Izolacja pozioma fundamentów i jej najważniejsze zadania

Czym jest pozioma izolacja ław fundamentowych?

Pozioma izolacja przeciwwilgociowa to warstwa specjalnego materiału umieszczona pomiędzy ławą fundamentową a ścianą zewnętrzną. Wykonuje się ją również pomiędzy fundamentami a ścianami na parterze. W tym miejscu warto odpowiedzieć, jakie jest jej zadanie? Izolacja pozioma fundamentów chroni je przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. By prawidłowo spełniała swoją rolę, jej szerokość musi być taka sama, jak szerokość ściany lub ławy.

Ochrona przed podciągającą wodą nie jest jedynym zadaniem poziomej izolacji przeciwwilgociowej. Jest ona też poślizgową warstwą rozdzielającą ściany i ławy fundamentowe. Dzięki temu nie stanowią one jednego elementu. To z kolei sprawia, że na ich styku nie powstają pęknięcia w wyniku osiadania budynku. Nie trzeba mieć ogromnej wiedzy budowlanej, by wiedzieć, jak ważna jest to kwestia.

Eksperci radzą, by hydroizolacja pozioma fundamentów nie ograniczała się wyłącznie do ław i ścian zewnętrznych. Materiały chroniące przed wilgocią warto też zastosować pod ścianami nośnymi i działowymi. Wtedy łączymy je z warstwą izolacji podłogi. To sprawi, że budynek będzie w pełni odporny na wnikanie wody do wewnątrz. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami na temat izolacji fundamentów?

Nie zapominamy, że pozioma izolacja przeciwwilgociowa jest też stosowana w podłogach na gruncie. Najczęściej wykonuje się ją z dwóch materiałów. Pierwszy to specjalna folia izolacyjna a drugi to papa izolacyjna. Na fundamenty kładzie się takie same tworzywa. Dzięki nim podłoga na gruncie będzie dobrze chroniona przed wilgocią. Do tematu stosowanych materiałów powrócimy w dalszej części artykułu. Teraz przed nami izolacja pionowa, czyli uzupełnienie poziomej. Ściany fundamentowe i izolacja ścian fundamentowych to bowiem bardzo ważne zadanie.

Izolacje pionowe oraz konsekwencje braku obu wersji

Izolacja pionowa jest niezwykle ważnym uzupełnieniem odmiany poziomej. Jaka jest jej funkcja? Otóż w glebie zawsze będzie znajdowała się mniejsza lub większa ilość wilgoci. Zdarza się też, że jest to woda. Otacza ściany fundamentowe a te pozostawione bez ochrony będą ją chłonąć. I tu wkracza izolacja pionowa. Układa się ją na zewnątrz, od strony gruntu. Coraz częściej pojawia się też po wewnętrznej stronie ścian fundamentowych.

Hydroizolacja pozioma fundamentów odgrywa niezwykle ważną rolę. Jej brak może prowadzić do poważnych konsekwencji. Niezabezpieczony beton chłonie wilgoć jak gąbka. Na dłuższą metę to zjawisko doprowadzi do jego korozji i utraty stabilności konstrukcji. Ponadto izolacja ław fundamentowych zablokuje przenikanie wilgoci do wnętrza budynku. To nie dopuści do powstawania grzybów na ścianach. Sprawdź także ten artykuł o izolacji fundamentów w starym domu.

Zaizolowane ławy fundamentowe wpływają też na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Trzeba bowiem wiedzieć, że zawilgocenie fundamentów czy ścian przekłada się na spadek poziomu izolacyjności termicznej. Jeśli materiały ociepleniowe pokrywające termoizolację zostaną zawilgocone, powstaną mostki termiczne. Przez nie do budynku wniknie zimno z gruntu. To tyle, jeśli chodzi o konsekwencje. Teraz odpowiadamy, z czego powstaje izolacja pozioma.

Dom jednorodzinny i izolacja pozioma fundamentów czy też hydroizolacja pozioma fundamentów oraz porady, jaka izolacja pozioma
Izolacja pozioma fundamentów - opis, zastosowanie, materiały, wykonanie

Jaka izolacja pozioma – czego używamy do stworzenia tej warstwy?

Jaką izolację poziomą mamy do wyboru?

Niezależnie od tego, czy jest to podłoga na gruncie czy ława fundamentowa, materiały do izolacji poziomej są praktycznie te same. Dużą popularnością cieszy się papa izolacyjna na fundament. Z powodzeniem zastąpić ją mogą folie izolacyjne z PCV. To jeszcze nie koniec opcji do wyboru. Do dyspozycji mamy też masy bitumiczne. Te trzy materiały to dość duże pole manewru. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem budowy i izolacji fundamentów.

Jaka izolacja pozioma jest dostępna na rynku?

Folia izolacyjna z PCV

Papa izolacyjna na fundament

Masa bitumiczna

Właściwości

Najczęściej powstaje z PCV, ale dostępne są też wersje polietylenowe. Zgrzewalna lub samoprzylepna, odporna na uszkodzenia. Grubość w przedziale 1-1,5 mm.

Najlepsza jest papa modyfikowana SBS lub APP. Materiał jest elastyczny i odporny na uszkodzenia. Do dyspozycji mamy wersje samoprzylepne i termozgrzewalne (z lepikiem).

Zazwyczaj są to lepiki i masy asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-kauczukowe i asfaltowo-polimerowe. Po zaschnięciu tworzą szczelne i elastyczne powłoki.

Grubość warstwy izolacji

Zalecane dwie warstwy, grubość 2-3 mm.

Grubość papy na lepiku powinna wynosić 3-4 mm.

Grubość powłoki powinna wynosić 3-4 mm.

Zastosowanie

Izolacja ław fundamentowych i ścian zewnętrznych. Izolacja podłóg na gruncie.

Izolacja fundamentów i ścian zewnętrznych. Izolacja podłóg na gruncie. Izolacje pionowe.

Izolacja fundamentów i ścian zewnętrznych. Izolacja podłóg na gruncie. Izolacje pionowe.

Wiemy już, z czego najczęściej powstaje izolacja pozioma. Wiemy, jaka jest grubość papy na lepiku czy folii z PCV. Na koniec ostatnia ważna porada. Wykonanie opisywanej izolacji najlepiej wykonać w trakcie budowy domu. Stworzenie jej w już istniejącym budynku jest bardzo kosztowne a do tego skomplikowane technologicznie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o izolacjach przeciwwilgociowych?

ikona podziel się Przekaż dalej