Izolacja ław fundamentowych – zbędna czy nie?

Wielu osobom wydaje się, że izolacja pozioma ław fundamentowych jest po prostu zbędna. W końcu warstwa izolacji poziomej jest bez sensu, skoro woda i tak może dostawać się do nich z boków. Okazuje się jednak, że ma to więcej sensu, niż może się wydawać.

Izolacja pionowa fundamentów, czyli zabezpieczenie ich z zewnątrz jest standardowo wykonywane. Gorzej z izolacją poziomą, czyli zabezpieczeniem ław fundamentowych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie przed kapilarnym podsiąkaniem gruntu. Pod fundamentami najczęściej wody nie ma (chyba że są posadowione na gruncie o wysokiej linii wody, ale wtedy wykonuje się zupełnie inną izolację przeciwwodną), ale może podsiąkać nawet z głębokości 1,5 m!

Izolacja pozioma to nie tylko izolacja przeciwwilgociowa. Jej zadaniem jest także ułatwienie poślizgu między ławą a ścianą fundamentową. Budynek cały czas osiada, więc jeśli byłyby połączone na sztywno, fundament zaczynałby pękać. Jeśli jest zastosowana izolacja, drobne ruchy ścian fundamentowych nie stanowią większego problemu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami na temat izolacji fundamentów?

Czym izolować ławy fundamentowe?

Do izolacji poziomej najczęściej używa się papy. Można zdecydować się na tańszą papę na lepiku lub termozgrzewalną. Układanie obu nie jest trudne. Papa ma tę właściwość, że bardzo dobrze izoluje przed wodą, ponieważ jest praktycznie nieprzemakalna i nienasiąkalna. Należy tylko pamiętać, by dobrze połączyć jej elementy, aby papa była gładką całością.

Fundamenty oraz izolacja ław fundamentowych, w tym izolacja pozioma ław fundamentowych oraz sposoby izolacji
Izolacja ław fundamentowych i ich ocieplenie - materiały, wykonanie, porady

Papę czasami zastępuje się grubą folią wykonaną z PCV, wyposażoną w niewielkie zagłębienia. To tak zwana folia kubikowa, która także stanowi świetną izolację dla ścian fundamentowych przed wodą. Wybór materiału nie ma znaczenia przy instalacji ogrzewania podłogowego.

Izolacja przeciwwilgociowa ław fundamentowych

Materiały izolujące układa się na ławach fundamentowych. Nigdy nie pod nimi. Chociaż wydaje się to zasadne, nie ma to większego sensu. Beton co prawda nasiąka wodą i może zdarzyć się, że ławy fundamentowe pozostaną mokre, jednakże im to nie szkodzi – beton nie reaguje źle na wodę. O wiele bardziej szkodliwe są dla niego kwasy znajdujące się w glebie, ale przed nimi ma go chronić izolacja pionowa fundamentów. Dlatego połączenie izolacji pionowej z poziomą jest takie istotne. Sprawdź także ten artykuł o izolacji fundamentów w starym domu.

Izolacja przeciwwilgociowa powinna być układana na ławach fundamentowych. To na niej powinny stać ściany fundamentowe. Izolacja nie wpływa na zakładanie ogrzewania podłogowego.

Ocieplenie ław fundamentowych

Izolacja pozioma ław fundamentowych i izolacja pionowa fundamentów są wykonywane, by zabezpieczyć mur przed działaniem wilgoci. Można jednakże zadbać także o warstwę termoizolacyjną, która zatrzyma ciepło w budynku.

Ocieplenie ław fundamentowych wykonuje się raczej rzadko. O wiele częściej można spotkać ocieplenie ścian fundamentowych. Nie jest to łatwe – w końcu zastosowany materiał musi być odporny i na zimno, i na wilgoć. Najważniejszym elementem jest izolacja cieplna od zewnątrz. Warto jednak wykonać dodatkową – nałożyć kolejną warstwę izolacyjną od środka. Wszystko po to, by straty ciepła w strefie cokołowej były jak najniższe. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem budowy i izolacji fundamentów.

Ocieplenie ław i ścian fundamentowych jest szczególnie istotne w przypadku domu energooszczędnego czy ekologicznego. Wtedy straty ciepła muszą być jak najmniejsze, po prostu minimalne. W tym przypadku termiczna izolacja ław fundamentowych ma szczególne znaczenie. Okazuje się jednak, że domy na płycie fundamentowej tracą o wiele mniej ciepła, więc najczęściej wykorzystuje się właśnie ten sposób fundamentowania.

ikona podziel się Przekaż dalej