mieszanina rozprzestrzenia się w obrębie kilku centymetrów od kanaliku iniekcyjnego. Mikrokanaliki, w których gromadziła się wilgoć zostają uzupełnione o szczelną zaprawę. Dzięki temu tworzy się trwała izolacja pionowa fundamentów.

Takie osuszanie budynków sprawia, że wilgoć nie gromadzi się już w mikrokanalikach i nie przesiąka do pomieszczeń. Wykonana metodą iniekcyjną bariera ochronna jest szczególnie polecana do izolacji fundamentów starych domach. Będzie skuteczna nawet wtedy, gdy pod budynkiem nie znajduje się izolacja pozioma fundamentów.

Osuszanie murów - iniekcja termiczna

To kolejny skuteczny sposób na osuszanie budynków. Iniekcja termiczna wykorzystuje strumień gorącego powietrza, który wtłacza się w wywiercone uprzednio otwory. Dzięki temu następuje bardzo szybkie i skuteczne osuszanie murów. Wydrążone kanaliki zostają uzupełnione specjalną mieszaniną żywic metylosilikonowych. Dzięki temu powstaje wydajna izolacja pozioma i pionowa fundamentów.

Izolacja starych fundamentów metodami iniekcyjnymi jest bardzo skuteczna. Jednak wymaga dużej wiedzy, odpowiedniego sprzętu i znajomości technologicznej. Dlatego nie przeprowadzimy jej samodzielnie. Do prac warto zatrudnić doświadczoną ekipę wykonawców. Cennik usług jest przedstawiony indywidualnie, w oparciu o lokalne warunki gruntowe, powierzchnie fundamentów oraz ich specyfikę. Sprawdź także nasz artykuł, jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową.

Ile kosztuje izolacja fundamentów w starym domu?

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Oszacowanie kosztów jest możliwe jedynie po dokładnej analizie rozmiarów budynku, jego konstrukcji, oraz stopnia zawilgocenia. Opisana na samym początku izolacja pionowa fundamentów (z odkopywaniem i nakładaniem nowych warstw hydroizolacyjnych) z pewnością będzie wydatkiem rzędu kilkuset złotych za metr kwadratowy. Cennik prac zostaje ustalony indywidualnie z wykonawcą. Bez wątpienia wpłynie na niego rodzaj materiałów, z których powstanie nowa hydroizolacja. Niemniej jednak tradycyjnie przeprowadzona izolacja fundamentów w starym domu zawsze jest dość kosztowna i kłopotliwa. Dlatego coraz popularniejszą alternatywą okazują się przepony hydrofobowe. Dzięki nim na ścianach fundamentowych tworzy się wydajna izolacja pozioma i pionowa, a ściany fundamentowe i cały budynek zostaje zabezpieczony przed podciąganiem wilgoci kapilarnej. Cennik za osuszanie murów metodą iniekcyjną może być bardzo zróżnicowany. Stawka będzie się różnić w zależności od wykonawcy. Najmniej zapłacimy za iniekcje w ścianie z cegły. Nieco więcej za iniekcje w ścianach kamienno ceglanych i betonowych. Największym wydatkiem okaże się osuszanie murów żelbetowych.

Bezpieczne odgrzybianie i osuszanie budynków

Tradycyjnie wykonana izolacja fundamentów w starym domu nie oznacza jeszcze, że wszystkie ściany pomieszczeń zostały dostatecznie osuszone. Jeśli w budynku pojawiły się wykwity i pleśnie warto przeprowadzić dodatkowe osuszanie murów. Najprostszym, nieinwazyjnym sposobem okazuje się nagrzanie pomieszczeń. W tym celu podwyższamy temperaturę w budynku do maksymalnie 35 0C. Dzięki wyższej temperaturze wilgoć znajdująca się w powierzchniowych warstwach ściany zaczyna parować. Powstająca para wodna zostanie odprowadzona przez system wentylacji budynku.

Niestety tego rodzaju osuszanie murów sprawdza się jedynie przy niewielkich, powierzchniowych zawilgoceniach. Nie usuniemy nim wilgoci znajdującej się w głębokich warstwach muru. W ich wypadku warto zastosować kondensacyjne lub mikrofalowe osuszanie murów. Są to kolejne nieinwazyjne metody, które możemy zastosować we wnętrzach budynku. Metoda kondensacyjna i mikrofalowa wykazują dużą skuteczność, jednak wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu, a przez to cena ich wykonania jest dość wysoka. Przeczytaj także nasz artykuł: Jak wygląda osuszanie budynków, gdy w domu jest wilgoć?

Po osuszeniu murów możemy już usunąć pleśń, która pojawiła się na ścianie. Najprostszym sposobem będą preparaty grzybo- i pleśniobójcze, które kupimy w każdym sklepie branżowym. Są to silnie skoncentrowane preparaty nanoszone na ścianę przy pomocy atomizera. Po naniesieniu ich na ścianę trzeba odczekać kilka godzin, a następnie przetrzeć powierzchnię czystą ściereczką. Zasady aplikacji preparatów grzybobójczych mogą różnić się w zależności od producenta. Dlatego podczas prac warto stosować się do instrukcji podanej na opakowaniu produktu. Nie zapominajmy też o odzieży ochronnej zabezpieczającej przed bezpośrednim kontaktem z substancjami odgrzybiającymi i pleśniobójczymi.

ikona podziel się Przekaż dalej