Poziome izolacje fundamentów – zastosowanie i wykorzystywane materiały

Hydroizolacja pozioma ław fundamentowych

Podstawowym zadaniem hydroizolacji poziomej jest ochrona fundamentów przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. To niezwykle ważna funkcja, ponieważ wilgoć może przysporzyć wielu niebezpiecznych problemów. Gdzie w takim razie powinna być umieszczona izolacja pozioma fundamentów? Warstwę wybranego materiału układa się pomiędzy ławą fundamentową a zewnętrzną ścianą budynku. Kolejna lokalizacja to miejsce styku fundamentów i ścian na parterze.

Hydroizolacja pozioma najczęściej jest wykonywana w opisanych powyżej miejscach budynku. Jednakże warto położyć ją także na innych elementach. Zalecane jest zastosowanie tej ochrony pod ścianami nośnymi oraz działowymi. To w połączeniu z izolacją podłogi całkowicie zabezpieczy budynek przed wnikaniem wilgoci. Nie zapominamy też o tym, że izolacja pozioma stosowana jest w podłogach na gruncie. 

Wiemy już, że izolacja pozioma fundamentów chroni je przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie. Stanowi też poślizgową warstwę rozdzielającą ławy fundamentowe i ściany zewnętrzne domu. Czemu to takie ważne? Dlatego, że dzięki temu rozdzieleniu oba elementy nie tworzą sztywnej całości. To sprawia, że na ich styku nie powstaną pęknięcia powodowane przez osiadanie budynku.  A może zainteresuje cię także ten artykuł o izolacji fundamentów domu?

Czym izolować fundamenty? Materiały do poziomej izolacji

Prawidłowe wykonanie izolacji poziomej to ważna kwestia. Podstawowa zasada jest taka, że warstwa izolacji musi mieć taką samą szerokość jak ława fundamentowa. Nie każdy inwestor decyduje się na wykonanie hydroizolacji tego typu. Jest to poważny błąd i może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Przede wszystkim niezabezpieczony beton mocno chłonie wodę. To prowadzi do jego korozji i zmniejszenia stabilności budynku.

Nie należy zapominać o tym, że wnikanie wilgoci do wnętrza domu obniża jego izolacyjność cieplną. Tym samym wzrastają rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo, jeśli materiały ociepleniowe będą miały kontakt z wilgotnymi ścianami doprowadzą do powstania mostków cieplnych. Ważne jest też to, że wilgoć w domu to duże prawdopodobieństwo występowania grzybów i pleśni bardzo niebezpiecznych dla zdrowia. Sprawdź także ten artykuł o izolacji fundamentów w starym domu.

Czym izolować fundamenty w poziomie?

Folia izolacyjna z PCV

Papa izolacyjna na fundament

Masa bitumiczna

Charakterystyka materiału

Przeważnie jest to tworzywo PCV. Inne popularne rozwiązanie to polietylen. Folia występuje w wersji zgrzewalnej lub samoprzylepnej. Jest odporna na uszkodzenia, grubość to 1-1,5 mm.

Najczęściej jest to papa modyfikowana APP lub SBS. Odznacza się elastycznością i odpornością na uszkodzenia. Dostępna w wersji samoprzylepnej i termozgrzewalnej z lepikiem.

Najpopularniejsze są lepiki, masy asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-kauczukowe oraz asfaltowo-polimerowe. Gdy zaschną stają się szczelne i elastyczne.

Zalecana grubość warstwy izolacji

Dwie warstwy folii o łącznej grubość 2-3 mm.

Zalecana grubość papy wynosi 3-4 mm.

Zalecana grubość powłoki tego typu wynosi 3-4 mm.

Zastosowanie

Izolacje ław fundamentowych, ścian zewnętrznych i podłóg na gruncie.

Izolacja fundamentów, ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie. Stosowana też w izolacjach pionowych.

Izolacja fundamentów, ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie. Stosowana też w izolacjach pionowych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze materiały budowlane

Zastanawiasz się jaki materiał wybrać do ocieplenia fundamentów? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane materiały przez naszych czytelników.

Przeciwwilgociowe izolacje ścian fundamentowych – hydroizolacja pionowa

Pionowe izolacje fundamentów i ścian fundamentowych

Izolacja pionowa fundamentów występuje w trzech odmianach. Pierwsza jest wersja lekka określana też jako izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych. Stosuje się ją w budynkach posadowionych na gruntach przepuszczalnych. Tam, gdzie poziom wód gruntowych nie dosięga do poziomu fundamentów. Woda nie wywiera nacisku na ławy i ściany fundamentowe. Izolacja jest odporna na okresowe zraszanie i wsiąkanie wody opadowej.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów lub izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych folią krok po kroku - cena i zastosowanie
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów - rodzaje, ceny, opinie

Kolejna wersja to również izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Stosuje się ją w budynkach posadowionych na gruntach o stosunkowo słabej przepuszczalności. Są to tereny, na których poziom wód gruntowych ulega wahaniom. Nadal jednak woda nie zalewa ław i ścian fundamentowych. Co za tym idzie nie wywiera na nie nacisku.

Czas na ostatnią wersję, czyli izolację przeciwwodną. Jest to tak zwana izolacja ciężka fundamentów. Wykorzystuje się ją w budynkach powstających na trudnym terenie. Tam, gdzie poziom wód gruntowych sięga powyżej fundamentów i podłogi piwnicy. Ciężkie izolacje fundamentów muszą radzić sobie z silnym naciskiem wody. Zatem wykonanie izolacji należy przeprowadzić z wykorzystaniem najodporniejszych materiałów. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem budowy i izolacji fundamentów?

Czym izolujemy fundamenty w pionie?

Izolacja przeciwwodna i wersje przeciwwilgociowe odgrywają ważną rolę. W połączeniu z hydroizolacją poziomą uszczelniają budynek. Nie pozwalają by wilgoć wnikała do jego wnętrza. Chronią ławy i ściany fundamentowe przed szkodliwym działaniem wody. Prowadzą też do obniżenia kosztów ogrzewania.

Izolacja pionowa fundamentów – materiały do jej wykonania

Izolacja przeciwwilgociowa lekka

Izolacja przeciwwilgociowa średnia

Izolacja ciężka fundamentów

Materiał

Papa modyfikowana APP lub SBS, płaska folia PCV lub ta wykonana z polistyrenu.

Membrana kauczukowo-bitumiczna, folia kubełkowa, papa z lepikiem lub wersja zgrzewalna.

Polimerowo-asfaltowe papy termozgrzewalne, masy bitumiczno-polimerowe, beton wodoszczelny.

Do izolacji pionowych stosuje się wiele materiałów. Papa modyfikowana, folia kubełkowa czy membrany kauczukowo-bitumiczne cieszą się spora popularnością. Nieco rzadziej używane są masy mineralne i betonity. Ten ostatni materiał to ił wulkaniczny wchłaniający wilgoć i zwiększający swą objętość. Sprawdź także ten artykuł o ocieplaniu fundamentów krok po kroku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii fundamenty